Příjemné překvapení z maloobchodu

Názor
Tržby maloobchodníků v dubnu překvapivě meziměsíčně vzrostly, a to o 0,1 procenta. Zdražení se zatím markantněji projevilo v prodejích pohonných hmot, kde došlo v dubnu k reálnému poklesu tržeb o 2,3 procenta.
Kontrast loňského zavření kamenných obchodů a jejich letošního normálního fungování se podepsal na internetových prodejích. Ty byly v letošním dubnu ve srovnání s tím loňským o 14,2 procenta nižší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za potraviny se naopak utržilo o 0,4 procenta více, za nepotravinářské zboží o 0,3 procenta. Dopad vysoké inflace a nejistoty v souvislosti s dopady války na Ukrajině tak je zatím zřejmě alespoň částečně kompenzován dosavadními úsporami domácností.

Meziroční dynamika je výrazně pozitivně ovlivněna nízkou srovnávací základnou, když celá řada kamenných obchodů byla v loňském dubnu v souvislosti s pandemií uzavřena.

Meziroční růst tak akceleroval na 6,2 procenta z březnových vzestupně revidovaných 5,7 procenta (z původně udávaných 5,4 %, pozn. aut.). Výsledek tak překonal tržní konsensus (ten počítal dokonce s ochlazením na pět procent) i náš odhad předpokládající meziroční stagnaci růstu.

Z důvodu nízké statistické základny tak není překvapením, že meziroční růst zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen. Ne překvapivě tak byl rekordmanem meziroční nárůst prodejů s oděvy a obuví, a to o 121,3 procenta.

PSALI JSME:
Tržby v obchodech stagnují. Za elektroniku ale utrácíme stále více

Naopak kontrast loňského zavření kamenných obchodů a jejich letošního normálního fungování se podepsal na internetových prodejích. Ty byly v letošním dubnu ve srovnání s tím loňským o 14,2 procenta nižší.

Kombinace opatrnosti ve výdajích na straně jedné a omezené nabídky na straně druhé se projevují v tržbách za prodeje a opravy motorových vozidel. Ty meziměsíčně v dubnu poklesly o 0,3 procenta, z meziročního pohledu jsou nižší o 6,3 procenta. I tady jsme se ale obávali hlubšího poklesu (o 1,1 % meziměsíčně).

Celkové maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu zaznamenaly za duben meziroční růst o 2,2 procenta po březnových 3,2 procenta. Za první čtyři měsíce letošního roku činil meziroční růst celkových prodejů 3,1 procenta, bez motoristického segmentu to pak je dokonce 6,3 procenta.

Celoroční číslo bude podle našeho názoru výrazně nižší (+0,4 %). Jednak začne působit efekt vyšší statistické základny, jednak budou spotřební výdaje negativně ovlivněny vysokou inflací koncentrující se zejména do nezbytných položek, jako jsou energie, pohonné hmoty, nájmy či potraviny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby dál stagnují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.