Pracovníci z Bulharska či Rumunska práci občanům Česka neberou. Ani netlačí mzdy směrem dolů

V Česku dnes pracuje více cizinců než před pár lety, kdy na trhu panovala hospodářská krize. „Od té doby se také změnila skladba národností. Hlavní náborové aktivity českých firem nyní probíhají v Rumunsku a Bulharsku. Obě země jsou členy Evropské unie a celý proces s jejich zaměstnáním v tuzemsku je jednodušší než u jiných zemí,“ vysvětluje Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Rumunští nebo bulharští pracovníci přitom nepřijíždějí jako levná pracovní síla. Mzdy v těchto zemích jsou sice výrazně nižší než v Česku, ale pokud někdo za prací vyjede do zahraničí, musí se mu to vyplatit. Zahraniční pracovník si od mzdy odečítá náklady na bydlení či na dopravu. Rozhodně tak cizinci nevytvářejí konkurenci občanům České republiky kvůli nižším platovým požadavkům.

„Za 12 nebo 13 tisíc korun hrubého nikdo z Rumunska pracovat do tuzemska nepojede, firmy dnes mají problém najít pracovníky na nekvalifikované pozice za mzdy v rozmezí od 17 do 24 tisíc hrubého, obsazují  je proto zahraniční pracovní silou,“ doplňuje Tomáš Surka.

V tuzemsku působící firmy se bez zahraničních pracovníků v době nízké nezaměstnanosti neobejdou. „Největší poptávka po pracovnících se zahraničním pasem panuje ve výrobě. Firmy však shánějí v cizině také odborníky na IT a vysoce kvalifikované techniky,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech. Největší zájem o nekvalifikované i kvalifikované zaměstnance vykonávající manuální práce je zejména v automobilovém sektoru a v logistice.

Během nedávných krizových let se také změnila legislativa, která měla za úkol ochranu vnitřního pracovního trhu. Ta však dnes brzdí proces, který by na tuzemský trh přivedl pracovníky ze zemí, jako je Ukrajina. O Ukrajince přitom firmy mají velký zájem.

Co vše nábor zaměstnanců v Bulharsku nebo Rumunsku pro firmy znamená? Je nutné připravit řadu dokumentů přeložených do cizích jazyků, zajistit ubytování a poskytovat cizincům další servis. Firma nebo personální agentura musí zahraniční pracovníky připravit na místní zvyklosti a být jim nápomocná i v dalších záležitostech.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.