Přes pokračující boje zavládla na trzích mírná úleva

Analýza
Tématem číslo jedna tohoto týdne byl, a to nejen na finančních trzích, pokračující ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Globální finanční trhy však v průběhu týdne zaznamenaly jistou míru uvolnění, ačkoliv boje na Ukrajině stále pokračují a mírová vyjednávání nepřinesla v podstatě žádný výsledek.
Mírný pokles rizikové averze byl patrný na vývoji eura k americkému dolaru, které v průběhu tohoto týdne zpevnilo o více než jedno procento. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ropa a plyn z Ruska do Evropy nadále proudí, a to i přes vzájemné vyhrůžky ohledně jejich možného přerušení, kterých jsme v průběhu týdne byli svědky. K zákazu dovozu energií z Ruska nakonec přistoupily pouze Spojené státy, jejichž závislost je oproti Evropě výrazně nižší. Ropa Brent sice v první polovině týdne vzrostla až k 130 USD/barel, poté však začala rychle klesat zpět k 110 dolarům.

Podobné to bylo také s cenou zemního plynu, který se v pátek na spotovém trhu obchodoval za zhruba 130 eur/MWh. To je na jednu stranu výrazně méně než na začátku týdne, kdy se jeho cena pohybovala kolem 200 eur, i přesto však poblíž loňských maxim kolem 150 eur. Tím, že Rusko je významným producentem nerostných surovin, komoditní trhy, a to nejen ty energetické, reagují na zprávy z dění na Ukrajině nejcitlivěji.

Mírný pokles rizikové averze byl patrný na vývoji eura k americkému dolaru, které v průběhu tohoto týdne zpevnilo o více než jedno procento. Zatímco ještě v pondělí se obchodovalo mírně nad 1,08 USD/EUR, uprostřed týdne vystoupalo až k 1,11, aby v průběhu pátku zkorigovalo k 1,10.

PSALI JSME:
Polská a maďarská centrální banka zvýšily úrokové sazby

To se projevilo také na vývoji měn středoevropského regionu. K posílení polského zlotého a maďarského forintu přispělo také další zvýšení měnově politických sazeb tamních centrálních bank. Česká koruna v průběhu týdne zpevnila z 25,80 mírně pod 25,20 Kč/eur, tedy o více než dvě procenta. Pomohlo jí i čtvrteční zveřejnění tuzemské inflace za únor, která byla výrazně vyšší, než se čekalo.

Spotřebitelské ceny se zvýšily meziročně o 11,1 procenta, zatímco tržní konsensus činil 10,4 procenta a prognóza České národní banky (ČNB) čekala 9,7 procenta. To ve výsledku podpořilo sázky korunového trhu na zvýšení úrokových sazeb ČNB. Ten, stejně jako my, očekává na konci tohoto měsíce zvýšení repo sazby zhruba o půl procentního bodu.

PSALI JSME:
Českou ekonomiku zasáhla pádivá inflace

Evropská centrální banka (ECB) tento týden překvapila plánem na rychlejší ukončení nákupu aktiv. V souladu s očekáváními potvrdila, že pandemický program PEEP skočí ke konci tohoto měsíce, zatímco k ukončení standardního programu APP by mohlo dojít již v letošním třetím čtvrtletí. Zdá se tedy, že již i ECB začíná vnímat aktuální výrazná proinflační rizika.

Americká centrální banka, Fed, zasedá v příštím týdnu. Inflace v USA, podle tento týden zveřejněných dat, zrychlila v únoru ze 7,5 na 7,9 procenta. To bylo sice plně v souladu s očekáváními, i tak však šlo o nejrychlejší cenový růst za poslední čtyři dekády. Americká centrální banka tak pravděpodobně příští středu přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.