Obchodní bilance tak za tři čtvrtě letošního roku dosáhla přebytku necelých 183 miliard korun a ve srovnání s obdobím minulého roku je vyšší o více než 100 miliard korun. Kladné saldo zahraničního obchodu bylo v letošním záři meziročně vyšší o takřka deset miliard korun.
Stejně jako v srpnu měl největší podíl na navýšení obchodní bilance automobilový průmysl, který dosáhl o 6,2 miliardy korun vyššího přebytku oproti loňskému roku. V podobném rozsahu se zmenšil deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 4,2 mld. Kč) a ropou a zemním plynem (o 4,0 mld. Kč).
V případě ropy bylo září velmi příznivým měsícem, když ceny za ropu Brent na světových trzích zamířily dokonce pod hranici 70 dolarů za barel. Navíc i koruna se pohybovala na silnějších úrovních, než je tomu teď.
Kombinace těchto faktorů vytvářela příznivější podmínky pro dovoz tohoto černého zlata. Negativní vliv na obchodní bilanci měl nižší přebytek obchodu s ostatními dopravními prostředky (o 2,5 mld. Kč) a meziroční prohloubení deficitu obchodu u základních kovů (o 1,7 mld. Kč) a základních farmaceutických výrobků (o 1,3 mld. Kč).
Meziročně vývoz stoupl o 8,1 procenta na necelých 400 miliardy korun. Dovoz vzrostl o 5,6 procenta na 378,5 miliardy korun. Po výrazném meziměsíčním nárůstu (po sezónním očištění, pozn. aut.) vývozu i dovozu v srpnu došlo v září k zřetelnému propadu.
To ale není překvapivé, jelikož automobilový průmysl doháněl v srpnu expedice, které nemohl dokončit během července v době celozávodních dovolených.
Přebytek obchodní bilance se státy EU se meziročně zvýšil spíše symbolicky (o 1,4 mld. Kč), ale pozitivně vyznívá zpráva, že nejvyššího meziročního nárůstu vývozu bylo dosaženo s Německem, UK a Slovenskem, tedy našimi klíčovými obchodními partnery. Deficit zahraničního obchodu se státy mimo EU se snížil o osm miliard korun.
Výsledek zahraniční bilance v září skončil takřka v souladu s našimi očekáváními. Za celý letošní rok zahraniční obchod nejspíše překoná hranici 200 miliard korun. Ve střednědobém období může být mezinárodní obchod narušen vzhledem k vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.
Ten se netají snahou o uvalení cel na nejrůznější čínské, ale i evropské zboží, což může mít zcela zásadní dopad i na tuzemské exportéry a importéry. To by byl velký problém pro malou otevřenou ekonomiku, jakou je právě ta česká, jejíž kondice je závislá na výkonnosti evropské, potažmo globální ekonomiky.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)