Pracovní síla v Česku podražila, ale oproti Německu je stále jen třetinová

Pracovní síla v Česku v roce 2016 podražila. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a Eurostatu. Náklady firem na jednoho zaměstnance předloni stouply o 3,6 procenta na 38 257 korun měsíčně, roční náklady práce pak dosáhly 459 089 korun, při průměrné hodinové sazbě 263,67 Kč.

Pracovní síla v Česku podražila, ale oproti Německu je stále jen třetinová. Foto: Pixabay

Náklady práce v Česku rostou trvale, konstatoval server České noviny. Nárůst mezi lety 2009 až 2012 byl meziročně okolo dvou procent, v roce 2013 téměř stagnovaly. V roce 2014 byl nárůst 2,7 procenta a v letech 2015 a 2016 meziroční nárůst překročil tři procenta, uvedl časopis Statistika&My.

MZDY A PLATY ROSTOU, KLESAJÍ ALE BENEFITY

Skoro dvě třetiny nákladů práce připadají na mzdy a platy, čtvrtinu nákladů obstarává zákonné pojistné. Další součástí jsou náhrady mzdy, z nichž většinu tvoří náhrady na dovolenou, a také benefity třeba v podobě příspěvků na stravenky nebo užívání služebních vozů k soukromým účelům. Také personální náklady, které zahrnují třeba školení zaměstnanců či pořízení pracovního oblečení, se počítají do nákladů.

Nejsilnější položka mzdy a platy kopíruje vývoj celkových nákladů, v roce 2016 stouply také o 3,6 procenta. Polovinu složky tvoří tarifní mzdy, zhruba desetina připadá na pravidelné odměny a prémie. Podle statistik náhrady mezd v roce 2016 dosáhly 2889 korun za měsíc, přičemž 85 procent připadá na náhradu za dovolenou. Klesly benefity – zatímco v roce 2009 připadalo na jednoho zaměstnance měsíčně 472 Kč, předloni to bylo už jen 406 korun.

BULHAŘI A RUMUNI JSOU NA TOM HŮŘ

Firmy podnikající v peněžnictví a pojišťovnictví měly nejvyšší náklady práce na jednoho zaměstnance – téměř 70 000 korun měsíčně. Na druhém místě se umístily jen s nepatrným odstupem informační a komunikační technologie s 68 483 Kč. Na opačném konci žebříčku je odvětví ubytování a pohostinství, kde měsíční náklady na jednoho zaměstnance činí 21 073 koruny. Nejvyšší náklady práce jsou v Praze, kde přesahují 45 000 korun měsíčně. Ve všech ostatních krajích jsou pod 40 000 korunami, nejméně pak v Karlovarském kraji, kde jsou ještě o pětinu nižší.

Česko nadále patří k zemím Evropské unie s levnou pracovní silou, podobně je na tom i Slovensko. Podle Eurostatu hodinové náklady práce v roce 2016 v Česku dosáhly 10,2 eura (275 korun), zatímco v sousedním Německu to byl trojnásobek – 33 eura (891 korun). Nejdražší pracovní sílu mají ve Skandinávii (42 eura nákladů na hodinu práce). Na opačném konci žebříčku je Bulharsko a Rumunsko s hodinovými náklady 4,4 eura, respektive 5,5 eura.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.