Pražskou LDN na Albertově bude po 70 letech opět provozovat Konvent alžbětinek

Provoz jedné z největších pražských léčeben dlouhodobě nemocných, Nemocnice sv. Alžběty, je po čtyřech letech nejistoty do budoucna opět zajištěn. Od 1. října jej převzal vlastník objektu, Konvent sester alžbětinek v Praze.
Pražská nemocnice sv. Alžběty se vrátila alžbětinkám. Foto: nemalzbeta.cz

Provoz nemocnice a léčebny dlouhodobě nemocných se vrátil zpět Konventu po přibližně 70 letech. Dne 1. října nabyla účinnosti smlouva o koupi, která byla součástí reorganizačního plánu. Skončilo tak vleklé insolvenční řízení.

„Jsem rád, že po několika letech složitých jednání se podařilo v areálu zachovat nemocniční provoz a bude sloužit účelu, kterému již slouží tři staletí. Chtěli bychom rozvíjet nemocnici tak, aby poskytovala komplexní a konsolidovanou následnou péči o pacienty, a to nejen v oblasti lékařské, ale i psychické, sociální a duchovní,“ říká Karel Matyska, jednatel dceřiné společnosti konventu Sv. Alžběta na Slupi, která provoz nemocnice převzala.

Problémy nemocnice se naplno projevily v roce 2015, kdy náhle zemřel její tehdejší majitel Jan Zíval. Zdravotní zařízení v té době dlužilo desítky milionů korun dodavatelům i státu na odvodech a daních.

Hlavně kvůli tomu se nemocnice ocitla v insolvenci a v dubnu 2016 Městský soud v Praze rozhodl o úpadku.

S nejlepší nabídkou přišly alžbětinky

S řešením situace pomáhali advokáti PwC Legal v čele s Petrem Kinclem. Jako nejlepší řešení úpadku se ukázala restrukturalizace připravená Kinclem a jeho kolegy ve spolupráci s věřitelským výborem vedeným společností Česká zdravotnická. Reorganizační plán byl schválen letos v červnu. Na jeho základě koupila provoz nemocnice společnost Sv. Alžběta na Slupi, s tím, že z výtěžku prodeje budou zaplaceny dluhy věřitelů. Celková cena, která bude zaplacena během pěti let, se bude pohybovat mezi 45 a 50 miliony korun.

„Díky reorganizaci se podařilo zachovat provoz nemocnice a vyhnout se ukončení její činnosti, které by znamenalo mimo jiné nutnost vystěhovat kolem stovky dlouhodobě nemocných pacientů,“ říká associate partner PwC Legal Petr Kincl.

PSALI JSME:
Nemocnici si můžeme vybrat, ale ta má možnost odmítnout

„Také uspokojení věřitelů je díky reorganizaci mnohem vyšší, než by bylo v případě konkurzu, neboť nemocnice vlastnila jen minimum majetku,“ podotýká partner advokátní kanceláře k.law Vít Kučera, která v transakci zastupovala nového provozovatele nemocnice.

O převzetí nemocnice se v průběhu insolvenčního řízení ucházelo několik investorů, včetně Světa zdraví ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka. Ten ale následně skončil ve vazbě kvůli podezření z manipulování zakázek v jiných pražských nemocnicích a nabídku zrušil.

Už předtím se do hry o nemocnici vložil Konvent sester alžbětinek v Praze, jehož dceřiná společnost Sv. Alžběta na Slupi předložila vyšší nabídku než Svět zdraví a nakonec u věřitelů zvítězila. Areál i samotná společnost provozující nemocnici tak nyní jsou ve stejných rukou.

PSALI JSME:
Po Rumburku zkrachují další nemocnice. Senátoři volají po nápravě úhrad

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru