Přidání na důchodech dá vzniknout prvnímu okresu ČR s průměrnou penzí přes 17 tisíc korun

Názor
Důchodci si od příštího roku opět polepší. V průměru dostanou o 900 korun vyšší starobní důchod, než jaký mají letos. Ovšem důchod by se jim musel tak jako tak zvýšit, kvůli ze zákona povinné takzvané valorizaci. Nad rámec této valorizace vláda přidá jen necelé dvě stovky korun. Je to tedy stále pouze „přihazování po drobcích“.
Havíři měli kvůli náročnosti svého povolení, během socialismu důležitého i z ideologického hlediska, lepší podmínky odměňování. Foto: Pixabay

Navíc zřejmě bude jeho význam marketingově zveličován, jelikož penzisté představují silnou a loajální voličskou skupinu. K výraznějšímu zlepšení ekonomické situace penzistů je zapotřebí pořádné důchodové reformy, k té však politici dlouhodobě nemají odvahu.

Včera schválené přidání ovšem dá od příštího roku vzniknout prvnímu okresu ČR, kde průměrný důchod převýší 17 tisíc korun. Tím okresem je Karviná a průměrný údaj se bude týkat pouze tamních mužů. Už letos právě muži z Karvinska pobírají celorepublikově nejvyšší průměrný starobní důchod (viz tabulka). V žádném jiném z okresů totiž nepřesahuje průměrná výše důchodu úroveň 16 tisíc korun.

Situaci na Karvinsku vychyluje poměrně vysoký podíl bývalých havířů mezi důchodci. Havíři již od minulého režimu měli kvůli náročnosti svého povolení, během socialismu důležitého i z ideologického hlediska, zvláštní, lepší podmínky odměňování. Z podobného důvodu jsou vysoké důchody také mezi ostravskými muži.

Mezi severomoravské okresy se vklínila pouze Praha, kde tamní muži pobírají druhý nejvyšší průměrný starobní důchod v republice. Praha těží ze své dlouhodobě silné ekonomické výkonnosti a vysoké úrovni průměrných mezd, z nichž se pak počítají právě i starobní důchody.

Naopak nejnižší důchod mají ženy z Karvinska, Znojemska a Jesenicka. Karviná je tedy okresem extrémů, neboť důchodce tam pobírá průměrně skoro o pět tisíc korun vyšší penzi než důchodkyně. Poměrně nízký důchod žen ve zmíněných moravských okresech plyne ze slabší ekonomické výkonnosti daných okresů i dlouhodobě vyšších měr nezaměstnanosti.

Poměrně vysoké rozdíly v důchodech mužů a žen dnešní přidání na důchodech ještě prohloubí. Zmíněných 900 korun totiž toto navýšení činí právě jen v průměru. V okresech typu Karviné bude pro ženy toto navýšení citelně, o několik desítek korun nižší, než je ona úroveň 900 korun, pro karvinské muže-penzisty zase o několik desítek korun vyšší.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Penzistům se blýská na lepší časy. Vyšší růst důchodů však zatíží státní rozpočet

×
 1. Myslím si to samé.Ano na Karvinsku jsou jedny z největších důchodů,ale mimo jiné napište taky proč.Když jsem fáral,bylo běžně 24 šichet za měsíc(někteří z nás i 29 šichet měsíčně s přesčasy).Důlní práce je jedna z nejnebezpečnějších a nejrizikovějších a zmrzačit se nebo přijít o život nebyl zas až takový problém.A když jsme za minulého režimu vydělávali nopř.10000kčs hrubého,tak jsme odváděli cca 3500 kčs měsíčně na daních(dnes by to bylo 35000 kč měsíčně).Odváděli jsme mnoho a proto MUSÍME mít o dost vyšší důchod než třeba zaměstnankyně v trafice!! A to vůbec nemluvím,kolik havířů si toho důchodu užije v e zdraví a kolik se jich vůbec dožije.Když píšete,napíšte všechno,děkuji.

  • no vy budete taky “exemplář”, nadávat lidem do špíny…jojo…někdo má prach na pokožce, jiný v hlavě !

 2. Kolik každý den umírá úředníků, vojáků ? Strčí je v počtu úmrtí do kapsy důchodci…..jsem důchodce a nevím zda se dožiji zítřejšího rána…mám rakovinu prostaty,zlobí mě ledviny a každý den je boj o přežití !!! Stát tak po smrti důchodce dostává důchody spět a může tyto finance použít na cokoliv ! Cítím,že brzo dostane ode mně těch 12.680,- Kč neb pochybuji že se dožiji ledna 2020 !!!

