Převzít nemovitost i s dluhem umí v Česku jen několik bank

Názor
„Když nemají na chleba, ať jedí koláče.“ Podobně nešťastně jako slavný výrok přisuzovaný francouzské královně Marii Antoinettě může v některých případech vyznít i udílení univerzálních finančních rad v době ekonomické nejistoty.
Když budete mít před sebou rozepsané příjmy a výdaje černé na bílém, bude se vám lépe plánovat, jak s financemi hospodařit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Typickým příkladem je třeba doporučení, aby lidé zvýšili své příjmy. Snadno se řekne, ale hůř udělá. Co lze dnes poradit lidem, kteří se obávají zvyšujících se cen a zároveň už mají některé finanční produkty, jako jsou půjčky, pojistky nebo investice?

Jednu univerzální radu si i přes výše napsané neodpustíme: Udělejte si podrobný soupis příjmů a výdajů. To je úplný základ. Do měsíčních výdajů se snažte zanést skutečně co nejvíce položek – ať je platíte v hotovosti, kartou, nebo elektronickými příkazy. Započítejte do dalších měsíců i očekávané náklady.

Když budete mít před sebou rozepsané příjmy a výdaje černé na bílém, bude se vám lépe plánovat, jak s financemi hospodařit. Dost možná při tom rovnou narazíte i na položky, bez kterých se obejdete nebo můžete zvolit jejich levnější variantu. Typicky to bývají různá digitální předplatná nebo mobilní či internetové tarify. Podívejte se, zda poskytovatel nenabízí nějakou výhodnější alternativu.

PSALI JSME:
Sedm základních pravidel finančního plánování

Úvěry

Splácíte-li více úvěrů, doporučujeme jejich revizi a případnou konsolidaci, kdy se půjčky sloučí do jedné. Zpravidla se tak dostanete na výhodnější podmínky, včetně nižších měsíčních splátek.

Obzvlášť pokud mají klienti více úvěrů, může být snížení měsíčního zatížení rozpočtu ve formě splátek skutečně výrazné. Úvěrový poradce dokáže klientům doporučit vhodné řešení. Pokud jste pořizovali nemovitost s pomocí hypotéky a máte obavy z budoucího navýšení úrokové sazby po konci fixace, můžete si v bance vyjednat lepší podmínky.

Banka si bude zpravidla chtít spolehlivé klienty, kteří pravidelně splácí, udržet. Svou pozici klienti posílí, když budou mít v ruce i nabídku od konkurence. I když už ke zvýšení úrokové sazby, a tím i měsíčních splátek došlo, s bankou je možné jednat i dodatečně.

PSALI JSME:
Každý desátý Čech s hypotékou netuší, kdy mu končí fixace

Banku lze také požádat o snížení měsíčních splátek, nebo dokonce jejich odklad pro určité období. Když tomu banka vyhoví, prodlouží se doba splatnosti úvěru. V zájmu banky není, aby se její klienti dostali do platební neschopnosti. Zásadní je ale v případě problémů s rozpočtem začít situaci s bankou řešit včas a do jejího rozhodnutí pokračovat v pravidelných splátkách, aby nevznikly nedoplatky.

Řešením tíživé situace může být v některých případech i prodej nemovitosti. Zde je zajímavou možností tzv. převzetí dluhu. Pokud má prodávající na dané nemovitosti hypotéku s nízkou sazbou z minulého období, může být pro kupce lákavé spolu s nemovitostí nabízet i tuto hypotéku.

Když má tato hypotéka atraktivní úrokovou sazbu a stávající banka umí převzetí dluhu zařídit, může to být na dnešním trhu výhoda, která prodej nemovitosti urychlí. Tuto variantu je ale ideálně třeba prověřit s úvěrovým poradcem, neboť převzetí dluhu umí na našem trhu pouze tři banky.

Autor je úvěrový expert společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konec hypoték pro všechny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.