
Následovala tak společnost Clever Monitor, která zmíněný software vyvíjela a která je v insolvenčním řízení už od letošního 9. května, protože ani ona neplatila svým zaměstnancům. Před několika týdny pak Městský soud v Praze vydal usnesení, jímž vyhověl návrhu jednoho z věřitelů Clever Monitor, advokátní kanceláře Weinhold Legal, a nařídil předběžné opatření, jehož smyslem je zamezit dlužníkovi bez souhlasu předběžného správce v nakládání s tím, co zbylo z jeho majetku.
Advokátní kancelář totiž zjistila, že „ačkoliv bylo zahájeno insolvenční řízení, dlužník se svým majetkem (zřejmě v řádu milionů Kč) nakládá v rozporu s insolvenčním zákonem, resp. přesněji řečeno, že majetek je z dlužníka vyváděn na jiné spřízněné subjekty, případně jej tyto spřízněné subjekty používají protiprávně bez právního titulu ke škodě dlužníka“. Jediným reálným aktivem Clever Monitoru byl tak zřejmě po zahájení insolvenčního řízení právě software Clever AIM.
Tím spřízněným subjektem je podle nich evropská společnost Clever AIM SE, která „vznikla“ 10. května 2019, tedy den po zahájení insolvenčního řízení s firmou Clever Monitor, koupí a přejmenováním ready-made společnosti Aspino Consulting SE. Jejím jediným vlastníkem je nově britská firma Clever Monitor International Ltd., která vlastní 90 % Clever Monitoru a 100 % společnosti Clever Monitor Financials. Jediným členem představenstva „nové firmy“ je podle údajů v obchodním rejstříku Filip Rybín a jediným členem dozorčí rady Kamil Kožíšek.
Právníci rovněž doložili, že na webových stránkách www.cleveraim.com, kde se nově software Clever AIM nabízí, byly ještě 24. června dostupné dokumenty „Term´s of Use“ a „Privacy Policy“ na hlavičkovém papíře dlužníka. Redakce FAEI.cz navíc zjistila, že do dnešního dne je na webu Clever AIM na stránce, kde se dá vytvořit nový uživatelský účet, možnost nechat si zasílat e-maily od Clever Monitor (Send me promotional e-mails from Clever monitor), viz screenshot obrazovky.

Předběžný správce, společnost TP Insolvence, na konci srpna informoval soud, že aktuální zůstatek na účtech dlužníka u Fio banky je 201 Kč. Dále zjistil, že Clever Monitor nevlastní žádný nemovitý majetek, konstatoval, že pražský registr vozidel neodpověděl na jeho žádost o součinnost, a uvedl, že „zjistil vedené trestní řízení, jež má pravděpodobně vztah k dlužníkovi“.
„Dle dosavadních informací se zdá, že reálným předmětem činnosti dlužníka měl být pravděpodobně vývoj software Clever AIM,“ konstatoval předběžný správce Šimon Peták z TP Insolvence. Rovněž informoval, že mu jednatel dlužníka (Lukáš Hakoš – pozn. aut.) „poskytnutí dokumentů přislíbil“ a že požádal soud o poskytnutí lhůty k podání zprávy do konce září.
Clever Monitor je v insolvenčním řízení od letošního 9. května, firma Clever Monitor Financials do něj vstoupila o dva měsíce a jeden den později. Insolvence obou firem má společné rysy. Už 17. května sdělil insolvenční soud dlužníkovi (firmě Clever Monitor), aby se do deseti dnů od doručení písemně vyjádřil a připojil listinné důkazy.
Reakcí Hakoše, coby neodvolaného jednatele bylo, že na začátku června požádal za dlužníka o prodloužení termínu dodání, ale nedodržel jej. Deset dnů od doručení už dávno uplynulo i od červencového usnesení insolvenčního soudu ve věci dlužníka Clever Monitor Financials. V tomto případě se Hakoš coby statutární ředitel ani neobtěžoval o prodloužení lhůty.
Lukáš Hakoš už navíc jednatelem Clever Monitor už téměř pět měsíců být neměl. Letos 24. dubna 2019 akcionáři společnosti firmy informovali o tom, že se rozhodli odvolat Hakoše z funkce jednatele a učinili tak prý na základě informací, týkajících se jeho nevyjasněných finančních závazků vůči jednateli společnosti Cargonet s.r.o. Pavlu Novákovi.
Ale to už je jiný příběh. Někdejší „softwarový mág“ Hakoš, který si v devíti letech dopisoval s šéfem Microsoftu Billem Gatesem, si pod hlavičkou firmy, jejímž je jednatelem, půjčoval peníze. Tři miliony korun například získal od zmíněného Nováka. „Firma Clever Monitor vklad v termínu nevrátila, přestože k tomu byla několikrát vyzvána. Finanční prostředky slíbila vrátit v několika náhradních termínech, které ale nikdy nedodržela,“ sdělil Novák naší redakci.
Majitel prosperující spediční firmy se svých peněz nedočkal. Podal proto u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod. A v polovině května byla jeho firma Cargonet první, kdo se u insolvenčního soudu přihlásil o pohledávku převyšující dva miliony korun.
O řád nižší pohledávku přihlásil internetový matador Ivo Kramoliš, který měl mít od března na starosti budování globální obchodní strategie, spolupráci na řízení obchodních týmů v Evropě i v zámoří a dohled nad veškerými pobočkami společnosti Clever Monitor. Také další téměř tři desítky přihlášených pohledávek jsou smutným čtením – zejména u programátorů, kteří software Clever AIM pro Clever Monitor vyvíjeli.