Pražské a brněnské byty dál zdražují. Meziročně o deset procent

U bytů v největších městech – a to jak v novostavbách, tak ve starších domech – pokračoval v prvním pololetí tohoto roku další mírný nárůst cen. V porovnání s červencem 2018 jsou byty v Praze v průměru dražší zhruba o jedenáct procent, brněnské podražily v průměru zhruba o 8,5 procenta. Vyplývá to ze statistik společnosti M&M Reality.
V Praze jsou stále nejlevnější panelové byty. Foto: Czech Wikipedia user Packa – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

V Praze jsou stále nejlevnější panelové byty, za které kupující dle statistik společnosti zaplatí v průměru zhruba 76 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytů v novostavbách se blíží k 105 tisícům korun za metr čtvereční. U starších cihlových pražských bytů se průměr pohybuje přibližně kolem 92 tisíc korun za čtvereční metr.

Hodně ale záleží na konkrétní adrese. „Starší cihlové byty v dobrém technickém stavu v žádaných lokalitách od Vršovic a Vinohrad přes centrum až na Smíchov se cenám v novostavbách přibližují. V užším centru přece jen nevzniká tolik nových projektů a zrekonstruované byty v původní zástavbě patří k velmi žádaným,“ říká k tomu Jan Martina z pražské pobočky realitní společnosti.

Stavba bytů v nástavbách, přístavbách či vestavbách bytových domů v poslední době opět zažívá velkou renesanci. „Jen loni se v Praze takto dokončilo 413 nových bytů, což je nejvíce od roku 2012,“ uvádí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol s tím, že zájem o bydlení v českém hlavním městě ani přes růst cen bytů nepolevuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni Praha rozrostla o 14 119 lidí, z toho 11 076 se přistěhovalo z jiných regionů.

PSALI JSME:
Vloni vzniklo nejvíce bytů ve vestavbách za posledních šest let

Praha: Poptávka převyšuje nabídku

Jak se budou ceny pražských bytů vyvíjet v následujících měsících, záleží na mnoha okolnostech. Poptávka po pražských bytech stále převyšuje nabídku, a to i přes to, že od října 2018 kvůli opatřením České národní banky ohledně hypoték trochu polevila.

„Centrální bankéři v boji s imaginární bublinou na realitním trhu opakovaně zpřísnili kritéria pro poskytování hypoték, naposledy loni na podzim. To vedlo k obrovskému propadu hypotečního trhu, podle objektivních dat meziročně o více než třetinu. Někteří bankéři dokonce mluví o padesátiprocentním poklesu,“ připomíná Evžen Korec.

„Dokud je poptávka silná, mohou ceny pěkných nemovitostí v žádaných lokalitách i nadále pozvolna narůstat. Ale to tempo růstu se během posledních měsíců zpomaluje. Jednotliví kupci, stejně jako investoři stále více zvažují, jakou nemovitost pořídit a zda je její cena adekvátní,“ vysvětluje Martina.

Spíše stagnaci cen pak v příštích měsících očekává u bytů, jejichž cílová skupina potenciálních kupců dnes problematicky řeší možnosti financování. „Tedy spíše u větších rodinných bytů v méně žádaných lokalitách, jako jsou například některá panelová sídliště,“ dodává.

PSALI JSME:
Co je pro Pražany nejdůležitější při výběru bydlení?

Korec připomíná, že developeři vloni prodali takřka o deset tisíc nových bytů méně, než o kolik se zvětšil počet obyvatel Prahy. „Podobný stav, kdy nabídka absolutně neodpovídá vysoké poptávce, bohužel trvá už několik let. Nic s tím nezměnil ani boom celé ekonomiky, který po delším růstu nyní začíná opět zpomalovat. Spíše naopak. Lidé stále více mířili do hlavního města za lepší prací a hlavně vyšším platem,“ domnívá se šéf Ekospolu.

Brno: Útlum v růstu cen

V Brně lze podle Jarmily Odehnalové z tamní pobočky realitní kanceláře sledovat útlum v růstu cen nemovitostí. Od začátku letošního roku poskočily v průměru jen asi o tři procenta. „Průměrná cena prodaných novostaveb se aktuálně pohybuje okolo 64 tisíc korun za čtvereční metr, u starších cihlových bytů je to 55 tisíc korun a u panelových 51 tisíc korun za metr čtvereční,“ říká.  V porovnání s červencem 2016 jde téměř o 27procentní cenový nárůst.

Také v moravské metropoli poptávka po bytech stále převyšuje nabídku. „Ubývá ale lidí, kteří nákupem řeší vlastní bytovou situaci. Zvyšuje se naopak počet klientů, kteří kupují za účelem následného pronajímání. U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ přibližuje Odehnalová.  Zpomalení tempa růstu cen tak podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí, a hlavně si mohou dovolit zaplatit.

PSALI JSME:
Český stát si u nových bytů bere na DPH mnohonásobně více, než jiné země EU

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru