Příběh o rychlém konci inflační vlny bere v eurozóně za své

Meziroční inflace v eurozóně, kterou sleduje Evropská centrální banka (ECB), se podle předběžného odhadu Eurostatu v únoru snížila z 8,6 procenta na 8,5 procenta a stále je tak velmi daleko dvouprocentnímu cíli této centrální banky.
ECB bude muset nejenom sazby dále navyšovat, ale také začít rychleji „pálit“ eura, která v časech pandemie až téměř neuvěřitelně rychle tiskla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vedle toho jádrová inflace, která je očištěná o vliv cen potravin, alkoholu, tabáku a energií, stále ještě roste. Z lednových 5,3 procenta se v únoru zvýšila na nové maximum 5,6 procenta, a tím potvrdila obavy z přetrvávání inflačních tlaků v evropské ekonomice. Na rekordu je opět v největších unijních ekonomikách – v Německu a ve Francii.

Příběh o rychlém odeznívání inflační vlny tak prozatím bere za své a vidět je to jednoznačně na vývoji budoucích sazeb na finančních trzích, kde rostou sázky na další zvyšování sazeb ECB. Jestliže na začátku roku finanční trhy předpokládaly, že se ECB zastaví na hranici 3,50 procenta, nyní se už očekávání trhů posunují ke čtyřce.

Evropská centrální banka už avizovala, že v březnu své sazby zvýší o dalších padesát bazických bodů, nicméně vše zatím nasvědčuje tomu, že razantně bude muset pokračovat i poté. A brzdit ji v tom zřejmě nebudou ani inflační očekávání. Postupně se sice snižují, ale pořád jsou na hony vzdálená předcovidovému normálu.

ECB proto bude muset nejenom sazby dále navyšovat, ale také začít rychleji „pálit“ eura, která v časech pandemie až téměř neuvěřitelně rychle tiskla. Plán, že postupně začne z trhu stahovat 15 miliard eur měsíčně (vlastně jen o tuto částku bude pomaleji reinvestovat své extrémní portfolio, pozn. aut.) je z pohledu čtyř-biliónového covidového nárůstu objemu její bilance vlastně jen symbolickým gestem.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB