PPF ovládne 28,36 % akcií Monety

Názor
Skupina PPF oznámila, že během dobrovolné nabídky na odkup akcií Monety získala akceptace ve výši 141 723 860 kusů, což odpovídá 27,73 procenta. To dohromady s podílem, který vlastnila PPF před odkupem (0,63 %), znamená, že po vypořádání transakce bude PPF v Monetě ovládat 28,36 procenta. Podle tiskového prohlášení je většina akceptací od právnických osob, jen sedm procent je od fyzických osob. Celých 87 procent je od zahraničních investorů.
PPF vykupovala akcie Monety za 80 korun za jeden kus. Pro téměř 28 procent akcionářů banky byla nabídka PPF atraktivní. Ilustrační foto: Moneta Money Bank

Vypořádání proběhne ve dvou vlnách. V první vlně bude 24. března vypořádáno deset procent akciového podílu na Monetě. Zbytek bude možno vypořádat až po odsouhlasení transakce od regulátora (ČNB), o který PPF požádala 24. února 2021.

Vzhledem k tomu, že PPF prodloužila termín nabídky na 5. března z původního 26. února, jsme čekali, že zájem investorů o odkup bude velký. V rámci dobrovolného veřejného návrhu mohla PPF získat maximálně 29 procent, a tento objem se jí téměř podařilo naplnit. Připomínáme, že PPF vykupovala akcie Monety za 80 korun za jeden kus. Ukazuje se, že pro téměř 28 procent akcionářů Monety byla nabídka PPF atraktivní.

Pokud se podíváme na průměrnou cenu akcií Monety na burze, od začátku obchodování v roce 2016 až do cca konce února 2020, kdy propukla koronakrize, byl tento průměr na hranici 79 Kč za akcii, což je prakticky cena nabídky. Dále by z našeho pohledu měla nabídka zohlednit také nevyplacené dividendy za dva roky (cca sedm korun za každý rok – pozn. aut.). Naše cílová cena pro akcie Monety je 97 korun.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Skupina PPF plánuje ovládnout Monetu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru