Praha a Brno jsou na tom v jedné věci stejně jako Bílina či Most

Když ČSÚ spočítal intenzitu bytové výstavby v rodinných domech v letech 2011 až 2021 podle přepočtu bytů v RD na tisíc obyvatel vyšlo mu, že z tohoto hlediska se nejméně staví v Bílině, Brně, Praze, Týně nad Vltavou, Kraslici, Mostě, Kadani. Naopak nejvíce jednotek v rodinných domech podle přepočtu obyvatel se v letech 2011 až 2021 postavilo v Říčanech, Brandýse nad Labem-Stará Boleslav, Českém Brodě, Berouně, Pohořelicích, Mnichovo Hradišti, Černošicích a Mikulově.
ze zpráv od developerů i z inzertních dat vyplývá, že realitní trh zejména o bytů i u rodinných domů stagnuje. Foto: Pixabay

U Mnichova Hradiště pak statistici zjistili, že za tímto skokem „může“ výstavba několika desítek domků na poli. Vysvětlují si to poměrně dobrou vzdáleností jak do hlavního města, tak na hory, tak i do Mladé Boleslavi. Obcemi podle absolutně největšího počtu nově postavěných rodinných domů v letech v letech 2011 až 2021 (bez ohledu na počet obyvatel) jsou pak Brandýs nad Labem, Praha a opět Černošice.

I takový přehled ukazuje, jaké lokality jsou atraktivní, a kde lze očekávat nejvýraznější růst cen. Nicméně ze zpráv od developerů i z inzertních dat vyplývá, že realitní trh zejména o bytů i u rodinných domů stagnuje.

PSALI JSME:
279 nových bytů povolených v červenci v Praze je kapka v moři

Stagnace cen bytů

Přibývá v nabídce zejména starších rodinných domů se započatou rekonstrukcí. Meziroční propad prodejů u nových bytů je nyní zhruba kolem 60 %. To víceméně kopíruje propad počtu nových hypoték. Stagnace a delší čekání na kupujícího se ale zatím neprojevují v cenách, ty plošně neklesají. 

Jen 50 km od hlavního města, ale už v přírodě

Zajímavé také je, že chaty a chalupy bývají už cenově na stejné úrovni jako rodinné domy pro trvalé bydlení. Důvodem bývá snižující se počet stavebních parcel.

Ceny tak dosud rostly i v „zastrčenějších“ lokalitách, ale v dosahu města. Příkladem jsou středočeské Sedlčany, kde vyrostl více než tucet nových rodinných dům, a další parcely se rozprodávají. Zároveň spadají do rozšiřujícího se pomyslného „dojezdového“ prstence kolem velkých měst, a to z přibližně třiceti na padesát kilometrů. To dosud zvedalo ceny i v menších obcích. A tak například obyvatelný domek/chalupa před rekonstrukcí se 700 m2 pozemkem a stodolou v obci Radíč se už dnes prodává za čtyři miliony. Větší rodinné domy s většími pozemky totiž v okolí deseti kilometrů přesahují deset….

PSALI JSME:
Bydlení? Lépe ještě dlouho nebude

Hory dražší než okraje Prahy

Specifické jsou pak byty, respektive apartmány v horských střediscích. Tak zatímco například podle analýzy sreality.cz klesla meziročně cena chat a chalup v celém Karlovarském kraji o jedenáct procent, tak toto rozhodně neplatí pro lokality kolem sjezdovek jako jsou Plešivec-Pernink-Boží Dar. Zde cena za metr čtvereční bytu je už v některých případech stejná nebo vyšší, než u pražského bytu v širším centru nebo na periferii.

Čtyřicetimetrový nově udělaný apartmán nedaleko Perninku už má cenovku přes pět milionu korun. Ještě dražší jsou Šumava, zejména Horská Kvilda, Jizerské hory (například Bedřichov) a Krušné hory. Ceny jsou přes 140, 150 tisíc za metr čtvereční. Někteří realitní odborníci si ale myslí, že právě v horských střediscích může dojít už k ochlazení poptávky, protože mnohým lidem začíná vadit přeplněnost hor, kdy si na všechno musí vystát dlouhé fronty, není kde zaparkovat…

Masová turistika, kdy se jen na víkendy nebo o prázdninách do hor navalí „lufťáci“ začíná také už vadit místním a obce to začínají kritizovat. Jenže na druhou stranu, pokud letos nepřijedou domácí turisté, hrozí podle šéfa státní agentury CzechTourism Jana Hergeta „ztráta živobytí celých horských údolí.“ Nic jiného, než turisty totiž hory už nemají…

PSALI JSME:
Hypoteční trh dál vadne, stavba bytů taky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.