Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že byt musí být do jednoho roku od nákupu převeden do osobního vlastnictví. Co když ale takový převod neplánujete nebo jej družstvo neumožní?
Ceny družstevních bytů jsou nižší, než ceny bytů v osobním vlastnictví. Družstevním bytem, přesněji podílem v družstvu, ale není možné zajistit hypotéku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Cesta k získání družstevního bytu vede přes stavební spoření. Lidé mohou využít úvěr ze stavebního spoření. V takovém případě nemusí řešit, zda má byt splacenou anuitu či zda je možné ho převést do určité doby do osobního vlastnictví,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Právě stavební spoření nabízí řadu možností jak při samotném pořizování nemovitosti, tak i její případné rekonstrukci či dovybavení. „S pomocí stavebka lze financovat také splacení podílu bytovému družstvu i převod členských práv a povinností. Ale můžete i renovovat nebo modernizovat samotný byt či dům ve vlastnictví družstva,“ dodává Šedivý.

Tajemník asociace upozorňuje, že družstevníci ale nesmějí zapomínat na to, že v případě stavebních zásahů ve své bytové jednotce zpravidla potřebují souhlas družstva. Pokud se rozhodnou bez jeho schválení upravovat svůj byt, vystavují se nebezpečí sankcí a v krajním případě dokonce ztráty svého družstevního podílu.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

„Ceny družstevních bytů jsou nižší, než ceny bytů v osobním vlastnictví. Družstevním bytem, přesněji podílem v družstvu, ale není možné zajistit hypotéku,“ doplňuje úvěrový analytik společnosti Broker Trust Roman Bečička. Některé banky (např. Sberbank, Komerční banka a jiné) nebo stavební spořitelny (WSS, SSČS a další) se podle něj v této oblasti snaží vyplnit mezeru na trhu a nabízejí nezajištěné úvěry ve výši 1,5 milionu korun, nebo dokonce 2,5 milionu korun.

„I tato varianta má samozřejmě své mínusy. Je to především maximální výše takovýchto úvěrů, takže se hodí především pro financování levnějších bytů mimo Prahu a velká města. Nevýhodou je také výše úrokových sazeb, která je u nezajištěných úvěrů vyšší, než u běžných hypoték,“ komentuje analytik.

Podle Bečičky družstevní výstavbu začínají podporovat významní developeři, kteří již připravili několik projektů, o něž byl nečekaný zájem, a podporovat družstevní bydlení chce i vláda. „Družstevní bydlení se tak do budoucna může stát zásadním řešením pro obyvatele se středně vysokými příjmy, kterým současná situace na trhu hypoték znemožňuje pořídit si bydlení podle svých představ,“ uzavírá Bečička.

PSALI JSME:
O družstevní bydlení jako alternativu k hypotékám roste zájem

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Růst cen nemovitostí v EU zatím nepolevuje

Poslední čísla o vývoji cen bytů v zemích EU opět potvrzují, že inflace na realitním trhu i nadále přetrvává. V celé unii byly ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně vyšší o 4,1 %, oproti druhému kvartálu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Dostávali jsme to rozkazem, který jsme museli jako vojáci splnit,“ říká bývalý vojenský pilot. Vnuka inspiroval k natočení filmu Narušitel

Rozhovor
„Tenkrát jsme to dostávali rozkazem, který jsme museli jako vojáci splnit,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz bývalý stíhací pilot československé armády Vladislav Balda (*1943) rok po tuzemské premiéře filmu „Narušitel“, který natočil jeho vnuk, mladý český režisér David Balda. Ten pomohl rozhovor se svým dědečkem uskutečnit.
Rolovat nahoru