Pražská burza opět na vítězné vlně, čeká se na Fed

Analýza
Rozhodující událostí tohoto týdne je bez diskuse středeční večerní rozhodnutí Fedu, americké centrální banky, o nastavení měnové politiky. Čeká se růst Fed Funds Rate o 25 bazických bodů na 4,50-4,75 procenta. A zejména na doprovodný komentář guvernéra J. Powella.
Pražská burza se ve středu po úterní mírné korekci opět vydala vzhůru. Ilustrační foto: PSE

Středeční makrodata se týkala inflace v eurozóně. Celková dopadla lépe, než se čekalo, ale jádrová je naopak vyšší. To by mohlo nahrávat růstu sazeb Evropské centrální banky (ECB). Ta zasedá ve čtvrtek a čeká se růst o 50 bazických bodů. Za mořem zklamal počet nových pracovních míst, což asi ovlivnilo středeční otevření v USA.

Index S&P 500 (USA) ve středu otevřel obchodování poklesem o 0,3 procenta. Slabší otevření mohlo být ovlivněno daty z trhu práce (ADP – počet nových pracovních míst v soukromém sektoru, který nedosáhl konsensu, pozn. aut.).

Po poklesu v prvních dvou dnech tohoto týdne ve středu evropský index STOXX Europe 600 obchodoval většinu dne v plusu. Krátce před koncem obchodování ale jeho hodnota byla blízko nule.

PSALI JSME:
Fed ve středu rozhodne mimo jiné o dalším osudu dolaru

Pražská burza se ve středu po úterní mírné korekci opět vydala vzhůru. Index PX přidal slušných 0,97 procenta (1 342,50 b.) a pohodlně překonal výkon ostatních evropských parketů. Středa byla chudá na podstatnější kurzotvorné zprávy.

Po dvou dnech korekce, kdy cena akcií spadla pod hranici devíti set korun, předvedl opět nejlepší výkon ČEZ. Ve středu posílil o 2,08 procenta na 906,50 Kč. V těsném závěsu byla pojišťovna VIG s růstem o 2,04 procenta (599 Kč).

Posilovaly i další finanční instituce. Komerční banka přidala 1,29 procenta (745 Kč) a Erste 0,83 procenta (826,40 Kč). Zaostaly jen Colt (-0,86 %, 579 Kč) a Moneta (-0,87 %, 80 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po sedmi rostoucích seancích skončila pražská burza mírně slabší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB