Příliš drahé koníčky. Přibývá Čechů, kteří za zábavu neutratí ani korunu

Průzkum
Více než dvě pětiny českých domácností utratí za zábavu a koníčky deset až třicet procent svého měsíčního rozpočtu. Současně ovšem výrazně přibývá lidí, kteří za tyto aktivity neutratí ani korunu. Výdaje českých domácností na zábavu a koníčky zkoumala společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.
Cestování a výlety jsou pro Čechy koníček, za který utrácejí nejraději. Ilustrační foto: Pixabay.com

Češi přitom nejčastěji utrácejí za cestování a výlety a za návštěvy restaurací. Zatímco podíl domácností, investujících především do cestování, zůstal meziročně téměř stejný, návštěvy restaurací jsou vzácnější – z loňských 20 procent klesly na aktuálních 16 procent.

Stejně jako v loňském průzkumu se na třetím místě v útratách za koníčky umístilo zahrádkaření (loni necelých 12 %, letos již lehce přes 12 %, pozn. aut.). Propad zájmu Čechů zažily sportovní aktivity (z 12 na necelých 8 %) a kulturní akce (ze 7 na 5 %). Zdvojnásobil se ovšem podíl domácností, které za zábavu a koníčky neutrácejí vůbec – z loňských 12 procent na současných 24 procent.

Muži utrácejí více než ženy

„Zjištění, že české domácnosti utrácí méně za sport a kulturu nepochybně souvisí i s protipandemickými opatřeními v loňském roce. Navíc se ukazuje, že Češi dobře vnímají zdražování energií i spotřebního zboží, a tedy více šetří na zábavě a dalších aktivitách, které nejsou nezbytně nutné,“ konstatovala Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

PSALI JSME:
Lékem na pandemii byly pro Čechy jejich koníčky

Dodala, že dlouhodobé zanedbávání sportovních aktivit může mít negativní vliv na zdraví dospělých i dětí: „Ale sportovat lze naštěstí i s velmi nízkými náklady.“

Za zábavu a koníčky utrácejí o něco více muži než ženy, přičemž žádné investice do zábavy uvádí jen pětina mužů, ale hned 28 procent žen. Za cestování utrácejí především lidé ve věku 35 až 64 let, posezení v restauraci láká zejména mladé lidi ve věku 18 až 24 let, kteří také za zábavu utratí výrazně největší část svého měsíčního rozpočtu, než lidé z ostatních věkových skupin.

Cestování se věnují především rodiny s dětmi – bez ohledu na jejich počet. Častěji a větší část svého rozpočtu investují do zábavy vysokoškoláci, kteří také nejčastěji cestují.

PSALI JSME:
Jsme kutilové, koumáci a šprýmaři, hlásí Pelhřimov

„Češi si na dovolenou, zábavu ani různé volnočasové aktivity zpravidla nepůjčují, a tak se s klesajícím příjmem jejich domácnosti snižují i výdaje na zábavu a koníčky. Současně jsme ale také zjistili, že i lidé se závazky po splatnosti často utratí za zábavu jednatřicet až padesát procent svého měsíčního rozpočtu. A to samé platí také pro domácnosti, jejichž finanční příjem vystačí jen na nejzákladnější potřeby,“ upozornila Palendalová.

Za zábavu a koníčky jsou zvyklí utrácet především lidé pracující v oboru finančních a pojišťovacích služeb, informačních technologií a telekomunikací. Naopak nejméně často lidé pracující v sektoru zemědělství a lesnictví.

Třetina lidí omezuje koníčky

Podle jiného průzkumu, který pro Generali Investments uskutečnila agentura Instant, omezuje své koníčky kvůli inflaci třetina Čechů. Průzkum se uskutečnil v polovině srpna a zúčastnila se ho více než tisícovka lidí.

PSALI JSME:
Češi výrazně omezují své útraty, inflace se začíná výrazně projevovat

Výsledky ukázaly, že na 80 procent Čechů na sobě pociťuje dopady prudce rostoucí inflace. Většina lidí má také strach o ztrátu část svých úspor. Polovina Čechů také ze strachu o své finance změnila za poslední půlrok způsob, jakým se snaží chránit své úspory před rychle rostoucí inflací.

„Inflace dosahuje 17,5 procenta a lidé její dopady pociťují v každodenním životě. Ať již jdou na týdenní nákup nebo na oběd. Proto je pochopitelné, že inflace je pro Čechy aktuálně největším strašákem a negativně se projevuje na náladě spotřebitelů,“ uvedl podle serveru České noviny ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

S blížícím se příchodem školního roku mají Češi jasno, že odmítají šetřit na svých dětech. Pouze pět procent lidí uvedlo, že šetří na volnočasových aktivitách svých dětí, na výbavě dětí do školy hodlají šetřit tři procenta. Proti dopadům rostoucí inflace se 68 procent Čechů brání snížením spotřeby energií a vody. Šetření na nákupech potravin volí dvě třetiny lidí a omezení návštěv restaurací 45 procent z nich.

PSALI JSME:
Oblečení, dovolená, zábava. Na čem Češi šetří v krizi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.