Pražská bytová krize se prohlubuje

Názor
Zájem o bydlení v českém hlavním městě ani přes růst cen bytů nepolevuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni Praha rozrostla o 14 119 lidí, z toho 11 076 se přistěhovalo z jiných regionů. Prahu v tomto ukazateli předstihl pouze Středočeský kraj, což je ostatně pro současnou situaci na realitním trhu typické. Pražská bytová krize se totiž prohlubuje.
Lidé si pořizují nemovitosti ve středočeských městech a obcích a do Prahy každodenně dojíždí za prací. Houstne doprava na příjezdových cestách, spoje veřejné dopravy jsou přeplněné. Foto: Pixabay

Developeři loni prodali takřka o deset tisíc nových bytů méně, než o kolik se zvětšil počet obyvatel Prahy. Podobný stav, kdy nabídka absolutně neodpovídá vysoké poptávce, bohužel trvá už několik let. Nic s tím nezměnil ani boom celé ekonomiky, který po delším růstu nyní začíná opět zpomalovat. Spíše naopak. Lidé stále více mířili do hlavního města za lepší prací a hlavně vyšším platem. Reálná čísla však budou o řád vyšší, protože mnoho takovýchto lidí v Praze pracuje a bydlí, ale trvalý pobyt mají stále hlášený jinde. Do statistik ČSÚ se tak nedostanou.

Co však statistiky ukáží zcela přesně, je nová migrační vlna směrem z Prahy do okolních obcí. Lidé opouští hlavní město kvůli nemožnosti sehnat adekvátní a cenově dostupné bydlení. Pořizují si proto nemovitosti ve středočeských městech a obcích a do Prahy každodenně dojíždí za prací.

PSALI JSME:
Středočeský kraj se rozrůstá a doplácí tak na neschopnost Prahy plánovat a stavět

Dokládá to nejen houstnoucí doprava na příjezdových cestách či přeplněné spoje veřejné dopravy, ale i data o pohybu obyvatel. Nejvíce nových obyvatel si loni připsal právě Středočeský kraj, který se rozrostl o 16 537 lidí. Drtivá většina z toho (15 448 lidí) se do kraje přistěhovala.

Největší zájem byl o okresy Praha – východ (přírůstek 4742 lidí, z toho 4030 přistěhováním) a Praha – západ (přírůstek 3094 lidí, z toho 2476 přistěhováním), tedy nejbližší okolí hlavního města.

Je proto jen dobře, že současné vedení Prahy začalo tuto katastrofální situaci řešit. Doufám, že po vyhodnocení rychlosti práce stavebních úřadů budou následovat další konkrétní kroky. Například personální i technické posílení nejpomalejších úřadů a jejich metodické vedení či odblokování stavebních uzávěr na rozvojových pozemcích. Praha to dluží nejen okolním obcím, ale hlavně samotným Pražanům.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Víte, proč je v Praze tolik domů prázdných? Drží si je Italové

Zavřít reklamu ×
  1. Bytová krize v Praze se prohlubuje….
    Jakpak by se neprohlubovala,když se obce zbaví
    domů a developeři z obytných domů nadělají kanceláře a byty k bydlení prodávají za ceny
    mnohonásobně překračující jejich užitnou hodnotu
    na které dosáhne jen velice málo jedinců. Bytová
    politika v Praze je díky všem polistopadovým zastupitelům doslova v troskách.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.