Praha patří k nejlepším městům na celém světě. Na nové obyvatele ale připravena není

Názor
České hlavní město potvrdilo svou pozici mezi nejlepšími městy světa. V prestižním žebříčku renomovaného magazínu Time Out hodnotícího nejlepší města světa obsadila naše metropole dobrou sedmou příčku. Magazín na českém hlavním městě oceňuje hlavně množství zeleně a výbornou pěší dostupnost.
Příliv nových Pražanů výrazně brzdí nedostatek stavebních pozemků pro bytovou výstavbu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Když k tomu přidáme i dobrou dopravní dostupnost převážně díky propracované HMD a husté síti silnic, bohatý kulturní život, spoustu sportovišť a hlavně velmi dobrou úroveň bezpečnosti, opravdu na světě najdeme jen málo míst, která by byla pro život atraktivnější. Není proto divu, že se do Prahy stále častěji kromě Čechů stěhují i cizinci. Počet obyvatel se tak každoročně zvyšuje a tento trend jen tak neskončí.

Jedním ze zásadních faktorů, co příliv nových Pražanů ale výrazně brzdí, je nedostatek stavebních pozemků pro bytovou výstavbu. Hlavní město se těžko může bránit přílivu nových lidí, díky své široké nabídce pracovních míst a výrazně vyšší platové základně je zájem lidí z ostatních regionů pochopitelný. Místo překážek a komplikací by proto mělo tomuto trendu vyjít vstříc.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Role města je v tomhle poměrně jednoduchá. Stačí, aby se konečně schválil nový územní plán s dostatkem ploch vhodných pro rozsáhlou rezidenční výstavbu. Ten současný platný už od roku 2000 se totiž dávno vyčerpal. Nedostatek volných rozvojových ploch je přitom společně se zdlouhavým povolovacím procesem hlavním důvodem toho, že bydlení v hlavním městě výrazně zdražuje a tím klesá jeho dostupnost.

Pokud chce Praha svou pozici na prestižním žebříčku udržet i do budoucna, musí kromě zelených ploch a krátkých vzdáleností nabídnout také cenově dostupné bydlení. To ale bez výraznější zástavby umožněné novým územním plánem možné nebude.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha je opět nejlepším místem k životu v Česku, pro nové obyvatele však nemá dostatek bytů

Zavřít reklamu ×
    • Pisálek je moc povýšený a namyšlený. Neřekl bych ,že Praha je nejlepší na světě. Kolik dostal do kapsy ,aby takovou lež napsal

      • Tak pan Korec je majitel Ekospolu, jestli se nepletu a již dříve dělal PR realitám, které prodával. Asi se snaží vysvětlit, že i když už jsou byty v Praze dražší, než ve většině evropských metropolí, je to vlastně v pořádku. Asi aby to zlaté období pro developery ještě chvíli vydrželo…

  1. No, v Praze žiju skoro celý život, ale posledních deset let to už není k žití. Na silnicích přerušované stání, zaparkovat není kde a když, tak jen za peníze (i rezidenti). Takže jsem začal stavět na vesničce 60 km od Prahy a jen co dostavím, tak se pakuju do pryč, ať si tu Prahu strčí někam. A myslím, že se do Prahy dlouho nepodívám. Taky co bych tam viděl. Možná jen to, že to je ještě horší, než to bylo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB