Pozor na započítávání kauce oproti nájmu, může to být trestný čin

Názor
Na konci června vypršelo moratorium na podání insolvenčního návrhu, které vyvolala pandemie koronaviru a snaha státu její ekonomické dopady zmírnit. V druhé polovině roku lze proto očekávat dramatický nárůst firemních insolvencí.
Nezákonné započítání kauce oproti nájmu může být posouzeno jako maření uspokojení ostatních věřitelů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kauce využívají zpravidla všichni pronajímatelé nemovitostí, většinou dosahuje výše tří až šestinásobku měsíčního nájemného. Neočekávaný dopad může mít ukončení moratoria právě na majitele prostor, ve kterých firmy v insolvenci působí – pronajímatelé kauci za určitých okolností nemohou v průběhu insolvenčního řízení započíst oproti dluhu na nájmu.

Pronajímatelé počítají s tím, že kauci, kterou od nájemců mají, mohou použít nejen například na opravu nemovitého prostoru, který nájemce poškodí, ale i při dluhu na nájemném. To je sice zpravidla možné, ale ocitne-li se nájemce v insolvenci, jsou možnosti pronajímatele omezené.

Nezákonné započítání kauce oproti nájmu pak může být posouzeno jako maření uspokojení ostatních věřitelů a v krajním případě tak může jít i o trestný čin. Pronajímatelé by si tak měli dát velký pozor v případě, že by chtěli uloženou kauci využít na zaplacení dlužného nájemného.

PSALI JSME:
Kauce: Než se nastěhujete do pronajatého bytu, už platíte

Započtení v průběhu insolvenčního řízení je zpravidla vyloučeno, dojde-li ke splnění podmínek pro započtení po rozhodnutí soudu o způsobu řešení úpadku, v určitých případech však i dříve.

Zákon ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru, který do 30. června 2021 odložil povinnost podat insolvenční návrh namísto skutečného řešení pouze uměle oddálil reálné následky koronavirové krize v určitých oborech a lokalitách. Je možné, že část dlužníků se rozhodla počkat s podáním insolvenčního návrhu s nadějí na určité zlepšení situace.

Pokud se však ani v této lhůtě nestalo jejich podnikání opět ziskovým, pravděpodobně v nejbližší době přistoupí k podání insolvenčního návrhu. Jenže v průběhu insolvenčního řízení je možnost pronajímatele kauci započíst výrazně omezena. Pronajímatelé by proto už předem měli myslet na určitou právní ochranu – například své nájemce prověřovat insolvenčním testem.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Peněžní jistota (kauce) je nově nejvýše trojnásobkem měsíčního nájmu

Zavřít reklamu ×
  1. Nejsem právník, nicméně po chvíli hledání na internetu mi připadá rada pana advokáta „prověřovat své nájemce insolvenčním testem“ jako nesmysl. Nalezené odkazy zmnňují insolvenční test výhradně v souvislosti s firmami.
    Toto je dle mého při nájmu bytu okrajová varianta.
    Mohl by laskavě autor článku doplnit jakým způsobem řešit situaci u fyzických osob a ne psát nesmysly?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.