Při hlasování o zahájení intervencí byl v roce 2013 „jazýčkem na vahách“ Hampl

Česká národní banka (ČNB) dnes zveřejnila protokoly z měnově-politických jednání bankovní rady během roku 2013. V listopadu toho roku přitom bankovní rada ČNB rozhodla o zahájení intervence za slabší korunu. Tu například Eva Zamrazilová, nynější předsedkyně Národní rozpočtové rady, zpětně, podle svých letošních slov, považuje „za jednoznačně nejdůležitější ekonomickou událost posledních deseti let“, alespoň tedy v ČR.
Mojmír Hampl byl v letech 2006–2018 členem bankovní rady České národní banky. V období let 2008 až 2018 zároveň působil jako viceguvernér ČNB. Nyní působí jako člen správní rady Institutu ekonomického vzdělávání INEV a pracuje ve společnosti KPMG Česká republika. Foto: Autor: Anjulik – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73083763

V listopadu 2013, ještě coby členka bankovní rady ČNB, pro spuštění intervence ale ruku nezvedla. Stejně jako kolegové Kamil Janáček a Pavel Řežábek. Pro spuštění intervence naopak hlasovali guvernér Miroslav Singer, viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a také Lubomír Lízal. Příslovečným „jazýčkem na vahách“ tak byl viceguvernér Hampl. O zahájení intervence se totiž v roce 2013 hlasovalo celkem třikrát. Nejen v listopadu, ale také v srpnu a v září.

V srpnu a září byl ovšem Hampl ještě proti jejímu zahájení, pročež k němu nedošlo. Na listopadovém zasedání už ale názor změnil. Podle dnes zveřejněného protokolu Hampl na listopadovém zasedání bankovní rady poznamenal, že v porovnání se situací na zářijovém zasedání existuje v rámci bankovní rady mnohem více „mentálního odhodlání“ k zahájení intervence přistoupit, a to navzdory tomu, že bankovní radní Lízal tvrdí, že k takovému kroku je již pozdě.

V současnosti ovšem i ta část odborné veřejnosti, která s intervencemi víceméně souhlasí, jmenuje většinově jako hlavní výtku vůči nim to, že začaly až příliš pozdě.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dva roky od konce devizových intervencí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.