Pračky, ledničky či televize dostanou nové energetické štítky

Už pětadvacet let pomáhají zákazníkům v Evropě při výběru nové televize, pračky, sušičky nebo myčky nádobí energetické štítky. Od března se na vybraných elektrospotřebičích objeví nové cedulky, které budou jednodušší a přehlednější.
Energetické štítky pomáhají zákazníkům při výběru elektrospotřebičů. Foto: Pixabay.com

Podle průzkumu Eurobarometru ovlivňují rozhodnutí 79 procent Evropanů při nákupu domácích spotřebičů. V Česku je to dokonce 84 procent nakupujících. Štítky s třídami A+++, A++ a A+ na konci února skončí a od března bude velké bílé zboží, ale i televizory a monitory označené jednodušší a přehlednější značkou.

Elektrospotřebiče budou na štítcích nově zařazeny do stupnice tříd A až G. Tato změna však neznamená zhoršení jejich energetické účinnosti. Cílem změny je usnadnit orientaci kupujících o spotřebě energie vybraných spotřebičů a současně dát prostor jejich dalšímu technologickému vývoji.

Áčko pro budoucnost

Třída A by se měla co nejvíce uvolnit pro nové, a ještě účinnější výrobky, které na trh dorazí v budoucnu.  Od 1. do 18. března budou mít obchodníci čas na to, aby nahradili u všech vybraných výrobků původní obrázky novými.

„S tím, jak se vyvíjí energetická účinnost spotřebičů, se dosavadní systém značení stal méně přehledný. Pouze přibývala znaménka + u třídy A. Takováto označení určitě k přehlednosti energetických tříd nepřispívají,“ uvedl Radek Hacaperka, generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů APPLiA CZ.

PSALI JSME:
Štítky na spotřebičích se změní. Ani ty nejúspornější nebudou na čas v „Áčku“

„Nově definované třídy jednoznačně pomohou k větší transparentnosti a orientaci spotřebitelů. Navíc budou dále výrazně motivovat výrobce k dalšímu vylepšování,“ dodal Hacaperka.

Od září na světlech

Od března budou novým štítkem označeny chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Od 1. září 2021 se pak nové štítky objeví na světelných zdrojích.

U ostatních skupin výrobků, jako jsou například bubnové sušičky, trouby, kotle a klimatizace se současně používaný štítek zatím nemění a k přechodu na nové označení se přistoupí až v následujících letech.

S novými štítky se přitom zákazníci mohli seznamovat už od loňského listopadu, kdy se do balení nových výrobků začaly přidávat spolu s původními cedulkami.

Původní a nový štítek. Foto: Archív

Bez plusek a s QR kódem

Nový štítek obsahuje jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny typy a modely v daných skupinách výrobků. Zmizí tedy označení s jedním až třemi „+“ přidávané k třídě A. Při uvedení nových štítků nebude ze začátku na trhu žádný produkt v nejvyšší třídě A.

„Nebude to znamenat, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou nově zařazeny do nižší energetické třídy, aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků, které budou následně označeny třídou A,“ vysvětlil René Neděla, náměstek sekce energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Novinkou je také QR kód. Jeho prostřednictvím je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku.

Roční spotřeba energie pro pračky, pračky se sušičkou a myčky se změnila z roční spotřeby na spotřebu energie na 100 cyklů. Jsou použity nové piktogramy, například spotřeba energie pro televizory v režimu HDR nebo doba trvání programu Eko pro pračky a myčky.

PSALI JSME:
Mikrovlnky vycházejí z módy. Loni se prodalo nejméně mikrovlnných trub za posledních patnáct let

Přínos pro zákazníky

Organizace SEVEn, The Energy Efficiency Center připravila na přechodné období pro zákazníky, prodejce a výrobce informační akce, které mají napomoci snadnému přechodu na nové štítky. „Stěžejní informací pro spotřebitele je, že nové štítky jim pomohou ještě přehledněji srovnat jednotlivé modely a vybrat si ty provozně nejúspornější,“ konstatoval ředitel SEVEn Juraj Krivošík.

Technologický vývoj přináší v nových výrobcích nejen nové funkce či služby, ale také umožňuje postupné snižování energetické náročnosti. „Zjednodušená škála energetických tříd spolu s upravenými piktogramy přinesou přehledné informace o příslušné energetické třídě, spotřebě energie a základních parametrech výrobku,“ upozornil Michal Mazal, předseda představenstva Asociace spotřební elektroniky.

V kategorii zobrazovací elektroniky bude podle něho nově energetický štítek dodáván nejen k televizorům, ale také k monitorům a displejům. Na přeštítkování dohlíží Státní energetická inspekce, která se rovněž podílí na osvětě mezi výrobci, prodejci i zákazníky.

„Naším úkolem je zejména dohlédnout na dodržování jasně stanoveného časového harmonogramu. Prioritou je, aby došlo k rychlé výměně štítků, a tím se nové štítky dostaly co nejrychleji do povědomí spotřebitelů, a celý systém štítkování byl zase plně funkční a přehledný,“ dodal ústřední ředitel inspekce Pavel Gebauer.

PSALI JSME:
Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Zavřít reklamu ×
  1. Asi patřím k oněm 16 %, kteří se při posuzování energetické náročnosti spotřebičů namísto pitomých piktogramů a písmenek řídí raději podle příkonu udávanému ve wattech.

  2. Je sice pěkné že můžeme na výrobku zjistit energetickou náročnost ale ti největší žraloci elektřiny jako jsou rychlonabíječky pro e-auta nikoho nazajímají a jsou podporovány vládou. Je to velký paradox,když je nedostatek elektřiny v celé Evropě a e-auta jsou stále zvýhodňované zatímco uživatel ekologiky čistého auta na plyn jen všude platí navíc a ještě nesmí do podzemních garáží.Celá Evropa se zbláznila!!!

    • Evropa se nezbláznila. To je vládnoucí elity chtějí omezit individuální dopravu osobními automobily. Postupně zakážou auta se spalovacími motory (v jednotlivých státech EU už jsou dokonce pro to určeny termíny) a k tomu logicky k vůli energetické náročnosti elektromobilů ještě mnohonásobně zdraží elektřina. Dopadne to tak, že elektromobily si budou moct dovolit vlastnit i provozovat je vybrané bohaté vrstvy obyvatel. Vládnoucí elity prostě vytlačí ze silnic a dálnic chudinu, která si bude muset vystačit jen s hromadnou dopravou a to jen krátké vzdálenosti (do práce a obchodu) a tím se ty přecpané silnice a dálnice uvolní. Taky se tím znatelně sníží uhlíková stopa. Proto se zároveň v EU prosazuje zelená agenda a konec konvenčních aut. Nám rozhodování vládních elit sice připadá chaotické, nelogické (že se zbláznily), ale mocní to náhodou mají velmi dobře naplánováno. na mnoho let dopředu. Pro nás lidi dole opravdu nečeká nic dobrého, jen dřina a další utahování šroubů, ale bohaté vrstvy obyvatel se můžou těšit na ještě více bohatství a prázdné silnice pro své silné elektrické bouráky. Uvidíte, že to tak dopadne. Všechno k tomu spěje a už velmi rychle.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Pozor: Tento text škodí Vašemu zdraví!

Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmdesátých let minulého století. Je jen otázkou času, než se s podobnými varováními budeme setkávat i u dalších výrobků.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru