Přebytek běžného účtu platební bilance se snižuje

Názor
Běžný účet platební bilance ČR dosáhl v říjnu přebytku 7,7 miliardy korun. To je na jednu stranu stále solidních 17,2 mld. Kč nad deficitem z loňského října, ale výrazně pod očekáváním analytiků, kteří v mediánu čekali přebytek kolem 30 miliard korun (náš odhad činil 28,2 mld. Kč – pozn. aut.).
Deficit na důchodovém účtu se prohloubil na 47,5 mld. Kč. To je meziroční zhoršení o významných patnáct miliard korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Očekávání navíc mohla být ještě umocněna předchozím zveřejněním vysokého přebytku zahraničního obchodu. A obchodní bilance byla i v metodice platební bilance skutečně vysoko, když vykázala přebytek ve výši 41,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 23,4 mld. Kč. Saldo služeb kleslo jen mírně pod osm miliard korun, čímž nikterak významně nevybočilo z obvyklého vývoje.

To, co stáhlo přebytek běžného účtu výrazně níž, než se čekalo, byl odliv dividend. Deficit na důchodovém účtu se prohloubil na 47,5 mld. Kč. To je meziroční zhoršení o významných patnáct miliard korun, přičemž samotný odliv dividend z přímých investic dosáhl 46,8 mld. Kč.

Spíše než o signál úniku dividend, je to určitý signál o návratu k normálu. Už od první poloviny letošního roku byl odliv dividend velmi slabý.

PSALI JSME:
Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend

Pro celý letošek tak díky tomu a díky slušnému vývoji bilance zahraničního obchodu ve druhé polovině roku skončí pravděpodobně běžný účet přebytkem poblíž 2,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Co se kapitálového účtu týče, ten dosáhl díky převodům z rozpočtu EU v říjnu přebytku 5,3 miliardy korun. Na finančním účtu dosáhl příliv kapitálu 5,8 mld. Kč. Devizové rezervy byly navýšeny o 7,9 miliardy korun. Saldo chyb a opomenutí činí tentokrát relativně vysokých 18,8 mld. Kč, což dokládá nejistotu měsíčních údajů o vývoji přeshraničních finančních toků.

Říjnový výsledek platební bilance skončil výrazně pod odhady trhu. Ale s ohledem na vysokou nejistotu těchto dat, kvůli které řada analytiků na odhady měsíčních údajů z platební bilance rezignovala a také s ohledem na předchozí výsledky, které byly výrazně nad očekávání, by koruna na tato data neměla reagovat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance ČR opět pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru