Při nákupu nemovitosti by lidé svěřili peníze do úschovy především notáři a advokátní kanceláři

Advokátní kancelář Taylor Wessing si nechala zpracovat průzkum, který se týkal nákupu nemovitosti a jeho celého procesu od výběru až po uhrazení kupní ceny. Ve svém výzkumu se advokátní kancelář snažila zjistit nejen, kde hledají oslovení nabídky na odkup, ale i jaké jsou důležité faktory při výběru nemovitosti.

Zajímavé bylo i zjištění, komu lidé důvěřují při uhrazení kupní ceny před vkladem do katastru nemovitostí a zda by byli vůbec ochotni uhradit cenu předem. Podstatné bylo i vyjádření, jaké poradenské služby by při jejím nákupu využili. Vzhledem k tomu, že z celkového počtu respondentů se jich téměř 35 % vyjádřilo, že o nákupu nemovitosti v současné době vážně či možná uvažují, může být zjištění advokátní kanceláře zajímavé nejen pro segment Real Estate.

Markéta Cvrčková, partnerka advokátní kanceláře Taylor Wessing Praha a expertka v oblasti Real Estate k výzkumu dodává: “V průzkumu jsme kladli i takové otázky, které se týkali hledání nabídek. Téměř 94 % respondentů se vyjádřilo, že by se především pohybovalo v prostředí internetu. Významně je zastoupeno i doporučení známých a přátel, kde by hledalo pomoc téměř 85 % dotazovaných. Na dalších místech se umístily informace z inzerce v tisku a osobní návštěva realitních kanceláří. Pouze 31 % dotazovaných by objíždělo vysněnou lokalitu a hledali sami nějakou nemovitost. V otázce, kde byla i možnost jiného vyjádření, dávají lidé i velkou váhu lokálním letákům ve schránkách, výlohách i vývěskách. V odpovědích se objevuje i možnost přes právníka. Respondenti vidí i potenciál v informacích od místní samosprávy.”

Zajímavé byly i odpovědi na dotaz, zda by respondenti, pokud by vlastník trval na uhrazení kupní ceny před vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí, byli ochotni zaplatit cenu předem, případně ji svěřit někomu do úschovy.  Pouze 3 % dotazovaných by bylo ochotno uhradit cenu vlastníkovi předem. Jako nejdůvěryhodnější pro úschovu kupní ceny se jeví služby notáře, které by preferovalo téměř 44 % dotazovaných. Na druhém místě v jejich důvěře se umístily advokátní kanceláře, kterým by svěřilo obnos téměř 29 %. Jako další důvěryhodný subjekt pro oblast úschovy označili respondenti bankovní domy. A to ve 28 % odpovědí. A Cvrčková k tomu dodává: “Velmi nás těší, že patříme do top 3 organizací, kterým lidé důvěřují. Mohu potvrdit, že i v praxi se často setkáváme s touto žádostí, spolupracujeme v této oblasti i s některými realitními kancelářemi. Službu úschov však většinou poskytujeme právě v souvislosti s poradenstvím ve věci kupní smlouvy samotné, méně již úplně jako samostatnou službu.”

Problémy s úschovou u realitních kanceláří, které byly v poslední době medializovány, se pravděpodobně podepsaly na tom, že realitní kanceláře nepatří mezi ty subjekty, k nimž ve věci úschovy mají respondenti největší důvěru. A Cvrčková doplňuje: “V praxi se však poměrně často setkáváme i s tím, že klienti sice přijdou s žádostí o prověření návrhu kupní smlouvy, v zájmu úspory však ponechají úschovu na realitní kanceláři, které často tuto službu poskytují “v ceně”. Nebo v případě koupě nemovitosti od developera se do kupované nemovitosti natolik “zamilují”, že přes naše rady a identifikovaná právní rizika akceptují podmínky diktované prodávajícím. Zároveň v návaznosti na vývoj situace na trhu s hypotéčními úvěry, kdy se tyto, dle informací z poslední doby, stanou pro kupující méně dostupné, očekáváme možný pokles zájmu o tyto naše služby. Potvrzuje to i skutečnost, že naopak frekvence žádostí o poradenství při převodu nemovitostí v posledních měsících naopak bylo více než obvykle, kdy se kupující snažili stihnout ještě “staré” hypotéční podmínky. Je však možné, že v situaci, kdy kupující budou muset ze svých peněz hradit větší část kupní ceny, budou i opatrnější a žádosti o naši radu naopak budou využívat častěji.”

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.