Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že byt musí být do jednoho roku od nákupu převeden do osobního vlastnictví. Co když ale takový převod neplánujete nebo jej družstvo neumožní?
Ceny družstevních bytů jsou nižší, než ceny bytů v osobním vlastnictví. Družstevním bytem, přesněji podílem v družstvu, ale není možné zajistit hypotéku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Cesta k získání družstevního bytu vede přes stavební spoření. Lidé mohou využít úvěr ze stavebního spoření. V takovém případě nemusí řešit, zda má byt splacenou anuitu či zda je možné ho převést do určité doby do osobního vlastnictví,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Právě stavební spoření nabízí řadu možností jak při samotném pořizování nemovitosti, tak i její případné rekonstrukci či dovybavení. „S pomocí stavebka lze financovat také splacení podílu bytovému družstvu i převod členských práv a povinností. Ale můžete i renovovat nebo modernizovat samotný byt či dům ve vlastnictví družstva,“ dodává Šedivý.

Tajemník asociace upozorňuje, že družstevníci ale nesmějí zapomínat na to, že v případě stavebních zásahů ve své bytové jednotce zpravidla potřebují souhlas družstva. Pokud se rozhodnou bez jeho schválení upravovat svůj byt, vystavují se nebezpečí sankcí a v krajním případě dokonce ztráty svého družstevního podílu.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

„Ceny družstevních bytů jsou nižší, než ceny bytů v osobním vlastnictví. Družstevním bytem, přesněji podílem v družstvu, ale není možné zajistit hypotéku,“ doplňuje úvěrový analytik společnosti Broker Trust Roman Bečička. Některé banky (např. Sberbank, Komerční banka a jiné) nebo stavební spořitelny (WSS, SSČS a další) se podle něj v této oblasti snaží vyplnit mezeru na trhu a nabízejí nezajištěné úvěry ve výši 1,5 milionu korun, nebo dokonce 2,5 milionu korun.

„I tato varianta má samozřejmě své mínusy. Je to především maximální výše takovýchto úvěrů, takže se hodí především pro financování levnějších bytů mimo Prahu a velká města. Nevýhodou je také výše úrokových sazeb, která je u nezajištěných úvěrů vyšší, než u běžných hypoték,“ komentuje analytik.

Podle Bečičky družstevní výstavbu začínají podporovat významní developeři, kteří již připravili několik projektů, o něž byl nečekaný zájem, a podporovat družstevní bydlení chce i vláda. „Družstevní bydlení se tak do budoucna může stát zásadním řešením pro obyvatele se středně vysokými příjmy, kterým současná situace na trhu hypoték znemožňuje pořídit si bydlení podle svých představ,“ uzavírá Bečička.

PSALI JSME:
O družstevní bydlení jako alternativu k hypotékám roste zájem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Jak učinit bydlení v Česku cenově dostupnější

Řešením číslo jedna je pochopitelně mnohem rychlejší a rozsáhlejší nová výstavba, tedy zejména vhodný nový stavební zákon. Hlavně v Praze jsou pak za růst cen bydlení odpovědní také památkáři a organizace typu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru