Přebytek běžného účtu platební bilance na rekordu

Názor
Běžný účet platební bilance ČR v posledním měsíci loňského roku sklouzl do deficitu 3,9 miliardy korun, což bylo prakticky v souladu s naším očekáváním a necelých sedm miliard Kč pod odhady trhu. S ohledem na již dříve zveřejněný vysoký přebytek zahraničního obchodu jde o slabší výsledek, za kterým stojí vyšší výplaty dividend, které se snažily dohánět, co zameškaly v předchozích měsících.
Vývoj běžného účtu je příznivý díky rostoucím exportům zboží, nízkým importům a slabému odlivu dividend. Ilustrační foto: Pixabay.com

Deficit bilance důchodů dosáhl v prosinci 35,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o necelých 18,6 miliardy. Samotný odliv dividend tvořil 33,2 mld. Kč. Ovšem přebytek obchodní bilance činil ve stejném období téměř 27 miliard Kč, což je meziroční zlepšení o více než 30 miliard. V souhrnu tak lze prosincový deficit běžného účtu ve výši necelých čtyř miliard korun označit jako velmi mírný, když jeho meziroční zlepšení činí necelých devět miliard Kč.

Odliv kapitálu na finančním účtu činil osm miliard korun. Ve struktuře je zřejmá optimalizace struktury bilancí bank ke konci roku v souvislosti s regulatorními platbami do Fondu pro řešení krize. Devizové rezervy vzrostly o 3,3 mld. Kč. Podle měsíčních dat, která ještě mohou doznat výrazných změn, dosáhl loňský přebytek běžného účtu platební bilance rekordního přebytku 180,5 mld. Kč. To by odpovídalo cca 3,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Vývoj běžného účtu je příznivý díky rostoucím exportům zboží, nízkým importům a slabému odlivu dividend. Tento vývoj bude mít pravděpodobně setrvačnost i v letošním roce. Nicméně s dalším zlepšením obchodní bilance již letos nepočítáme. Se zotavením ekonomiky by se ve druhé polovině letošního roku již mohla navyšovat investiční činnost a s tím i dovozy. Přebytek běžného účtu by tak bylo možné překonat jen při ještě slabším odlivu dividend.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Již tak dobrá tuzemská vnější pozice se zlepšuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru