Prázdninový benefit: Finanční příspěvek na dovolenou i pro členy rodiny

Názor
Zpříjemnit léto vám může i váš zaměstnavatel. Například tím, že vám přispěje na dovolenou. Jeho atraktivitu zvyšuje i skutečnost, že může být poskytnut i rodinnému příslušníkovi zaměstnance. Možnost poskytnutí tohoto příspěvku neovlivňují ani různé typy pracovních poměrů.
Zpříjemnit léto vám může i váš zaměstnavatel. Například tím, že vám přispěje na dovolenou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lze jej tudíž poskytnout jak zaměstnancům na hlavní pracovní poměr, tak zaměstnancům pracujících na základě dohod konaných mimo pracovní poměr. Z pohledu zaměstnance je příspěvek na dovolenou osvobozen jak od daně z příjmu, tak od odvodů na sociální a zdravotní pojištění. To platí až do výše 20 tisíc korun za rok. Jak to pak funguje v praxi?

Zaměstnavatel přispěje zaměstnanci 40 000 korun na dovolenou. U zaměstnance se příspěvek rozpadne na dvě části. První část bude tvořit právě těch osvobozených 20 000 Kč, ze kterých zaměstnanec neplatí daň z příjmů ani odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Druhou část tvoří zbývajících 20 000 korun, které již budou zdanitelným příjmem zaměstnance a budou rovněž zahrnuty do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

PSALI JSME:
Příspěvek na dovolenou může dostat i rodinný příslušník

U zaměstnavatele se příspěvek také rozloží na dvě části. První část bude tvořit 20 000 korun, jako nedaňový náklad zaměstnavatele. Druhá část bude tvořit zbylých 20 000 Kč. Tyto zbylé náklady již budou daňově uznatelné.

Pojistné, které hradí zaměstnavatel z částky nad limit 20 000 korun, která zvyšuje vyměřovací základ pro odvod pojistného u zaměstnance, bude opět jeho daňovým nákladem. Problematická u tohoto typu zaměstnaneckého benefitu je však forma, v jaké musí být poskytnut.

Musí totiž jít o nepeněžní příspěvek, je tedy vyloučená možnost, že by si zaměstnanec sám dovolenou zaplatil, a zaměstnavatel mu peníze zaslal až poté. Tím, kdo takovýto zájezd zakoupí, musí být jednoznačně zaměstnavatel. Peněžní příspěvek na dovolenou se automaticky stává součásti mzdy a veškeré výhody takovéhoto příspěvku jsou nenávratně ztraceny.

Autor je partner V4 Group, autorka daňová specialistka V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili …

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB