Pražské letiště očekává, že letos odbaví 10,5 milionu cestujících

Lepší než původní očekávání, ale stále méně, než před koronavirovou pandemií. Tak by se dala shrnout letošní dosavadní sezona na Letišti Václava Havla. Jen od června do srpna odbavilo více než 3,8 milionů cestujících. Letiště to oznámilo ve své souhrnné zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici. Předpokládá, že letos odbaví okolo 10,5 milionu cestujících.
Cestujících na pražském letišti v Ruzyni letos výrazně přibylo. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ačkoli má letový provoz v pražské Ruzyni vzrůstající trend, v nejsilnějších letních měsících zde odbavili o třetinu méně pasažérů než v rekordním roce 2019. Od začátku roku do konce srpna pak letištěm prošlo bezmála sedm milionů cestujících. Nejrušnějším dnem byl první červenec, kdy počet odbavených pasažérů překročil hranici 50 tisíc.

Mnohá letiště v Evropě přitom v létě nezvládala nápory cestujících. Jedním z hlavních důvodů bylo to, že při razantním poklesu letecké dopravy během koronavirové pandemie musely propustit nemalou část svého personálu. Letiště Praha má za sebou podle předsedy představenstva Jiřího Pose silnou letní sezonu, kterou ale zvládlo bez větších komplikací.

„V této souvislosti musíme poděkovat našim zaměstnancům i pracovníkům partnerských společností, kteří se podíleli na odbavení cestujících a letadel. Všichni zvládli náročný letní provoz velmi profesionálně a přispěli svým mimořádně vysokým pracovním nasazením,“ konstatoval Jiří Pos.

PSALI JSME:
Nejsou letušky. Doba ultralevných letenek je i proto pryč

„Díky finančním odměnám se nám dařilo motivovat zaměstnance k dobrovolným přesčasovým hodinám a spolu s téměř čtyřmi sty brigádníky jsme tak úspěšně pokryli kapacitní potřeby i v těch největších provozních špičkách,” dodal Pos.

Nejvyhledávanější bylo Řecko

Nejoblíbenější zemí z pohledu počtu odbavených cestujících bylo Řecko, následované Itálií a Španělskem. Antalya je pak na prvním místě v rámci konkrétních dovolenkových destinací, mezi další oblíbené dovolenková místa patřily Hurghada, Marsa Alam, Burgas nebo Heraklion.

Jako mírně optimistický označilo ve své dřívější zprávě letošní vývoj také Řízení letového provozu. Za prvních šest měsíců roku 2022 bylo v českém vzdušném prostoru zaznamenáno celkem 268 977 pohybů. Úroveň letového provozu tak dosáhla úrovně 62 procent stejného období předcovidového roku 2019 (427 256 pohybů).

„V souladu s prognózami lze za první pololetí roku 2022 sledovat stabilní oživení letového provozu v českém vzdušném prostoru a výrazně vyšší aktivity leteckých dopravců než v roce 2021,“ konstatoval vedoucí oddělení komunikace Řízení letového provozu Richard Klíma.

PSALI JSME:
Jaké triky letos zkoušejí řečtí obchodníci?

Příští rok 12,7 milionů pasažérů

Letiště Václava Havla Praha v rámci zimního letového řádu – od 30. října do 25. března – počítá s odbavením necelých čtyř milionů pasažérů. Přibydou také nová spojení, například dopravce Air Moldova bude od konce října nabízet přímé spojení do Kišiněva, Eurowings do Osla a na Madeiru a od začátku listopadu budou létat také do Hurghady a do Marsa Alam.

Další spoje nabídne také letecká společnost Fly Erbil do Erbilu, SalamAir bude létat do měst Muscat a Salalah, SAS do Kodaně a Wizz Air do Londýna na Letiště Luton a také do Bukurešti.

„Letecká společnost Salam Air nabídne nové spojení do Ománu, konkrétně do Maskatu a do Salalah. Nadcházející zimní letový řád bude ve znamení další obnovy počtu frekvencí, například mezi Prahou a Varšavou, s italským Milánem nebo s Londýnem, kde se obnovuje i spojení na letiště Londýn/City a to třikrát týdně,“ dodal Jaroslav Filip, ředitel Leteckého obchodu Letiště Praha.

Příští rok by Letiště Praha mohlo v souladu s aktuálním výhledem odbavit 12,7 milionu cestujících. V rekordním předcovidovém roce 2019 přitom přes ruzyňské letiště cestovala 17,8 milionu pasažérů.

PSALI JSME:
Před vlezlým počasím letos odletí do exotiky každý desátý

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.