Přes milion za jednu korunu může dát jen sběratel. Jednokorunová slovenská státovka se vydražila za rekordní částku

Začátkem listopadu jsme psali o tom, že bude zájemcům nabídnuta v aukci nejvzácnější slovenská státovka. Jediný dochovaný exemplář slovenské bankovky z roku 1945 se v pátek prodal v internetové aukci za 1 250 000 Kč, tedy za více než dvanáctinásobek vyvolávací ceny. Aukční společnost Bankovky.com stanovila její startovací cenu na 100 tisíc korun.
Přestože je na jednokorunové slovenské státovce jasně viditelné, že je složena z pěti kusů, vydražila se za rekordní milion a čtvrt. Foto: Aukční společnost Bankovky.com

Sběratelé měli minulý týden unikátní příležitost zakoupit jediný známý kus této státovky na světě, která byla vydaná tzv. Slovenským státem na konci 2. světové války a která se nikdy nedostala do oběhu.

Tehdejší dělník tiskárny Neografia v Turčianském Svätém Martinu, kde byla státovka vytištěna a následně skartována, se účastnil přepravy již rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal. Bankovka se odtud dostala do sbírky významného bratislavského sběratele, který ji měl v držení od roku 1980.

Páteční aukce, která pokračovala i v sobotu, se zaměřila na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 až do současnosti a měla celkem 900 položek. Jejich celková vyvolávací cena přesáhla 2,5 milionu korun.

Nejdražší prodanou položkou dvoudenní aukce se stal padesátigulden z roku 1800, který se vydražil za 3,4 milionu korun. Podle spolumajitele aukční síně Bankovky.com Aleše Kohouta jsou známy pouze tři kusy této bankovky.

„Stejně jako v minulém roce, kdy naše společnost vydražila nejhodnotnější bankovku na našem území v internetové aukci, pětitisícovku z roku 1919 za 14 520 000 korun, se i teď potvrzuje rostoucí zájem o sběratelství bankovek,“ informoval naši redakci Kohout.

Roste zájem i o mince, jak potvrzují údaje největšího tuzemského aukčního domu s numismatikou Macho & Chlapovič. Ten v říjnu uspořádal aukci, jejímž lákadlem bylo zlato z keltského pokladu z Podmokel. Jde o největší zlatý poklad, který se kdy v Evropě našel.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB