Předběžné opatření slouží nejen k zajištění výživného

Poradna
Často čteme nebo slýcháme, že soud vydal předběžné opatření. Co to vlastně znamená? Název napovídá, že jde o rychlý a operativní krok, časově omezený a předcházející rozsudku, který sice nemá jeho razanci, ale dostatečnou vymahatelnost mu soudní autorita dodává. Hlavně se ale týká statisíců lidí kolem nás a není vůbec vyloučené, že pomůže i nám dostat se z nečekané šlamastyky.
Soudce má na posouzení nejvýše sedm dní, v případě domácího násilí však jen 48 hodin. Foto: Pixabay

Předběžné opatření slouží k tomu, aby byly předběžně, tj. prozatímně upraveny poměry účastníků, nebo je využito v případě, že je obava z ohrožení výkonu soudního rozhodnutí.

Východisko z nouze

Tímto opatřením soud například řeší řadu problémů týkajících se upravení vztahů po rozvodu, výživného, přístup do společného bydliště či užívaní společného majetku, kdy se soudní spor vleče a tím se jedna ze stran dostává do nouze, nebo se ta druhá snaží účelově majetku zbavit. Časté jsou i spory vyplývající z názoru na platnost či vykonavatelnost smlouvy, kdy hrozí, že kvůli časové prodlevě jedna ze stran odejde nezaviněně poškozena.

Soud také může uložit složení částky nebo věci do úschovy, aby dotyčný nenakládal s věcmi ve svém vlastnictví nebo svými právy, něco vykonal, něčeho se zdržel nebo něco snášel. A to platí nejen pro účastníka sporu, ale pokud to lze spravedlivě žádat, tak pro jakoukoli osobu.

Soudní poplatek a jistina

Soud ve specifických případech může opatření vydat sám od sebe, obvykle se to však děje na návrh jednoho z účastníků sporu. Návrh se překládá soudu, který rozhoduje o samotné záležitosti, a navrhovatel musí návrh podpořit důkazy, že situace vyžaduje řešení tady a teď. Soudce má na posouzení nejvýše sedm dní, v případě domácího násilí však jen 48 hodin.

Návrh je třeba spojit se zaplacením soudního poplatku (1000 Kč) a se složením peněžní jistoty ve výši 10 000 Kč (ve sporech mezi podnikateli 50 000 Kč), opominutí je důvodem k odmítnutí návrhu.

Tato jistota slouží k zajištění nároku škody, která by vznikla nařízením předběžného opatření účastníku řízení nebo třetím osobám. Pokud taková skutečnost nenastane, kauce se vrací. Povinnost zaplatit poplatek a složit jistotu se však netýká návrhů ze sociální oblasti. Co musí návrh obsahovat, je přesně určeno, navíc je nutné připojit listiny, na něž se navrhovatel dovolává.

Předběžné, ale vykonatelné

Je však třeba znovu připomenout, že se jedná o rozhodnutí prozatímního charakteru a navrhovatel se vydáním předběžného opatření nemůže cítit jako vítěz, který se už domohl svých práv. O tom soud teprve rozhodne a nesmí při tom být ovlivněn tím, v jaké podobě předběžné opatření vydal. Proto se také opatření vydává obvykle na určitou dobu, má pouze prozatímní charakter. Proto při nařízení předběžného opatření ukládá soud navrhovateli, aby podal v té věci žalobu ve stanovené lhůtě, pakliže se tak do té doby nestalo.

Toto opatření je vykonatelné vyhlášením, případně doručením tomu, komu byla určena povinnost. Odvolání je možné podat do 15 dní k soudu druhého stupně. Pokud je přípustné a podané včas, pak opatření nenabývá právní moci až do rozhodnutí odvolacího soudu, je však vykonatelné. Obvykle se přihlíží ke konkrétním podmínkám, aby odklad nezmařil účel předběžného opatření.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání …

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …