Před 35 lety Margaret Thatcherová rozhodla o návratu Hongkongu Číně

Protesty v Hongkongu mají silně negativní vliv na ekonomiku. Tamní hospodářství se propadlo do recese poprvé od globální ekonomické krize před více než deseti lety. Pro letošní rok je odhadováno, že hongkongská ekonomika poklesne o 1,3 procenta.
Před 35 lety Margaret Thatcherová rozhodla o návratu Hongkongu Číně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hongkong býval až do roku 1841 zcela nevýznamným územím, kde žila hrstka farmářů. Následně však byla uzavřena Nankingská smlouva, která umožnila Britům, aby území Hongkongu ovládli. Přístavní město se začalo rozvíjet, což vyústilo v roce 1898 podpisem smlouvy, v rámci které Číňané pronajali Hongkong Britům na 99 let.

Zde byly položeny základy obrovského ekonomického pokroku. Přístavní město těžilo ze zahraničního obchodu. Naakumulovaný kapitál chytře investovalo v oblasti průmyslu a služeb. To z Hongkongu udělalo rychle rostoucí ekonomiku, pro kterou se vžil název „asijský tygr“. Stejný termín se používá i v případě Jižní Koreje, Singapuru a Tchaj-wanu.

Z hlediska lidského života se 99 let zdá jako dlouhá doba, ale z hlediska historie jde jen o krátký okamžik. Hongkong za tu dobu stihnul prožít ekonomický zázrak, který mu pevninská Čína mohla jen závidět. Jenže se začal přibližovat rok 1997, kdy smlouva o pronájmu Hongkongu měla skončit. V roce 1984 se proto Margaret Thatcherová dohodla s Čao C‘-jangem na změně statusu Hongkongu. Dnes od tohoto klíčového okamžiku uteklo přesně 35 let.

Hongkong se stal z britské kolonie součástí pevninské Číny. Pod čínskou svrchovanost přešel 1. července 1997. Říše středu na oplátku slíbila, že na dalších 50 let nebude v zemi měnit ekonomické a společenské uspořádání, které si ponechá svůj kapitalistický charakter. Vznikla přitom zásada „jedna země, dva systémy“.

Od té doby Hongkong ekonomicky prosperoval a stal se jedním z finančních center světa. To se však začalo měnit v roce 2014. Tehdy propukly politické nepokoje kvůli návrhu reformy volebního systému, který by fakticky přinesl růst moci čínské komunistické strany v Hongkongu. Takzvaná deštníková revoluce, jak byla vlna protestů nazývána, však nezaznamenala úspěch. V letošním roce se protesty obnovily kvůli zákonu o vydávání lidí do pevninské Číny.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hongkongské bouře jsou bezprostřední hrozbou světové ekonomice

Zavřít reklamu ×
  1. prosím Vás, vysvětlete mu historii, je negramotný. Pak šíří blbosti. Ta oblast se rozvíjela tak dobře, protože mohla obchodovat s opiem, proto toto území bylo odtrženo, Čína trestala držení opia smrtí (věděli o co jde už dávno), ale Britové s ním naopak chtěli obchodovat, protože na tom měli super zisky (to má mafie dodnes na drogách), britská pravidelná armáda bojovala za volný obchod s opiem pro soukromé společnosti…. divné, že?? Z čeho asi koloniální mocnosti bohatly??. Čili žádný zázrak. Pak rostla, protože tam byl obrovský kapitál a nemuseli dodržovat zákony ani jedné země – například evidence tržeb (nemyslím EET, myslím obyčejné účetnictví) a teď v tom binci chce Čína udělat pořádek… bavím se o ekonomice!! Pokud nemáte zvláštní práva, pak se hůř roste, byl to druh daňového ráje a v podstatě je dodnes. Takže podstata je jasná, jen pláčete bl…. špatně.

  2. Margaret Thatcherová nerozhodla, ona jen stvrdila 99 let starou smlouvu, ze které odchod vyplýval.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB