Praha dominuje výstavbě bytových domů, v regionech převažují rodinné domy

Názor
Malé rozvojové plochy a vysoká cena stavebních pozemků způsobuje, že se nové byty v hlavním městě staví hlavně v rámci větších rezidenčních domů. V ostatních krajích přitom dominuje výstavba rodinných domů. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) týkajících se loňské bytové výstavby.
Výstavba bytových domů bude v Praze kvůli nedostatku volných stavebních ploch vždy dominantní. Ilustrační foto: FAEI.cz

Rozdíl mezi Prahou a ostatními kraji je pochopitelný. Stavební pozemky jsou v hlavním městě výrazně dražší než jinde, vyšší pořizovací cena pak u bytového domu s více byty lépe rozloží mezi více kupujících. Také platný územní plán hlavního města upřednostňuje větší rezidenční výstavbu před individuální stavbou domů s jednotkami bytů.

Stavební firmy začaly v Praze během loňského roku podle ČSÚ stavět celkem 8939 nových bytů, z čehož 8283 začalo vznikat v rámci bytového domu. Jen 655 bytů připadá na rodinné domy. Všude jinde se staví více rodinné domy.

Nejvíce bytů v rodinných domech začalo loni už tradičně vznikat ve Středočeském kraji, celkem 4832. Dalších 2427 bytů začaly firmy ve středních Čechách stavět v rámci bytových domů. V obcích v okolí Prahy je více volného místa a také pozemky jsou tam o poznání levnější. Vlastní dům zde proto volí i rodiny, které by si dříve pořídily nový byt přímo v Praze. Přetrvávající slabá nabídka a neustále rostoucí ceny pražských nových bytů je ale vyhnaly za hranice hlavního města.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Největší převahu nové bytové výstavby v rodinných domech evidoval loni ČSÚ v Moravskoslezském kraji, kde na 2159 nových bytů zahájených v rodinných domech připadá pouhých 153 bytů zahájených v bytových domech.

Výrazný nepoměr je také v Ústeckém kraji (1119 zahájených bytů v rodinných domech oproti 89 bytům v bytových domech, pozn. aut.). Z regionálního trendu se vymyká Jihočeský kraj, kde je poměr mezi rodinnými a bytovými domy v podstatě vyrovnaný.

Výstavba bytových domů bude v Praze kvůli nedostatku volných stavebních ploch vždy dominantní. Naopak v menších městech a obcích budou lidé vždy preferovat výstavbu vlastního rodinného domu. Levnější pozemky je k tomu přímo pobízí, nehledě na to, že s nimi většinou počítají i územní plány menších obcí.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co zdražuje nové byty v Praze?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.