Prazdroj bude ve výrobě piva zcela uhlíkově neutrální

Plzeňský Prazdroj informoval o dalším kroku k udržitelnosti ve svém podnikání, když se zavázal splnit konkrétní cíle do roku 2030. Ve výrobě piva bude zcela uhlíkově neutrální, sníží používání plastů na minimum a úplně přestane používat ty nerecyklované, výrazně pokročí i v dalších úsporách vody, kde již nyní patří mezi nejúspěšnější firmy v oboru.
Klíčovými jsou pro pivovar vratné obaly, které lze používat opakovaně. Přes 70 % obalů Prazdroje tvoří skleněné vratné lahve a sudy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Jak vyrábíme a prodáváme naše produkty, ovlivňuje nejen naše zákazníky, obchodní partnery, zaměstnance a obyvatele žijící v blízkosti našich pivovarů, ale také okolní prostředí. Závazky, které jsme si stanovili na příštích deset let v oblasti udržitelného rozvoje, jsou důležité jak pro budoucnost našeho podnikání, tak i pro ochranu přírody a jejich zdrojů,“ vysvětluje generální ředitel Prazdroje Grant Liversage.

Prazdroj se v nové strategii udržitelného rozvoje nazvané symbolicky „Na budoucnost“ soustředí na všechny činnosti, kterými své okolí ovlivňuje – od spolupráce se zemědělci při udržitelném pěstování surovin, přes výrobu, logistiku, dopravu a hospodaření s obaly až po chování zodpovědného výrobce a vztahy s komunitami.

Veškeré suroviny pro výrobu se Prazdroj zavazuje do roku 2030 nakupovat jen od dodavatelů s udržitelným způsobem zemědělské produkce. Podpoří i další úspory vody, které ho již nyní řadí mezi nejhospodárnější pivovary. „Za posledních deset let se nám podařilo snížit spotřebu vody v pivovarech o 40 % a aktuálně potřebujeme na výrobu jednoho litru piva zhruba tři litry vody,“ komentuje cíle technický ředitel Plzeňského Prazdroje Pavel Šemík.

PSALI JSME:
Proč pivovary zdražují?

Největší úspory plánuje Prazdroj dosáhnout u užitkové vody, kde bude hledat nová chytrá řešení k jejímu čistění a opětovnému využití v technických úsecích pivovarů. Pokračovat bude také v aktivitách v boji proti suchu a šetření s vodou i za branami svých pivovarů. „Věnovat se samozřejmě budeme i úsporám energie, přejdeme postupně na výrobu založenou kompletně na obnovitelných zdrojích,“ dodává Šemík.

Důraz dává Prazdroj i na recyklaci a opakované využívání obalů. Do roku 2025 sníží spotřebu jednorázových plastů o 89 % a za dalších pět let bude používat výhradně recyklované. Výrazný krok v této oblasti Prazdroj udělal v letošním roce, když přestal plnit do PET lahví piva Gambrinus a Radegast. Do konce roku 2022 budou tuto cestu následovat i další značky.

Již v roce 2025 bude Prazdroj používat i plechovky z výhradně recyklovaného materiálu. Klíčovými jsou pak pro pivovar vratné obaly, které lze používat opakovaně. Přes 70 % jeho obalů tvoří skleněné vratné lahve a sudy. Právě prodej sudového piva je jednou z největších priorit pivovaru a ve vztahu k životnímu prostředí je šetrnější variantou.

PSALI JSME:
Pivo zdražuje, Češi si však zamilovali i jeho nealkoholickou variantu

Pivovar do roku 2025 zredukuje celkovou produkci odpadů v porovnání s rokem 2020 o třicet procent. „Největšího pokroku jsme dosáhli přímo ve výrobě, kde již nyní směřujeme k naprosto bezodpadovému hospodaření. Mláto, kvasnice a sladovnický odpad dodáváme zemědělcům jako krmivo, z mláta navíc vyrábíme pivovarské krekry. Čistírenské kaly se používají jako hnojivo a odpadní filtrační křemelina se zaorává,“ vypočítává ředitelka firemních vztahů a komunikace Pavlína Kalousová.

Další úsilí pak Prazdroj věnuje snižování emisí, a to nejen ve výrobě, ale také na cestě svých produktů k zákazníkům. Výraznou část své distribuce převedl pivovar na železnici a letos začal používat šetrnější nákladní automobily, čímž sníží roční produkci emisí o 414 701 kilogramů CO². Firma také aktuálně testuje nákladní elektromobily.

Uvedené kroky mají vést k výraznému snižování uhlíkové stopy hospodaření Plzeňského Prazdroje, jenž plánuje být do roku 2030 ve vlastní výrobě uhlíkově neutrální a za dalších dvacet let chce dosáhnout plné uhlíkové neutrality včetně distribuce a dopravy.

PSALI JSME:
Český pivní export zasáhl i Antarktidu

×
  1. Snaha je velmi chválihodná, nicméně 100% uhlíkové neutralitě Prazdroje nevěřím. To budou rozvážet Prazdroj po světě na šlapacích tříkolkách? A jak se dostane Prazdroj k majiteli pivovaru v Japonsku? To tam povezou pivo na dřevěné plachetnici, která byla vyrobena bez použití benzínové řetězové pily?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Alza měla vloni obrat 37 miliard korun

Akciová společnost Alza.cz zaznamenala loni nejrychlejší růst za posledních deset let, když dosáhla obratu 37,3 miliardy korun bez DPH (1,4 mld. eur) a za rok zpracovala 15,8 milionu objednávek. Téměř polovina z …

Do konce února měly firmy nahlásit daňovou optimalizaci

Koncem února vypršela lhůta pro ohlášení přeshraničních uspořádání, které vykazují znaky daňové optimalizace a jejichž počátek spadá do doby mezi červnem 2018 a červnem 2020. Upozornila na to poradenská společnost BDO.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru