Pražský Port7 má první nájemce. Kanceláře mimo metropoli čelí rostoucí neobsazenosti

Nový projekt Port7 od společnosti Skanska obdržel kolaudační souhlas. Do tří dokončených kancelářských budov se nyní stěhují první nájemci. Port7 nabízí 35 800 čtverečních metrů prémiových kancelářských a obchodních prostor, z nichž je 50 procent pronajato. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.
Port7, nový park i celé území podél Vltavy jsou nyní přístupné novým podchodem, který Skanska vybudovala pod železniční stanicí Nádraží Holešovice. Foto: Skanska

Skanska se nyní zaměří na dokončení téměř dvouhektarového veřejného parku a nového nábřeží, které se brzy stanou novým centrem dění pražských Holešovic. Pro lepší dostupnost vybudovala Skanska prodloužení železničního podchodu, který projekt propojuje se stanicí Nádraží Holešovice.

Do budov Edinbourgh a Dover se již nastěhovaly společnosti Oční centrum Praha a Manta Tools a zahájily zde svůj provoz. Další nájemci včetně pojišťovací a finanční skupiny Direct a provozovatele flexibilních kanceláří Scott.Weber se chystají otevřít své nové prostory v následujících týdnech. Jaro a léto si tak užijí již v nových kancelářích u řeky.

Maloobchodní prostory v Port7 jsou pronajaty z 90 procent. Retailoví nájemci, jako restaurace Chuck & Frida s novým food hall konceptem vytvořeným speciálně pro Port7, fitness centrum Onegym nebo vinotéka OpenWine, připravují své podniky na otevření od letošního podzimu. Po kolaudaci Skanska pokračuje v kultivaci rozsáhlého veřejného prostoru, který bude sloužit nejen nájemcům Port7.

PSALI JSME:
Komerční nemovitosti: Privátní investoři loni předstihli institucionální kupce

Port7, nový park i celé území podél Vltavy jsou nyní přístupné novým podchodem, který Skanska vybudovala pod železniční stanicí Nádraží Holešovice. Tím je zajištěno tolik potřebné propojení holešovické čtvrti s nábřežím řeky. Port7 byl vybudován jako dlouhodobě udržitelný. Během výstavby společnost Skanska minimalizovala množství stavebního odpadu a zbavila místo dřívějšího znečištění.

Poptávka po hybridní práci stále roste

Na opačném konci metropole, v pražských Jinonicích v areálu Waltrovky, se otevírají nové kancelářské prostory. Pro jejich otevření se rozhodla společnost IWG, největší světový poskytovatel hybridních pracovních možností, rozhodla spolu s firmami Regus a Spaces otevřít doposud nejmodernější flexibilní pracovní prostor.

Nová lokalita Regus bude nabízet zázemí včetně soukromých kanceláří, zasedacích místností či coworkingých a kreativních prostor. Moderní budova se 44 kancelářemi, 150 coworkingovými stoly a dvěma zasedacími místnostmi poskytne prostory jak zavedeným firmám, tak i začínajícím podnikům. Firmy si mohou prostory zcela přizpůsobit svým požadavkům.

PSALI JSME:
Úrokové sazby, dluhové financování a dopady na trh komerčních realit

Kancelářské trhy mimo Prahu bojují s rostoucí neobsazeností

I přes výrazně nižší ceny než v hlavním městě bojují kancelářské trhy v Brně a Ostravě s rostoucí neobsazeností. Vyplývá to z průzkumu společnosti Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, jehož závěry má redakce k dispozici.

Nejvyšší dosažitelné nájemné činilo v Praze ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 2022 přibližně 27 eur za metr čtvereční a měsíc, v Brně o plných deset euro méně, tedy a v Ostravě dokonce jen 14,50 euro. Přes výrazně nižší ceny bojují oba tyto regionální trhy s rostoucí neobsazeností. V Brně aktuální míra neobsazenosti činí 13,4 procenta, což je téměř dvojnásobný podíl než v Praze.

Vzhledem k tomu, že ve výstavbě je 69 600 nových metrů čtverečních, dá se očekávat, že počet prázdných kanceláří dále poroste. V nově vznikajících projektech je totiž dosud předpronajato pouhých 6,5 procenta ploch. Problémům čelí i Ostrava, a to navzdory zastavenému trhu, od roku 2019 zde nebyla dokončena žádná stavba a trh se zastavil na 217 000 m2.

PSALI JSME:
Závěr roku byl na poli investic do komerčních realit docela rušný. Letos se očekávají akvizice za tři miliardy eur

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.