Přetrvávající slabost čínské ekonomiky

Názor
Růst globálních úrokových sazeb tlumily množící se obavy ohledně stavu čínské ekonomiky. Data tamní průmyslové produkce a maloobchodních tržeb za červenec zveřejněná v tomto týdnu výrazně zklamala.
Data čínské průmyslové produkce a maloobchodních tržeb za červenec zveřejněná v tomto týdnu výrazně zklamala. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde tak o další předstihové indikátory, které ukazují na přetrvávající slabost čínské ekonomiky, navíc v prostředí klesajících cen (i když tedy hlavně vlivem levnějších komodit, pozn. aut.). Tamní centrální banka ve výsledku tento týden mírně snížila úrokové sazby a další uvolnění měnové politiky bude podle nás ještě následovat. S problémy se navíc stále potýká pro čínskou ekonomiku důležitý realitní sektor.

Zvýšená riziková averze spojená s děním v Číně přispěla k posílení amerického dolaru. Ten během tohoto týdne vůči euru zpevnil o přibližně 0,7 procenta. Česká koruna navzdory tomu za celý týden mírně posílila o zhruba 0,3 procenta.

PSALI JSME:
Biden se pustil do Číny jako nikdy

Zatímco globální nálada rozvíjejícím se trhům, mezi které patří i ten s českou korunou, v tomto týdnu nepřála, tak tento negativní vliv byl na korunovém trhu vyvážet efektem plynoucím z růstu tržních sazeb.

Investoři totiž postupně snižují sázky na míru, s jakou podle nich bude Česká národní banka do konce letošního roku snižovat úrokové sazby. Nyní finanční trh zaceňuje snížení v rozsahu 50-75 bazických bodů. Podle nás je to však stále hodně, když snižování úrokových sazeb ze strany tuzemské centrální banky očekáváme až v příštím roce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Snížení sazeb ČNB – spíše později než dříve

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB