Příjemné překvapení z maloobchodu

Názor
Tržby maloobchodníků v dubnu překvapivě meziměsíčně vzrostly, a to o 0,1 procenta. Zdražení se zatím markantněji projevilo v prodejích pohonných hmot, kde došlo v dubnu k reálnému poklesu tržeb o 2,3 procenta.
Kontrast loňského zavření kamenných obchodů a jejich letošního normálního fungování se podepsal na internetových prodejích. Ty byly v letošním dubnu ve srovnání s tím loňským o 14,2 procenta nižší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za potraviny se naopak utržilo o 0,4 procenta více, za nepotravinářské zboží o 0,3 procenta. Dopad vysoké inflace a nejistoty v souvislosti s dopady války na Ukrajině tak je zatím zřejmě alespoň částečně kompenzován dosavadními úsporami domácností.

Meziroční dynamika je výrazně pozitivně ovlivněna nízkou srovnávací základnou, když celá řada kamenných obchodů byla v loňském dubnu v souvislosti s pandemií uzavřena.

Meziroční růst tak akceleroval na 6,2 procenta z březnových vzestupně revidovaných 5,7 procenta (z původně udávaných 5,4 %, pozn. aut.). Výsledek tak překonal tržní konsensus (ten počítal dokonce s ochlazením na pět procent) i náš odhad předpokládající meziroční stagnaci růstu.

Z důvodu nízké statistické základny tak není překvapením, že meziroční růst zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen. Ne překvapivě tak byl rekordmanem meziroční nárůst prodejů s oděvy a obuví, a to o 121,3 procenta.

PSALI JSME:
Tržby v obchodech stagnují. Za elektroniku ale utrácíme stále více

Naopak kontrast loňského zavření kamenných obchodů a jejich letošního normálního fungování se podepsal na internetových prodejích. Ty byly v letošním dubnu ve srovnání s tím loňským o 14,2 procenta nižší.

Kombinace opatrnosti ve výdajích na straně jedné a omezené nabídky na straně druhé se projevují v tržbách za prodeje a opravy motorových vozidel. Ty meziměsíčně v dubnu poklesly o 0,3 procenta, z meziročního pohledu jsou nižší o 6,3 procenta. I tady jsme se ale obávali hlubšího poklesu (o 1,1 % meziměsíčně).

Celkové maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu zaznamenaly za duben meziroční růst o 2,2 procenta po březnových 3,2 procenta. Za první čtyři měsíce letošního roku činil meziroční růst celkových prodejů 3,1 procenta, bez motoristického segmentu to pak je dokonce 6,3 procenta.

Celoroční číslo bude podle našeho názoru výrazně nižší (+0,4 %). Jednak začne působit efekt vyšší statistické základny, jednak budou spotřební výdaje negativně ovlivněny vysokou inflací koncentrující se zejména do nezbytných položek, jako jsou energie, pohonné hmoty, nájmy či potraviny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby dál stagnují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?