Praha se letos rozrostla o dalších sedm tisíc obyvatel, nových bytů však vznikla ani ne polovina

Názor
Ani probíhající koronavirová pandemie a výrazně omezené mezinárodní cestování za prací nezměnilo nic na tom, že české hlavní město zůstává atraktivním místem pro život. Dokládají to aktuální čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) o pohybu obyvatelstva v prvních třech čtvrtletích letošního roku.
Praha se letos rozrostla o dalších sedm tisíc obyvatel, nových bytů však vznikla ani ne polovina. Foto: FAEI.cz

Z nich vyplývá, že se Praha letos do konce září rozrostla o dalších 7187 nových Pražanů. Více lidí letos přibylo už jen ve Středočeském kraji.

Jen díky stěhování získalo letos hlavní město 5479 nových obyvatel, když se do něj přistěhovalo 30 877 lidí, zatímco 25 398 jich odešlo za hranice Prahy. Dalších 1708 nových Pražanů tvoří takzvaný přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi nově narozenými a zemřelými.

Tento přirozený přírůstek je v Praze ze všech krajů nejvyšší. Pokud jde o stěhování, tak nejvíce nových obyvatel přilákal Středočeský kraj, který se díky nim rozrostl o 10 078 lidí (celkem pak o 10 829 lidí).

PSALI JSME:
Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Letošní přírůstek nových Pražanů je zhruba o třetinu nižší, než v loňském roce. Je to pochopitelné, protože opatření proti koronavirové pandemii výrazně omezila mobilitu lidí včetně stěhování. Lidé také nemusí tak často dojíždět za prací, protože spousta firem jim umožňuje home office. Nic je proto netlačí k tomu, hledat si byt blíže práci.

Možná je to dobře, protože by při hledání mohli jednoduše narazit. Rezidenční trh v hlavním městě totiž zůstává velmi prořídlý a jen tak rychle se na tom nic nezmění. Za stejné období letošního roku, tedy prvních devět měsíců, totiž firmy v Praze dokončily jen 3065 nových bytů.

Podobný nepoměr mezi zvyšujícím se počtem Pražanů a dokončenými byty trvá už mnoho let. Stále aktuálnější je proto otázka, kde budou tito noví Pražené vůbec bydlet? Bude pro ně dostatek bytů? Zatím se zdá, že už brzy by mohly úplně dojít. Snad s výjimkou nikým nechtěných předražených ležáků.

PSALI JSME:
Developeři se budou předražených bytů zbavovat jen velmi těžko

Je proto nezbytně nutné, aby se urychleně povolilo co největší množství velkých rezidenčních projektů s tisícovkami bytů. Hlavní město budou lidé kvůli práci vyhledávat i nadále, bez ohledu na očekávaný ekonomický pokles.

Ideální by přitom bylo, aby zaměstnanci pracovali co nejblíže své práci, při nejhorším alespoň na MHD. Odpadnou tak mimo jiné problémy s každodenním dojížděním desítek tisíc pracovníků do Prahy z okolních obcí a s tím související přetížení dopravy i nedostatek parkovacích míst. Na dostatečném počtu nových bytů vydělají všichni – noví Pražané i ti stávající.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavební firmy letos v Praze dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru