Přes hrozbu sankcí ruská centrální banka nezapomíná na inflaci

Analýza
Geopolitické otázky a sankce dominují výkonnosti ruských akcií, dluhopisů i měny a představují zásadní výzvu pro ruskou centrální banku a vládu, které se drží Putinovy konzervativní strategie s důrazem na stabilitu a soběstačnost.
Ruský prezident Vladimir Putin ve svém středečním poselství národu zmínil řadu opatření v sociální oblasti a dodatečné výdaje na rozvoj infrastruktury. Ilustrační foto: Pixabay.com

Důkazem je i výsledek zasedání centrální banky v tomto týdnu. Ta překvapila vyšším než očekávaným zvýšením základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na pět procent, které podle všeho nebude posledním. Inflace dosahuje 5,8 procenta a centrální banka očekává ve své čerstvé prognóze její pokles na pět procent ke konci roku.

Dosáhnout dalšího poklesu k čtyřprocentnímu cíli ovšem nebude jednoduché. Ruské ekonomice se daří a poslední data ukazují, že se již vydala na cestu „post-covidového“ oživení. To umožnila zejména příznivá epidemiologická situace. Rusku se dle oficiálních statistik vyhnula třetí vlna pandemie, která na jaře zasáhla Evropu a řadu dalších zemí na celém světě.

To umožnilo uvolnění již tak poměrně měkkých restriktivních opatření a nastartování oživení v sektoru služeb. Rostoucí ceny komodit na globálních trzích a postupné uvolňování těžebních limitů ze strany OPEC+ znamenají další prorůstový impuls a přísun finančních prostředků pro klíčové firmy a vládu.

Ruská centrální banka proto letos očekává růst ekonomiky o 3,5 procenta po relativně mírném poklesu o tři procenta v roce minulém. Tato očekávání jsou navíc založena na poměrně konzervativních předpokladech ohledně cen ropy a kursu rublu. Není divu, že v tomto prostředí nová prognóza indikuje další prostor pro růst úrokových sazeb až k šesti procentům.

PSALI JSME:
Ruská centrální banka otočila a zvýšila úrokové sazby

S podobnou opatrností se chová i ruská vláda navzdory tomu, že ji v září čekají důležité volby do ruského parlamentu. Ruský prezident Vladimir Putin ve svém středečním poselství národu zmínil řadu opatření v sociální oblasti a dodatečné výdaje na rozvoj infrastruktury. Jejich výše se ale zdá být spíše symbolická a náklady by neměly přesáhnout několik desetin hrubého domácího produktu (HDP) ročně.

Rusko se tak drží v mezinárodním kontextu nevídaně ambiciózního cíle snížení deficitu federálního rozpočtu z 3,8 procenta HDP na 2,4 procenta HDP. Tento plán je navíc postaven na velice konzervativních předpokladech ohledně růstu, cen ropy a kursu. Aktuální vývoj přitom indikuje možnost dosažení vyrovnaného rozpočtu.

Ve snaze dále snížit svou závislost na zahraničním financování a zranitelnost vůči mezinárodním sankcím se Rusko ve své výpůjční politice plně orientuje na domácí trh, kterému dominují státem kontrolované banky. Nedávno ministerstvo finanční snížilo odhad výpůjčních potřeb pro letošní rok o více než 20 procent na 2,9 bilionu rublů, tj. cca 2,5 procenta HDP.

PSALI JSME:
Hrozba sankcí a rostoucí inflace zastavily ruskou centrální banku

Nicméně pozornost nyní poutají sankce a geopolitické spory a uplynulé dny přinesly pokles napětí mezi Ruskem a hlavními zahraničními hráči v klíčových otázkách, jakkoliv se to optikou vyhrocených česko-ruských vztahů nezdá. Za prvé byly nové americké sankce vyhlášené 15. dubna méně tvrdé, než se investoři obávali.

Americké banky a finanční instituce sice nesmí od 14. června vstupovat na primární trh dluhopisů emitovaných Ruskem, jeho centrální bankou či fondem blahobytu, ale možnost nákupů ze strany amerických investorů na sekundárním trhu nebyla nijak omezena. Za druhé sankce nezahrnovaly banky či firmy kontrolované ruskou vládou a netýkaly se ani ruských oligarchů či jejich firem.

Z posledního vývoje je evidentní, že si americký prezident Biden ponechává otevřená dveře pro vyjednávání, a dokonce navrhl Vladimíru Putinovi uspořádání summitu. Ten nabídku přijal a Rusko učinilo první kroky ke zmírnění napětí v čele s částečným stažením vojenských sil z blízkosti ukrajinských hranic.

PSALI JSME:
Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku

Do budoucna se klíčovou otázkou zdá být status Ukrajiny a možnost jejího sbližování s NATO, kterému se Rusko bude snažit ze všech sil zabránit. V tomto a v dalších sporných bodech, jako je status separatistických republik, dodávky vody pro Krym či Nord Stream II, se bude skutečný průlom hledat obtížně.

Je tedy nutné předpokládat pokračování „studené“ války mezi Ruskem, Ukrajinou a západními zeměmi. Situaci navíc komplikují volby do ruského parlamentu, které jsou naplánovány na září a které vzhledem ke slábnoucí podpoře vlády nedovolí Putinovi opustit tvrdou linii v zahraniční politice.

Pro investory to má zásadní implikace. Geopolitické otázky budou nadále limitovat výkonnost ruských aktiv, jakkoliv se zdají být díky silným fundamentům levná, a investoři by měli zohlednit možnost uvalení dalších sankcí při výběru konkrétních investic navzdory tomu, že Rusko je na období pokračující „studené“ války se západem dobře připraveno.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Joe Biden prezidentem: Top 10 politických priorit (druhá část)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru