Praha chce snížit daňovou zátěž pořízení bydlení

Názor
Stovky tisíc korun by mohli v budoucnu ušetřit lidé kupující nový byt, pokud by prošel plán vedení hlavního města. Radní totiž chtějí využít možnosti zákonodárné iniciativy, kterou má Praha, a změnit daňový systém v oblasti nemovitostí. Dle jejich názoru by se měla zcela zrušit daň z nabytí nemovitosti, DPH při nákupu bytu navrhují snížit ze současných 15 procent na deset procent a slevu na dani z příjmu chtějí rozšířit také na splácení družstevních bytů. Návrhy po schválení zastupiteli plánuje Praha předložit poslancům.
Ilustrační foto: Central Group

Jakékoliv smysluplné návrhy na snížení cen bytů pro domácnosti velmi vítám. Současná situace na trhu, kdy průměrná cena za metr čtvereční nového bytu na pražském trhu překročila stotisícovou hranici, se mi vůbec nelíbí. Ekospol si vždy zakládal na tom, že staví byty dostupné pro co největší okruh zájemců. I nyní proto nabízíme prémiové byty, jejichž cena je výrazně pod celopražským průměrem.

Ostatně proti dani z nabytí nemovitosti horuji už velmi dlouho, stejně jako někteří senátoři ji považuji za nemorální a typický příklad několikanásobného zdanění. U jiných produktů podobná daň není. Když si například za (už zdaněné) peníze kupuji třeba rohlík, tak také neodvádím státu speciální daň z jeho nabytí. Stát tak člověka v podstatě pokutuje za to, že řeší vlastní bydlení a pořizuje si nemovitost. Nehledě na to, že další stovky tisíc korun získá státní pokladna na odvedené DPH, u průměrného pražského bytu to je až jeden milion korun.

Současná iniciativa pražského vedení je správná. Podporuji ji i jako dlouhodobý zastánce co nejmenšího státu. To znamená co nejmenší daně a odvody. Člověku, který vytváří hodnoty, by mělo zůstat co nejvíce ve vlastní kapse. Teď ještě co nejrychleji dotáhnout odblokování stavebních uzávěr na rozvojových územích a urychleně vyčlenit nové pozemky vhodné pro bytovou výstavbu hlavně v okrajovějších částech Prahy. Jen tak se dostupnost vlastního bydlení opět zvýší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daň z nemovitosti nezvedejme, ale zrušme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.