Premiér Fiala zapomněl na normativy

Názor
Premiér Petr Fiala se na středeční tiskové konferenci dopustil zásadního „kiksu“. Slíbil totiž proplácet náklady na bydlení nad hranici třetiny příjmů domácnosti. To vláda skutečně činit může – a také v řadě případů činí (budeme-li zcela přesní, v Praze proplácí 35 procent, jinde 30 procent, pozn. aut.).
Premiér Fiala slíbil proplácet náklady na bydlení nad hranici třetiny příjmů domácnosti, ale nedodal, že výše takové pomoci je legislativně zastropována. Ilustrační foto: PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116166862

Premiér však nedodal, že výše takové pomoci je legislativně zastropována. A to prostřednictvím takzvaných normativů. Pokud by pomoc od státu měla strop vzniklý na základě normativů převýšit, domácnost už se žádné pomoci nad rámec stropu nedočká, i když splňuje uvedenou podmínku a její náklady na bydlení tedy přesahují třetinu příjmů.

Normativ je finanční částka – horní limit – stanovený platnou legislativou. Zpravidla jej stanovuje vláda na kalendářní rok. Tato finanční částka se odvíjí od počtu osob domácnosti a od velikosti obce, kde daná domácnost bydlí (a od toho, zda jde o byt nájemní, nebo v osobním či družstevním vlastnictví).

Premiér Fiala doslova uvedl, že „veškeré náklady nad 30 procent příjmu je stát připraven uhradit“. Normativy mají svůj smysl. Samozřejmě, tématem pro debatu je to, zda by nemohly být třeba i poměrně výrazně vyšší, zvláště když nyní tak vydatně zdražují energie. Ovšem bezbřehá pomoc státu bez ohraničení normativy, jak ji včera mylně předestřel premiér, je sci-fi.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fiala svým novoročním projevem připomněl Havla

Zavřít reklamu ×
 1. Není třeba šetřit. 3etřila jsem na elektrice i na topení, že když dostanu zpět přeolatek tak budu mít rezervu na léky kteé potřebuji. ale ouha, při žádosti na bydlení mi přeplatky započítali do příjmů takže mi dali pouze 158-Kč. tak na léky nebude protože to opět musím nechat na 3 měsíce na stravu protože pobírám důchod 9191-Kč. a po zaplacení inkasa 7820-Kč mi moc nezbývá a zdravotní stav mi nedovoluje si někde přivydělat protože nikam nedojdu. Nikdy bych si nemyslela že v důchodu budu žít ze životního minima. I těm migrantům se dávali větší částky i když pro náš stát nic neudělali.

  • tak to je mi Vás líto. Může zato tato vláda která se nestará o to, aby lidé měli levnější energie a levnější potraviny mohou snížit např. DPH … hlavně že psali že ČEZ má přes 70miliard zisk tak přece mohou zlevnit a nezdražovat ale nechtějí.

  • Příspěvek je 70% z nákladů (po odečtení 30% příjmu). Když ušetřím 1000 Kč na nákladech, sníží se příspěvek o 700 Kč a 300 mi tedy zbude. Takže šetřit se stále vyplatí. A to že se příspěvek vyplácí podle skutečných nákladů je přece dobře? Kdo má nízké zálohy, dostane příspěvek i na doplatek, kdo si dal vysoké zálohy a nespotřeboval je a vrací se mu přeplatek, tak musí počítat, že se mu příspěvek sníží. A opět platí že jen o část – kdo má 5000 přeplatek, sníží se příspěvek o 3500 a 1500 mu z přeplatku zůstane.

 2. myslíte si, že tato vláda amatérů ví, že jsou tady lidé, těm doporučí, svetr, na ušetření energií

 3. Nezapoměl,. jen pustil balónek – lhal a ani se neomlouvá , lže stejně stejně jako Rakušan – inu učitelé a akademici – tečka puntík – však vy víte…..

  • Nějak se mi nechce věřit , že by ten slušný pan profesor lhal . Přece on vždycky říkával , že přináší do politiky slušnost , pro kterou ten slepenec byl taky volen .Pro slušnost , ne pro lhaní .

 4. Lžou, aby lidé nešli do ulic, ale myslí, že v zimě bude jasno, jestli je to vláda pro občany, nebo pro horních deset a kdejaké cizince..

 5. Fiala je takový snílek jako byl Havel spol. s celou EU. Český národ sice přišel skoro o veškerou soběstačnost, ale nic není ztraceno. Musíme se všichni uskromnit. Znovu otevřít uhelné doly na černé uhlí a znovu otevřít firmy na výrobu kotlů dakon a viadrus. Chtělo by to více reklam na elektromobily, nějakého borce či borku na vymývání mozku a prostě nám ty předražené nesmyslné plečky vnutit. Jen škoda že přes zimu skoro vůbec nesvítí slunce, to bych si dal aspoň sl. panely na střechu.

 6. Zase jeden zbytečný signál od dem..ta Fialy do klece s nima a ukazovat je jako něco ostrašující pro naši zemi!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.