   • Jasně, ale nebylo možné sehnat práci za peníze , u bnás na severu dobře 10 let! Byla tu veliká nezaeěstnanost /11%/ tak jak docílit pak velké penze!

 3. Takovými články , o nejvyšších důchodech jen podporují nevraživost u mladých a je to cílené …takhle se do podvědomí lidí uloží, jak “velké důchody” jsou. Skutečnost je jiná. Ne každý je havíř s podlomeným zdravím. Ale v paměti těch mladých lidí zase utkví, jak dobře se důchodci mají a proč pořád reptají. Ta většina s důchody kolem 10 000,- se nemůže bránit. Tomu říkám manipulace mozky.

  • Jj , já mám 10,7 a budu mít zase o 800 více, takže příští rok to bude 11,5 – no pod průměrem /14200/ se tedy dostanu o 2700 méně! Takže za mě pořád bída, jo a vdovský u mě nehrozí, neb jsem rozvedená – my rozvedené jsme ochuzené hned 2x, nic nešlo našetřit a v penzi zase o vdovský! Je to nespravedlivé, řekla bych, že rozvedené by měly mít něco navíc, ne vdovy -ty mají zajist plné konto.

 4. Cit: “Poměrně vysoké rozdíly v důchodech mužů a žen dnešní přidání na důchodech ještě prohloubí.”
  Jak už tady psal František. Ono je rozdíl fárat do dolů, nevědět jestli se dostanu nahoru a brát nadstandardní plat nebo sedět doma či dělat uklízečku nebo kuchařku a vědět, že mě manžel v pohodě uživí!
  Jenže oni ti havíři většinou své manželky nepřežijí, no a ty pak berou svůj důchod a k němu ještě vdovský a mají víc než ten udřený havíř!

   • Nestěžujte si, vždyť ještě ke svému důchodu, dostáváte vdovský a ještě si vyřizujete doplatky na bydlení.
    Takže být vdovou po horníkovi není žádná bída…….právě naopak
    Ostatní důchodkyně v Karviné, které pracovaly celý život a vychovaly děti jsou na tom přesně tak jak je napsáno v tabulce …….1. místo chudoby v republice

 5. porad dokola. Komousi to tu postavili na hlavu a dedictvi ve forme nespravedlnosti si neseme i do dnesnich dni. Kdejaky havir mel vetsi plat (protoze byl dotovany kvuli propagande z platu jinych zamestnancu) a ted duchod nez treba doktor, ktery denne zachranuje zivoty. Do nebe volajici nespravedlnost mela byt odstranena tzv. sametovou revoluci, jenze to by musela byt opravdova revoluce a ne rozkradacka komousskymi papalasi a STBaky.

  • vy jste chytrej jak rádio ,můžete si zkusit jít dělat do dolu .ale pohněte než Vám je všechny zavřou ,jak můžete srovnávat práci doktora a horníka.NIC NEVÍTE JENOM PRUDÍTE

   • Opravdu si myslíte, že ti kdo léta studovali, aby v této republice zajistili řádný chod všech institucí, starost o zdraví nás všech, si nezaslouží důstojný důchod? Každá profese je potřebná i ten úklid, kdo by udržoval pořádek po “bordelářích”? Práce pro lidi na úřadech je přímo infarktová, víte kolik žen z toho vypětí onemocnělo i zemřelo ještě před důchodem? Přitom měly své rodiny, děti a kdo zohledňuje výchovu dětí? Jaký jsme měly příspěvek v době mateřské – směšný, ne jak dnes. Prostě jme to musely zvládnout. Kdyby byl každý havíř, tak nevím kde by jsme dnes byli? To bude ještě trvat, než se uzná práce všech a nebudou takové rozdíly, zvláště ženy by měly mít zohledněné, že jsou dárkyně života……..a k tomu pracují i ve stejných profesích jak muži i víc.

 6. Proč mají ženské pořád až o 5000 Kč menší důchody než muži ? Některé vychovaly ne jedno ,a le i více dětí tak by se jim to mělo zohlednit ! Je to velká NESPRAVEDLNOST !

 7. pohled trochu z jiné strany: když jsem šel do důchodu přeed patnácti léty, patřil jsem s necelými deseti tisíci mezi 20% lidí s nejvyšším důchodem. dnes, díky neustálému zvyšování platů státních zaměstnanců, jsem se přiblížil středu a s tím, jak vlády uplácí své zaměstnance, budu za chvíli v dolní třetině. když jsem šel do důchodu, byl průměrný plat 17000, dneska je dvojnásobný, ale důchod stoupl o 50%.

 8. Nepřejícím může být útěchou, že havířští důchodci si svých důchodů příliš dlouho neužívají. A důchod je za práci, to nejsou “dávky”………

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru