Pracovní mobil či notebook poskytují v Česku čtyři z pěti zaměstnavatelů

Názor
Čeští zaměstnavatelé jsou vůči svým zaměstnancům poměrně velkorysí. Nešetří benefity v podobě pracovního mobilu, tabletu nebo notebooku. V loňském roce je podle čerstvě zveřejněných údajů Eurostatu poskytovalo svým pracovníkům hned 83 procent tuzemských firem a podniků s deseti a více zaměstnanci. To je jedno z nejvyšších čísel v celé EU. Průměr za EU totiž činí 68 procent.
V případě benefitu typu mobilního zařízení nemusí jít vždy jen o velkorysost zaměstnavatele, ale také o touhu mít zaměstnance lépe pod kontrolou. Foto: Depositphotos.com

Největší podíl zaměstnavatelů, kteří zmíněné benefity poskytují, vykazují skandinávské země Finsko (96 %), Dánsko (92) a Švédsko (87). Následují Chorvatsko a Litva (shodně 86 %) a na šesté příčce pomyslného žebříčku je tedy už Česko. Zajímavý je rozdíl proti Slovensku, kde zaměstnance mobilním zařízením vybavují pouze 62 procenta tamních zaměstnavatelů, tedy o zhruba dvacet procentních bodů méně než v ČR. Nejméně velkorysí jsou vůči svým zaměstnancům v EU v Bulharsku (46), Řecku (56) a Rumunsku (58).

V případě benefitu typu mobilního zařízení nemusí jít vždy jen o velkorysost zaměstnavatele, ale také o touhu mít zaměstnance lépe pod kontrolou. Každopádně z hlediska ekonomiky jako celku je větší rozšíření pracovních mobilních zařízení přínosné, neboť zvyšuje efektivitu a produktivitu práce. Z tohoto hlediska je tedy umístění Česka třeba vnímat jako jednoznačně pozitivní, a zvláště pokud přihlédneme k tomu, že česká ekonomika je prakticky nejprůmyslovější v celé EU.

Přitom v průmyslu, například ve směnném provozu v průmyslovém závodě, lze mnohdy předpokládat menší potřebu mobilní komunikace než třeba v segmentu služeb. Zaměstnavatelé v ČR se rozšiřováním nabídky benefitů snaží oslovit potenciální zaměstnance a udržet si ty stávající – zvláště v posledních letech, kdy je situace na tuzemském trhu práce vysoce napjatá, takže zaměstnavatelé si musejí vhodné zaměstnance předcházet.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pracovní trh v roce 2019: Vyšší platy, lepší benefity a více pracovníků ze zahraničí

Zavřít reklamu ×
  1. yep … v tu chvíli kdy mi řeknou že pracovní nástroj poskytují jako benefit, tak se rozloučím a omluvím se že se mnou ztráceli čas a jdu o dum dál (nástroj za 5 táců s tarifem, to co má dneska každý protože to v téhle debilní době prostě není benefit ale otravná nutnost aby vás mohly buzerovat v jednu ráno,a na to už se moc starý)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Žádné drama na trhu práce

Nová data z českého trhu práce opět potvrzují, že se tam neodehrává žádné drama srovnatelné třeba s vývojem po začátku americké finanční krize.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB