Právo platit hotově by se mělo nikoli posílit, ale naopak zcela zrušit

Analýza
Senátorský návrh, aby právo na platbu hotově bylo zakotveno v Listině základních práv a svobod, je špatný. Dáváme-li totiž jisté právo jedné straně transakce, vytváříme tím automaticky povinnost pro druhou stranu této transakce. Právo kupujícího platit hotově znamená povinnost prodávajícího platbu v hotovosti přijímat.
Jediný, kdo by měl mít trvalou povinnost přijímat hotovost, je stát ve chvíli, když mu někdo chce zaplatit daně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to je problém, protože prodej za hotové je pro prodávajícího docela nákladná věc. Musí přijímanou hotovost zkoumat z hlediska pravosti a poškození, už přijatou hotovost musí skladovat, třídit (aby ji banky byly ochotny převzít, pozn. aut.) a přepravovat do bank.

Skladování zabírá prostor, zkoumání pravosti a třídění zdržuje a veškerá manipulace s hotovostí vyžaduje drahá opatření na ochranu před zloději. Kromě toho je tu neustálá obava z trapasu v podobě nedostatku „drobných na vrácení“, a v posledních letech nabyla na významu i otázka hygieny.

Uzákoněním práva na platbu hotově tak uvalujeme na obchodníky nezanedbatelné náklady. Řadu let už přitom existuje bezhotovostní alternativa. Ta může být pro obchodníka leckdy celkově výhodnější (zejména pokud nezneužívá hotovostní platby k daňovým únikům).

PSALI JSME:
V pražském tržišti Manifesto odmítají hotovost. Úřady se neshodnou, zda je to legální nebo ne

Nákladový rozdíl mezi oběma variantami a součet jejich nákladů může být někdy tak velký, že kvůli povinnosti přijímat hotovost daný prodejce svůj obchod buď ani neotevře, nebo přijímá právě jen hotovost. Trpí tak buď všichni spotřebitelé, nebo přinejmenším ti, kterým platba bezhotovostně nevadí nebo jim přijde z různých důvodů lepší.

Náznak toho, že popularita bezhotovostního placení oproti platbou hotově roste, lze získat například z vývoje relace objemů peněz, které česká populace drží v hotovosti versus na běžných účtech (jako hlavní zdroj bezhotovostních plateb jsou využívány právě tyto účty).

Hotovost v tomto srovnání ztrácí dlouhodobě na váze, přičemž tento trend je jen občas přechodně narušen šokem (covid, invaze na Ukrajinu) nebo metodickou změnou ve vykazovaných datech.

Podobně vyznívá i skutečnost, že objem peněz utracený v Česku přes kartu od roku 2015 (dřívější data nejsou) prudce roste, kdežto objem peněz, který byl vybrán z bankomatu (obvykle nejspíš k placení hotově) téměř stagnuje.

PSALI JSME:
Koronavirus hotovost „nezabil“. Právě naopak, vyvolal sháňku po „cashi“

Klíčovým argumentem ve prospěch povinnosti obchodníků přijímat hotovost je, že mnohým z nás vadí u bezhotovostních plateb ztráta anonymity neboli vznik „digitální stopy“. Vedle toho se objevuje i obava, že některým našim spoluobčanům (zejména asi těm nejstarším) není placení bezhotovostně dostupné, protože nemají bankovní účet nebo k němu zřízenou platební kartu.

Pro úplnost dodejme, že při platbách v hodnotě nad 270 000 Kč má prodávající zákonnou povinnost hotovostní platbu odmítnout: V tomto případě nad úvahami o anonymitě převážila v očích zákonodárců snaha potírat praní špinavých peněz.

V zahraničí není situace jednotná. Například ve Švédsku a v USA (s možností odchylky v jednotlivých státech federace) je výslovně dovoleno hotovost odmítnout. V mnoha dalších zemích je tato věc předmětem debaty a v praxi i jisté aplikační „mlhy“. Ostatně i v Česku se před pár lety ministerstvo financí vyjádřilo tak, že z českých zákonů absolutní povinnost přijímat hotovost neplyne.

Jádrem sporu je tedy konflikt dvou zájmů: Na jedné straně zájem některých plátců vyhnout se úniku osobních dat o jejich platbách (a případně se vůbec vyhnout nutnosti zřizovat si nebo používat bankovní účet), a na druhé straně zájem jiných plátců a některých obchodníků vyhnout se otravným aspektům používání hotovosti.

PSALI JSME:
Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Za těchto okolností se mi jako správné jeví neupřednostňovat legislativně ani jeden způsob placení. A tím pádem dovolit trhu, aby našel řešení samovolně. Jedině poměření poptávky po každém způsobu placení a jeho nabídky totiž může odhalit, který z uvedených faktorů je pro většinu z nás silnější.

Pokud mnoho kupujících hodně stojí o placení hotově a pokud tento způsob placení nebude pro prodávající o mnoho dražší než ten bezhotovostní, možnost platit hotově zůstane samozřejmostí. V opačném případě se bude trh samovolně posouvat od hotovosti pryč.

Platbu hotově by mnozí obchodníci nejspíš zachovali i v tomto případě, ale pravděpodobně za příplatek. Podobně jako nebylo po nástupu vlaků a autobusů zavedeno právo přepravovat se i nadále kočárem, takže pokud někdo dnes o takovou dopravu přece jen stojí, možnosti najde, ale musí si za ni oproti moderní hromadné dopravě připlatit.

Nebo podobně, jako nebylo po nástupu večerek a obchodů na pumpách zavedeno právo nakoupit si v nich potraviny za stejnou cenu jako v běžném obchodě, takže pokud někdo potřebuje nakoupit jídlo přece jen pozdě večer nebo na pumpě, musí si za to oproti běžným obchodům obvykle připlatit. Takových příkladů, kdy si za jisté pohodlí nebo snížení nějakého rizika musíte připlatit, je spousta.

PSALI JSME:
Hotovosti se blýská na horší časy. EU plánuje přísnější regulace

Jestliže bychom i v případě ústupu od hotovosti chtěli chránit zájmy těch, kteří nejsou na placení bezhotovostně vybaveni, dá se to řešit – po vzoru například sociálních dávek – selektivní podporou ze strany státu.

Ať už formou dotací obchodníkům, aby možnost platit hotově pro takové lidi zachovali, nebo formou výpomoci přímo daným zákazníkům směrem k tomu, aby si k bezhotovostnímu placení cestu přece jen našli.

Právo platit hotově je ovšem ve skutečnosti už dlouhá léta výslovně zakotveno především v § 5 odst. 1 zákona o oběhu bankovek a mincí. (Daný zákon uvádí několik zřídkakdy nastávajících výjimek, jako jsou například platby více než padesáti mincemi, platby pamětními mincemi nebo platby bankovkami a mincemi různě poškozenými).

Senátorský návrh mě tak vede k jasnému závěru: Nejenže bychom měli nechat být Listinu základních práv a svobod, ale navíc bychom měli vypustit absolutní právo na platbu hotově i ze zákona o bankovkách a mincích.

PSALI JSME:
Pětina Čechů už platí mobilem. Hotovostí ale stále více než polovina

Jediný, kdo by měl mít trvalou povinnost přijímat hotovost, je stát ve chvíli, když mu někdo chce zaplatit daně: Platba daně není dobrovolná transakce, a proto by nutící stran (tedy stát) měla být co nejvíc vstřícná – mimo jiné i tím, že přijímá všechny způsoby platby.

Nemějme ale strach, že by kvůli tomuto tržnímu přístupu mohla hotovost zcela zaniknout. Všichni kupující i prodávající se k používání bankovek a mincí jistě rádi vrátí ve speciálních případech blackoutu nebo jiné havárie bezhotovostních platebních systémů – podobně, jako si mnozí doma schovávají staré dobré svíčky pro případ, že by na delší dobu přestala jít elektřina.

A pokud bychom se snad báli, že ekonomika riziko těchto událostí podcení a přípravu na krizové používání hotovosti příliš podcení, lze zavést zákonnou povinnost obchodníků, aby byli technicky připraveni na přijímání hotovosti (a banky aby byly připraveny na výběry hotovosti) v takovýchto speciálních případech – podobně, jako dnes platí třeba povinnost mít ve vícepatrových domech kromě výtahu ještě schodiště, i když se fakticky použije jen ve speciálním případě požáru.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Bankám by se zrušení hotovosti líbilo. I těm centrálním

Zavřít reklamu ×
  • Přesně tak. Nikdo mi nebude určovat, čím a jak budu platit (a EU už vůbec ne), to si určím sám.

    • Už mě s tím co dělá jak USA nebo EU štvete .Myslete také na obyčejné lidi .Každý nechce být závislý na internetu a energii .Také mnoho starších lidí má důchod v hotovosti .Také hodně lidí bez domova platí hotovostí .Hlavně ať jsme stejní a podobní .Přijde mi občas že si vláda bere ty horší příklady a to co je dobré se ani nezavede ..

     • Ale vždyť vám nikdo nic neurčuje. Dokonce ani tento pán ne. Jenže vy ve svém protiunijním bojovém zápalu ani nepřemýšlíte nad tím, co vlastně bylo tématem článku.

    • Zaplatit svými penězi je základním pravém občana. Tento pokrok je sice dobrý ale nesmí být povinností občana.

  • Že někdo odmítá eurodiktát neznamená že je komouš, volič SPD, nebo jiné podobné hovado. X krát jsem se setkal s tím že terminály nefungují a i když fungují tak platba kartou zdržuje víc než platba hotovostí, za platby kartou příjemce platí, při neustálém placení kartou člověk snadno ztrácí přehled o tom kolik dohromady utratil, ztracenou kartou může zaplatit klidně i někdo cizí, sice do 500, ale není problém nakoupit víckrát za 500 což může vyjít i na několik tisícovek, hotovost obsahuje vzácné ražby/výtisky které s kartou nenajdete,… Platba kartou pro mě zkrátka není vůbec v ničem výhodná, podporuje jen banky a finanční negramotnost.

  • Napsal prototalitní eurobolševik! 🙂 Opravdu vám nedochází jak nebezpečné je zrušení hotovostních plateb?! Jak to jde zneužít! Vážně neumíte používat mozek?

 1. Článek je dosti tendenční a cíleně vyzdvihuje výhody bezhotovostních plateb. Z mého pohledu je to přesně naopak – obchodníci platí za zpracování bezhotovostních plateb provize (zahraničním) karetním asociacím a digitální stopa opravdu je problém v situaci, kdy hotovostní platba zmizí a vše bude dohledatelné (a zneužitelné). Ale tento názor asi šel očekávat, protože autor kope za svoji stranu – stranu bank.

  • Absolutně s vámi souhlasím.dokud nebudou bezhotovostní platby pro nás obchodníky nějak zvýhodněný, tak je pro nás nesmysl je brát. Vůbec nechápu tuto diskuzi.

  • A myslíte si snad, že za práci s hotovostí obchodník neplatí? Samozřejmě, že také platí! A naopak, poplatky za hotovostní vklady větších objemů na pobočkách jsou zatraceně vysoké.

 2. Kdyby se třeba na čerpacích stanicích platilo jen bezhotovostne,nikdo by je nepřepadal. Ani postovni dorucovatelky. Výmluva na stáří není na místě, platební karty jsou už tak dlouho,že dnešní senioři byli ještě mladí. I platit internetovým bankovnictvím je daleko snazší, než vyplňovat složenky.

  • O to tady ale vubec nejde, jde o to že dost velká část český společnosti má exekuce a bankovní účet vůbec nemůžou mít, protože by jim to exekutor okamžitě celý vybral. Jak má takovej člověk vlastně dneska normálně žít? Většinu platu mu bere exekutor, takže ty dluhy platí, ale účet v bance mít stejně nemůže protože by mu to taky sebrali.

  • To jsou ale hloupé bláboly. Obsluhy čerpaček mají možnost nadbytečnou hotovost uložit na zabezpečeném místě. Naprostá většina osob nad 70 let zcela nechápe obecná bankovní či finanční pravidla a proto nená účty ani karty. Obrovská část starší generace i když má účet, stejně jej nedokáže přez PC či mobil obsluhovat a tak stále platí předtištěnou složenkou či na místě úhrady hotově.

  • To jsou vskutku stupidní argumenty! Co je komu do toho jak a čím chci zaplatit?! Nestojím o to být vydána napospas libovůli státu! Se zablokovanou kartou se těžko žije. A systém by takto mohl trestat neposlušné jedince.

  • Banka je soukromý subjekt, kterému nejsem povinen (zatím naštěstí) věřit a svěřit svůj majetek. Vzhledem k tomu, kdo za článkem stojí, je zcela zřejmé, odkud vítr vane a co tím sleduje. Závislost na bankách. Tedy na nadnárodních soukromých skupinách. Proto je rozumné zachovat hotovost. To nevylučuje možnost platit kartou nebo jinak.

 3. Uvědomme si, že se bankám podařilo vklínit do všech bezhotovostních plateb. Je to ohromný byznis a ten si samozřejmě hájí. V okamžiku. kdy zanikne hotovost jsme zcela ovladatelní. To jistě nechceme

 4. Bezhotovostní společnost je blíž než si myslíme, pro každého kdo si myslí, že je to utopie, bohužel ne ( koronka pomohla, pro ty co si myslí, že to není záměr, doufám, že vás není moc, přeji krásný sen). CBDC je zde pro kontrolu a zotročení, CBDC = programovatelné peníze, ne jen, že mohou kontrolovat a dohledat jakoukoliv transakci, můžou ji i vytvořit (tzn. použít proti vám, poslat si penízky z5 nebo dokonce naprogramovat aby se peníze zničily, přichází doba automatizace práce, do roku 2030 je předvídáno, 25% lidí příjde o práci, bude podporován státem (možná), huráá, nemusím nic dělat! Ne tak rychle, co když sice dostanete peníze, ale jen tolik aby jste vyžili, a každý měsíc zmizí, nemůžete šetřit. Navíc, digitální měny mají být rozděleny pro obyčejné lidi a instituce ( s odlišnými pravidly). CBDC je zlo a je třeba šířit povědomí o nebezpečí, které přinášejí.

  • CBDC je nevyhnutelné, je to proinflační nástroj… ten kdo nechápe, že hotovost je alespoň částečná obrana proti inflaci a velká obrana proti bankovní systému je v háji…. jakmile padá v inflaci zlato, a všechno co padat v době znehodnocování peněz nemá, tak se děje něco zvláštního…. ale tady nejde jen o CBDC, MiCa dává CBDC více než zelenou, ale i bitcoinu…. je to zvláštní.

  • CBDC je nevyhnutelné, dává tomu zelenou MiCa, ale i bitcoinu. Od té doby co přijala ECB jako jednu ze svých priorit i enviro politiku, stalo se něco hrozného – centrální banka může zachraňovat přírodu jen inflací – to samozřejmě umožní elektronické peníze a nemusí se jednat pouze o CBDC přeci. Jakmile padá dolu zlato a všechno ostatní, je to jen známka toho, že už jsme za hranou…. a lidi si to ještě chválí a z druhé strany se jim to nelíbí, protože netuší co podporují, netuší ani co se jim vlastně nelíbí….

 5. Nesmysl. V případě, že kleknou terminály nebo elektronické bankovnictví (blackout, hackerský útok atd), budou všichni nahraní. V dnešní době, kdy nikdy nikdo neví, kdy k něčemu podobnému může dojít, jsou peníze v hotovosti jediná jistota. Je rozhodně vhodné mít nějakou část peněz připravenou v hotovosti.

  • Plně s vámi souhlasím.
   Toto, už se mi stalo, že banka měla problém a peníze si člověk nevybral z bankomatu a ani v obchodě nemohl platit kartou a,co pak? Problém.
   Ne,ne,ani omylem ..

 6. Vážený pane Skořepo,
  vedle ekonomických důvodů, které jste podrobně popsal existuje ještě jeden významný argument: hotové peníze představují svobodu. Je mnoho způsobů, jak jsme nebo můžeme být kontrolováni různými státními nebo i soukromými institucemi. Všude zanecháváme digitální stopu. Zdůrazňuji můžeme. Nejsem paranoik, ale kdo z nás může s jistotou předvídat budoucí vývoj naší společnosti? Proč se tedy zbavovat jedné možné svobody?

 7. Naprosto chápu, proč banky chtějí pouze bezhotovostní platby. Mají z toho provize, kdežto při hotovostních platbách jim z toho nic nekápne. Každý by měl mít právo rozhodnout se sám, jak chce platit.

  • Z hotovostních plateb má banka provize také ve chvíli, kdy obchodník tu hotovost vkládá do banky. A mnohem více než z karetních transakcí.

 8. Právo na hotovost má zásadní důležitost kvůli vrchnostenství a drzosti státu. Stát koketuje se zápornými úroky a zničil bankovní tajemství. Jak případným záporným úrokům v bankách, tak stále horšímu státnímu šmírování se lze vyhnout používáním hotovosti. Význam může mít i konkurence bezhotovostním platbám, která drží poplatky bank a kartových společností na uzdě.

  Na to jaká inflace je, jsou úroky stále nízko. Znamená to, že inflaci využívají k povzbuzování ekonomiky a udržení zaměstnanosti. Co stát udělá, až někdy inflace klesne k nule? Možná dojde právě na záporné úroky, aby zachovali úroveň stimulace.

 9. Každý obchodník odvádí minimálně 0,8 procent z každé transakci – zlaty dul pro banky . Jasné že jsou proty hotovostních plateb….

 10. Autor článku je podle mne nebezpečný hlupák. Skutečnost, že je člověk s takovými názory ekonomem České spořitelny, a členem vedení České společnosti ekonomické, mne naplňuje strachem, nechutenstvím, i naprostým úžasem.

 11. Právo platit hotově by se mělo nikoli posílit, ale naopak zcela zrušit…
  A jak se budou dávat úplatky? Ve vejcích?

  • Diamanty, platina, zlato, umělecké předměty, kryptoměny, drahé kabelky, zájezdy, trafiky ve státních i v nadnárodních firmách, v Bruselu, neúčelové složky dotací atd. Možnosti jsou neomezené.

 12. Placení pouze kartou nebo převody mezi účty má ještě jeden nepříjemný side-effect. Pokud totiž zmizí právo platit a tím pádem i držet hotovost, tak vám dostatečně fundovaná osoba nebo instituce
  (zvlášť v naší „úžasné“ socialistické evropě)
  obstaví všechny účty během 5 vteřin a jste na mizině.
  Věřte mi , vím o čem mluvím. Jako programátor se ve finančním sektoru včetně bankovního pohybuji víc než 15 let

 13. A uvědomujete si že spousta lidí kvůli exekucím vubec nemůže mít bankovní účet a taky musej nějak žít? Tohle je masivní problém, ty lidi už jsou na okraji společnosti a příbuzný za ně musej všchno online řešit protože oni nemaj jak to zaplatit, taky na spoustě míst už hotově vubec platit nejde, přijedete do Plzně třeba o víkendu a jízdenku na tramvaj si koupíte jenom v automatu v tramvaji kartou, tohle už zašlo moc dalekol. Pokud chtěj zrušit právo platit hotovostí, tak ať zavedou právo na bankovní účet kde bude nějaká nedotknutelná částka, třeba 20 tisíc, aby každej mohl normálně žít a nebyl odsouzenej k trestní činnosti.

 14. Hotovost je svoboda. Co píše autor o zátěži pro prodávajícího je prostě tendenčně zaměřený nesmysl. Když zaplatím obchodníkovi stovku v hotovosti, dostane celou stovku. Když ji zaplatím kartou, dostane jen 97 korun, protože tam jsou poplatky karetním společnostem a bance. Když platím převodem, je tam platba jen bance a obchodník dostane opět míň. Navíc stačí vypnout proud-velký blackout je jen otázka času – a nezaplatím vůbec. Kde je nějaká výhoda kromě tzv. pohodlí pro banky? Kde?

 15. Tady ale přece vůbec nejde o vlastní akt platby,ale o to,že zeleně fanatické banky vám mohou zakázat nakoupit něco,protože jste již vyčerpal měsíční limit CO2,i když máte na účtě dost peněz.Pokud si myslíte,že je to legrace viz např.KB ,která -zatím doborvolně-bude nabízet kontrolu uhlíkové stopy při platbě kartou. Zřejmě se nejdříve zaměří na nákup kaprů hahahaha.

 16. Možnost volby, soukromí, individualita se vším, co obnáší, od individuálních vlastností přes individuální zkušenosti a z nich plynoucí postoje a názory až po individuální potřeby každého jedince, a ano, elementární úcta k této individualitě – to vše zběsilým tempem ustupuje jakési nové totalitě, která již neřve na náměstích, nýbrž na nás svůdně poblikává z displeje. Nevím, zda si všichni ti digitální apoštolové a elektroničtí proroci uvědomují, že výsledkem jimi propagovaného glajchšaltování bude extrémně zranitelné, protože jednostranné společenství, které se dobrovolně zřeklo alternativ představujících východ z nouze.

 17. Zrušit hotovost je hlavně v zájmu „státu“ -když vidím jak jde celá EU do kytek tak zrušení hotovosti by bylo ideální pro měnovou reformu -jedním klikem 🙂 Takže za mne preferuji pravý opak a hotovost v ČR určitě uzákonit

 18. To je jasné, proč se nám snaží vnutit jen bezhotovostní platbu – větší kontrola nad tím, kde se pohybujeme, co děláme, co nakupujeme a také se dá velmi snadno ona virtuální měna odcizit nebo totálně zlikvidovat… Banky nemusejí vědět úplně o každém mém úkonu!

 19. Samozřejmně chtějí zrušit hotovost a banky nás budou mít v hrsti, okamžitě nasadí ještě navíc (inflace už je) záporný úrok a budou ho zvyšovat, jak se jim zachce. Nebo nám odmítnou jakoukoliv platbu, když nebudeme poslušní (jako v Číně). Velký bratr nás chce mít po kontrolou, lidé, braňte se!!!

 20. Já bych naopak zavedl povinnost přijímat platby kartou. Všimli jste si, jak po zrušení EET přibylo hospod, kde se platí jen hotově ?

 21. A jak zaplatíte sousedovi třeba pár brambor a zeleninu ze zahrádky? Já už začínám výměnný obchod – za brambory třeba čokoládu, za ovoce láhev vína. Připravujeme se na bezhotovostní variantu.

 22. Autor článku je údajně ekonom ČS, jestli tam dělají takové analýzy, jako zde představil, tak nechápu, jak mohou fungovat. Své mylné představy bez opor dat prezentuje jako analýzu. Stereotyp, že kartou nechtějí platit jen senioři, ukazuje, že se ani nezajímá, jak banky mají problém s lidmi s exekucí, s cizinci a pětiletému dítěti dám 50,- na. zmrzku a nemusím mu ( mimo jiné velice obtížně v té jeho bance) zakládat účet s kartou.

 23. Vidim ze u vas je kopa rozumnych ludi. Budu do toho tolko tlacit az sa im to raz podari. Dufam ze ich skor vsetkych ludia vykopu z ich kresiel. Mozno uz tuto zimu.

 24. Hotovost v každém případě je zachovat,to by nás nenažrané banky a stát měl plně pod kontrolou.

 25. Naše vláda je na kraviny machr ! Upraví ústavu , zákoník práce , vždy si poradí , aby drtila občany ! To by jako přestali podplácet a krást ? Ono převodem to je problém . 😂

 26. Já si z Brna a setkávám se s opačným problémem. Všechny restaurace, kam chodím na oběd přestali přijímat placení kartou. Podle mne to je tím, že když je zrušené EET, tak Sidi stát na daních.

 27. Mě nejvíc rozesmál ten hlod o problémech obchodníků se skladováním a tříděním hotovosti. 😀
  Hned se si představil toho chudýho obchodníka s malym krámkem někde na vesnici, jak stoí před krámem s valníkem plnym peněz a přemejšlí kam je uloží 😀
  A taky by mě zajímalo, jak to bude s bezdomovci.
  To každej dostane účet a platební terminál? Protože jinak asi chcípnou hlady, ne? A už vidim jak každej ochotně pípne kartou na terminálu nějakýho houmlesáka aby mu dal 10 korun. Nebo pro ně stát postaví nějaký tábory s chlastem a jídlem zdarma?
  A co různé charitativní sbírky, kasičky v kostelech, vánoční sbírky v obchodech, to bude všechno taky na kartu? Nebo si budu muset vždycky na hodinu sednout k počítači abych rozeslal třeba 150 korun na 5 účtů?
  Co různé obecní slavnosti a menší akce? To bude mít každej stánek s pivem a buřtama platební terminál?
  A co třeba drobné půjčky mezi přáteli? Když bude kamarádovi chybět pade na cigára, tak jak mu to půjčím, když budu mít u sebe jenom kartu?
  Prostě totální hovadina.

 28. To je ovšem velká blbost…
  Už jen z prostého důvodu že jsme na začátku energetické krize tudíž se nelze spoléhat výhradně na elektronické platební systémy.. Prostě jen hloupý tendenční článek.

  • Pracuji 30 let v bankovnictví. Naprosto s návrhem dát to do ústavy souhlasím. Bezhotovostním placením si banky jen mastí kapsy. V případě nefunkčnosti bezhotovostní platby reklamaci smetou že stolu. Svedou to na obchodníka či vyšší moc. O platbách v zahraničí, jejich kurzech, nefunkčnosti karet ani nemluvě. Další problém je u nízkopříkonových rodin. Ty mají svou obálkovou metodu. Utratí jen to co mají.

 29. Kdo viděl třeba film Síť, asi chápe, kam by plně bezhotovostní společnost rychle vedla. Nejsi poslušný občan? Zablokujeme ti identitu a nekoupíš si ani rohlík. Fantasmagorie? Možná, ale podívejte se, jak pěkně funguje systém sociálního kreditu v Číně.

 30. Panebože a něco takového jako tato osoba je členem vedení České ekonomické společnosti a ekonomem České spořitelny ? Pak se divíme jak ty služby vypadají. Nezatěžuje ty obchodníky moc, že vůbec musí mít v regálech zboží ? Vždyť v tom mají utopené finance. Nestačilo by, kdyby si to lidé vždy teprve v obchodě objednali a za pár dnů by jim zboží došlo ? Nezatěžuje pana Skořepu vůbec to, že musí myslet ?

 31. To je demagogie jako prase. „Nebo podobně, jako nebylo po nástupu večerek a obchodů na pumpách zavedeno právo nakoupit si v nich potraviny za stejnou cenu jako v běžném obchodě, takže pokud někdo potřebuje nakoupit jídlo přece jen pozdě večer nebo na pumpě, musí si za to oproti běžným obchodům obvykle připlatit.“ Ale argument byl, že na kartu to bude levnější než za hotové. Tak ať mi pan autor ukáže jedinou benzinku kde mají jiné ceny pro platbu kartou a hotovostí. A ať tak dokáže jak neviditelná ruka trhu zasáhne. Ten článek se vůbec nesmí bát vážně je schválně napsaný tak aby budil emoce, ale veškerá argumentace je naprosto scestná. Jediné zákonné platidlo v ČR je Koruna Česká. Vše ostatní je bonus.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Vítejte, a držte si kabáty!

Je to pěkný podraz na zákaznících, říkáte si možná. S nástupem chladných měsíců v provozovnách oprášili cedulky s alibistickým nápisem „Za odložené věci neručíme“. To má patrně znamenat, že provozovatelé restaurací, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB