V meziročním srovnání nejvíce přispěl k pozitivnímu saldu obchod s elektrickými zařízeními, kde díky zlepšení bilance o 6,4 miliardy korun došlo k přechodu z pasiv do aktiv. Podobným tempem jako v dubnu (-4,5 mld. Kč) se snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem, v květnu přesně o čtyři miliardy korun.
Tradičně příznivý vliv měl i obchod s motorovými vozidly, jehož kladné saldo vzrostlo o 2,7 miliardy korun. Na druhé straně nepříznivý vliv na obchodní bilanci měl zejména vyšší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (-5,2 mld. Kč). Opět se navýšil schodek obchodu s rafinovanými ropnými produkty (-4,1 mld. Kč).
Následuje obchod se základními kovy, jehož záporné saldo ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se zvýšilo o miliardy korun. V případě posledně jmenovaného se navíc může schodek dále prohlubovat, jelikož firmy v rámci reportu indexu nákupních manažerů (PMI) uvádějí rostoucí cenové tlaky v potravinách, a právě u základních kovů.
To může mít negativní konsekvence na výkon celého českého průmyslu, který je charakteristický kromě vysoké energetické náročnosti také orientací na tzv. těžký průmysl. Vývoz byl meziročně vyšší o 1,2 miliardy korun a dosáhl výše 388,4 miliardy korun, zatímco hodnota dovozeného zboží zůstala oproti minulému roku takřka nezměněna (374,8 mld. Kč).
V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění ovšem vývoz (-3,2 %) i dovoz (-2,1 %) poklesly. Přebytek obchodní bilance se státy EU se meziročně zvýšil o více než dvě miliardy korun a naopak deficit obchodu se státy mimo EU se o necelé dvě miliardy korun snížil.
Bilance zahraničního obchodu skončila ve všech pěti měsících letošního roku s kladným saldem, v květnu konkrétně ve výši 13,6 miliardy korun. Za pouhých pět měsíců již překonala úroveň celého minulého roku. Očekáváme, že kladná salda obchodní bilance budou následovat i v dalších měsících, kdy by zahraniční poptávka mohla postupně získávat na síle.
Dosud byla spíše slabšího charakteru, což limitovalo zejména české exportéry. Rizikem této prognózy je pomalejší než předpokládaný růst v zahraničí a další geopolitický vývoj, kdy kromě Blízkého východu a prezidentských voleb v USA budeme pozorně sledovat další směřování Francie po parlamentních volbách, které s vysokou pravděpodobností vyhrála levicová Nová lidová fronta.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)