Pražskou Nemocnici sv. Alžběty připravuje krizový management na příchod nového vlastníka

Strohé místnosti, prázdné účty zaměstnanců, kteří už několik měsíců nedostali výplaty, nedostatek zdravotnického personálu. Tak vypadala Nemocnice sv. Alžběty předtím, než do ní v září 2016 nastoupil současný krizový management.

Začala tak reorganizace, kterou povolil Městský soud v Praze v rámci insolvenčního řízení. Účinky tohoto rozhodnutí nastaly dne 29. 7. 2016 v 13:06 hodin.

Krizový management je sestaven s týmu odborníků v čele s ředitelkou Štěpánkou Heřmánkovou. Ta předtím působila v rezortu obrany, kde jako ministerský rada řídila problematiku ústavní zdravotní péče u vojenských poskytovatelů zdravotních služeb. Prioritním úkolem krizového managementu je podle ní úspěšně provést reorganizaci ve smyslu rozhodnutí soudu a připravit ji na příchod nového vlastníka.

„Nejdůležitější pro celý náš tým je stabilizovat nemocnici a vrátit ji jejímu poslání, pro které byla postavena,“ říká ředitelka. Péče o nemocné se zde datuje už od roku 1780. Dnes je nemocnice především léčebnou dlouhodobě nemocných

„Nemocnice prošla během krátké doby od mého nástupu mnoha výběrovými řízeními a má uzavřeny smluvní vtahy se všemi zdravotními pojišťovnami,“ shrnuje výsledky práce za poslední půlrok Heřmánková.

Kolaps nemocnice se podařilo odvrátit

„První pozitivní zprávou, kterou jsem ve své nové funkci zaznamenala, byla informace o vyvložkování komína a zapojení nového kotle,“ vzpomíná Štěpánka Heřmánková. Nastoupila do ní 1. září 2016. Výhled na blížící se podzim a zimu s pacienty v nevytopených prostorách ji v tom okamžiku děsil víc než ekonomická situace firmy.

Do stavu blízkého kolapsu a mnohamilionových dluhů přivedlo toto zdravotnické zařízení jeho někdejší vedení dosazené tehdejším majitelem a jednatelem společnosti Nemocnice sv. Alžběty spol. s r.o. Janem Zívalem. Svého času se o něj začala zajímat i pražská hospodářská kriminálka. Jenže před dvěma lety zemřel při lyžování v cizině.

Podle výsledků kontroly Ministerstva financí ČR ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, které byly zveřejněny v lednu letošního roku, se měla nemocnice mezi lety 2009 a 2014 podílet na vyvádění desetimilionových částek z pojišťovny. Dělo se to prostřednictvím pražské laboratoře OmniLab, která si nechávala proplácet fiktivní rozbory. Majitelem a statutárním zástupcem laboratoře byl rovněž Zíval.

Krizový management se od minulosti, spojené s bývalým majitelem, odstřihl odvoláním jednatele a výkonné ředitelky.

„Postupně jsme obnovili vztahy s jednotlivými poskytovateli služeb, nakoupili zdravotnický materiál, ale také dostatečné množství prádla, myčky nádobí, vymalovali jsme jednotlivé stanice,“ vypočítává Heřmánková.

Správcem budovy i sestrou na ambulanci

Přes své bohaté manažerské zkušenosti se podle svých slov stávala ředitelka spíš správcem historické budovy.

„Původní profesí jsem všeobecná sestra a porodní asistentka, takže jsem se zapojila i do každodenního provozu nemocnice, alespoň v podobě sanitárních prací a jako sestra na ambulanci,“ dodává Heřmánková.

Podle ní je velmi důležité znát jednotlivé úseky pracoviště, kromě ambulantního a lůžkového provozu třeba také závodní kuchyni. K tomu patří i pravidelná ochutnávka jednotlivých diet, které jsou podávány pacientům.

„Od prvopočátku jsem si plně uvědomovala, že podpora a pomoc veškerého personálu nemocnice je ta nejdůležitější část úkolu, který byl splněn.“ Jak sama zdůrazňuje, patří všem velké poděkování.  Díky tomu je dnes Nemocnice sv. Alžběty jednou z mála zdravotnických zařízení, která je plně saturována lékařským a nelékařským zdravotnickým personálem.

„Nepřišla jsem s velkými strategickými plány a od prvopočátku neslibuji nesplnitelné, avšak věřím, že spokojenost a důvěra všech, kteří zde pracují, nás povede cestou, která již nebude natolik trnitá, tak, jak byly doby minulé. To je mé poslání, pro které jsem do nemocnice nastoupila,“ uzavírá Heřmánková.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.