Pozor, sníh na střeše! Jen varovná cedule nestačí

Zimní období přináší majitelům a správcům budov starosti navíc. Po revizích kotlů a komínů musejí být připraveni na čištění chodníků před budovami od sněhu nebo posypání štěrkem při námrazách. Další povinností je zajistit, aby majetkovou škodu, nebo dokonce újmu na zdraví nezpůsobil pád sněhové laviny či kusů ledu ze střechy. Tuto svou odpovědnost si ale mohou nechat pojistit. Co v takových případech platí a jak postupovat?
Majitel domu se nemůže zbavit odpovědnosti tím, že bez dalších opatření na nebezpečí sněhu padajícího ze střechy jen upozorní například cedulí. Foto: Pixabay

Za včasné očištění střech a fasád od sněhu, ledových ploten a rampouchů odpovídá vlastník konkrétního domu. Tuto povinnost může přenést na správce nebo domovníka (popřípadě nájemce), nejlépe příslušným ustanovením ve smlouvě.

Majitel domu se nemůže zbavit odpovědnosti tím, že bez dalších opatření na nebezpečí jen upozorní například cedulí nebo nějakým způsobem označí nebezpečné místo, zejména pokud se jedná o veřejně přístupnou komunikaci či prostor. Může se ale pojistit, či přesněji, může být pojištěna odpovědnost za řádné odstranění nebezpečných nánosů sněhu nebo ledu.

V případě rodinných domů může být buď v rámci pojištění nemovitosti, nebo i samostatně kryta i odpovědnost vlastníka. Ta se vztahuje automaticky i na osobu pověřenou úklidem. Jde-li o komerční prostory, je tato odpovědnost kryta v rámci pojištění odpovědnosti z podnikatelské činnosti vztahující se k objektu, v němž podnikání probíhá.

Povinná prevence

Majitel domu se nemůže zbavit odpovědnosti tím, že bez dalších opatření na nebezpečí jen upozorní například cedulí nebo nějakým způsobem označí nebezpečné místo, zejména pokud jde o veřejně přístupnou komunikaci či prostor.

Osoby odpovědné za očištění musí přijmout taková preventivní opatření, aby k nebezpečným pádům sněhu a ledu spojeným s ohrožením materiálních hodnot a zdraví lidí nedocházelo. Zjistí-li se, že škoda byla zapříčiněna opravdu zásadním nedbalým přístupem a podstatným nesplněním prevence, může pojišťovna pojistné plnění krátit. To znamená, že poškozenému uhradí z pojištění jen určitou část náhrady škody a zbytek mu musí uhradit pojištěný.

Toto krácení plnění se ovšem netýká náhlých a nečekaných prudkých změny počasí, na které se v danou chvíli jen těžko reaguje. Dojde-li například po vydatném sněžení s deštěm k prudkému ochlazení, nedá se preventivní činnost ihned vykonat. V takových případech pojišťovna posuzuje reálnou možnost adekvátní reakce pojištěného. Často pak neuplatní námitku nesplnění povinnosti řádné péče a pojistné plnění vyplatí.

„Vyšší moc“ je výjimkou

Výjimkou je působení tzv. vyšší moci, například živelní události typu vichřice, kdy škůdce podle právní úpravy za škodu vůbec neodpovídá, a pojišťovna proto nemůže pojistné plnění vyplatit ani v poměrné výši.

Není-li možné okamžitě zajistit preventivní očištění, měl by být nebezpečný úsek pod problematickým místem označen a preventivně zahrazen. V extrémních případech je možné vyžádat si součinnost hasičů. Operační důstojník nebo velitel zásahu mohou po posouzení lokální situace rozhodnout o provizorním uzavření nebezpečného prostoru, zejména na frekventovaných místech s rušným provozem. Děje se tak za asistence Policie ČR. Lidé jsou pak povinni takovou výstrahu respektovat a místu se vyhnout.

Pozor na dostatečné limity plnění

Vlastníci domů by však v každém případě měli mít jasno, jaké limity plnění u pojištění odpovědnosti jsou přiměřené. Například zničí-li lavina ze střechy několik drahých vozidel stojících u chodníku, snadno se může stát, že pojistné plnění ve výši jednoho milionu korun stačit nebude. „Loni UNIQA vyplácela pojistné plnění ve výši asi 850 000 korun za zcela novou Mazdu 626 stojící před horským hotelem v Krkonoších. Lavina sněhu a ledu ze střechy týden staré auto totálně zničila, naštěstí bez posádky,“ říká k tomu mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Ještě problematičtější jsou případy újmy na zdraví, například když někoho na chodníku zasáhnou spadlé rampouchy. Dojde-li k závažnému zranění s trvalými následky a jsou-li na postiženém závislé například vyživované děti, může náhrada činit i několik milionů korun. „Sníh a led každoročně bohužel zasáhne i několik chodců. K nejzávažnějším událostem loňské zimy patřil otřes mozku, tržné rány na hlavě, pohmožděná páteř, zlomená žebra a propíchnutá plíce muže, který šel po chodníku pod šestipatrovým domem,“ vybavuje si Svobodová.

Jak postupovat při škodě

V případě vzniku škody je nutné pořídit ihned fotodokumentaci celého místa události, stavu objektu a poškozených předmětů. Také je vhodné zajistit si svědky. V případě závažnějších škod a újmy na zdraví je třeba přivolat policii a pořídit záznam. Škoda musí být co nejdříve nahlášena pojišťovně, aby byla umožněna urychlená prohlídka místa ze strany likvidátora.

Pokud vás padající sníh či led zranil a máte uzavřeno vlastní úrazové pojištění, můžete úraz řešit i se svou pojišťovnou, přičemž plnění z úrazového pojištění není překážkou uplatnění vzniklé škody po vlastníkovi nemovitosti. „Pokud náš klient utrpí úraz na zledovatělém chodníku, při pádu sněhu ze střechy nebo při uklouznutí na schodech v autobuse nebo tramvaji, nemusí dokládat žádné svědecké výpovědi ani fotodokumentaci z místa úrazu. Budeme požadovat kopii lékařské zprávy o ošetření po úrazu a kopie lékařských zpráv o případných zákrocích či dalších vyšetřeních,“ uvedla v tiskové zprávě pojišťovna MetLife.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB