Při ochraně před koronavirem zapomínají lidé na oči

Naprostá většina lidí pochopila, že je to nutnost, a na veřejnost vychází pouze s respirátorem nebo rouškou přes ústa a nos. Spousta lidí si ale nechrání oči, přičemž koronavirus se může přenášet právě i touto cestou.
Tak to je správně, před koronavirem se mají chránit i oči. Foto: Pixabay.com

Kvůli koronavirové pandemii se celí Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem, ústy a očima. Anebo může dotyčný sáhnout třeba na dveře nebo mobil, na němž jsou nebezpečný virus.

„K nákaze dochází nejčastěji tak, že si dosud zdravý člověk nejprve kontaminuje ruce dotykem znečištěného předmětu, a pak si rukama zanese infekci do nosu, úst nebo očí,“ upozorňuje na svých internetových stránkách Státní zdravotní ústav.

Brýle nebo štít

Podle expertů by přitom ochrana očí – stejně jako rukou a úst – mohlo zpomalit šíření nákazy. „Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle,“ řekl Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.

To doporučuje i Státní zdravotní ústav: „Pro přímou osobní ochranu před infekcí aerosolem je možné použít ústenku čili roušku; k tomu je vhodné současně nosit brýle jako ochranu očí.“ Pavel Stodůlka dodal, že při péči o potencionálně nakaženého člověka ovšem ochrana není stoprocentní, je nutné použít ochranný štít, ochranné brýle nebo alespoň improvizovaně potápěčské brýle.

PSALI JSME:
Lidé by měli respektovat zpřísněná opatření v lékárnách a dodržovat jejich pokyny

„Ty je třeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. K mytí rukou, ochraně nosu, úst a dezinfekci povrchů se také doporučuje častější dezinfekce slunečních či dioptrických brýlí přípravkem na alkoholové bázi, “ dodal Stodůlka.

Ostatně časté mytí rukou by v těchto dnech mělo být naprostou samozřejmostí. „Po dotyku předmětů, které mohly být kontaminovány, si člověk nemá sahat na obličej, především ne do okolí očí, nosu a úst, než si důkladně očistil ruce, “ upozornil Státní zdravotní ústav.

Třiadvacetkrát za hodinu

Podle studie z univerzity New South Wales se člověk dotkne obličeje průměrně 23krát za hodinu. Právě dotýkání se obličeje může být podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se do těla koronavirus dostane.

„Zamezte tření, mnutí a sahání rukama do očí. Pokud oči řežou či pálí, prokapávejte je umělými slzami bez konzervantů a při aplikaci kapek se vyvarujte kontaktu konce kapátka s očima a jejich okolím. Pokud používáte kontaktní čočky, zvažte spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko možné infekce, “ upozornil oční chirurg Stodůlka.

PSALI JSME:
Koronavirus mohou rozšiřovat narkomani a bezdomovci

Pokud i tak budete kontaktní čočky nosit, měli byste důsledně dodržovat hygienická opatření a upřednostňovat pokud možno jednorázové denní čočky. „Před manipulací s kontaktními čočkami si minimálně dvacet sekund umývejte ruce vodou a mýdlem. Skladujte čočky v roztoku k tomu určenému a pravidelně kontrolujte čistotu pouzda,“ zdůraznil Stodůlka.

Pozor na slzy

Potenciální nebezpečí pro šíření koronavitu představují rovněž slzy. Podle České oftalmologické společnosti jsou slzy velmi infekční a rizikové stran koronaviru. „Při slzení se nedotýkejte očí, slzy utřete na tváři. K sušení používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhoďte, a poté si umyjte nebo vydezinfikujte ruce,“ popsal Pavel Stodůlka.

Koronavirus může způsobit v jednom až třech procentech případů virový zánět spojivek, který bývá i prvním příznakem nákazy. „Zánět spojivek se typicky projevuje začervenáním oka a zvýšeným slzením. Nemusíte však panikařit, když oko zčervená. Pravděpodobně jde o jinou příčinu onemocnění. V současné době trápí alergiky pyly a právě zánět spojivek je nejběžnějším projevem oční alergie,“ dodal oční chirurg.

PSALI JSME:
Psychiatři očekávají, že přibyde pacientů s úzkostmi

Zavřít reklamu ×
  1. Už to nějak nechápu vír má výstupky, které pasují na plicní. Co s tím mají společného oči?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru