Přílivu emisí na pražskou burzu brání levné dluhové peníze

Šéf pražské burzy Petr Koblic by byl rád, kdyby v Praze bylo více nových emisí. Bohužel ale momentální situace na trhu podle něj není k splnění takového přání příliš nakloněna. „Regulátor v tomto ohledu udělat nic nemůže, politici by kapitálový trh mohli podpořit třeba privatizací některé z velmi málo zbývajících státem vlastněných firem,“ říká v rozhovoru pro web web4trader.cz.
Šéf pražské burzy Petr Koblic. Foto: PXE

„Z pozice největšího akcionáře ČEZu má stát reprezentovaný Ministerstvem financí právo vyplatit dividendu i nad rámec zisku. Nicméně za ekonomické fungování společnosti je odpovědný management a ten musí posoudit, do jaké míry je takový krok pro firmu akceptovatelný a zda nebude v budoucnu ohrožovat finanční zdraví společnosti a popřípadě to na valné hromadě sdělit,“ říká v šéf pražské burzy.

Petr Koblic se kromě dalších témat také vyjadřuje k legislativě: „Ta je nastavena dobře. Je plně harmonizovaná s legislativou EU, takže není podstatný rozdíl mezi naší legislativou a například legislativou týkající se kapitálového trhu v Německu. Kde určité rozdíly jsou, tak to jsou nejrůznější daňové pobídky pro investory a emitenty.“

Menší zájem o akcie na pražské burze Koblic mimo jiné zdůvodňuje tím, že ČR je jednoznačně bankovní ekonomikou. To podle něj platí více či méně i pro ostatní evropské země s výjimkou Velké Británie. Co by podle jeho názoru jednoznačně pomohlo, je větší aktivita investičních bank. „Za poslední roky se prakticky rozpadly týmy corporate finance, které měly nové emise na starosti,“ uvádí.

„Také naši politici napříč spektrem vnímají kapitálový trh prizmatem 90. let a považují jakékoliv spojení s ním za nežádoucí, což je obrovská škoda. Kapitálový trh je pro spoustu evropských vlád například nezbytným nástrojem pro zajištění penzijního systému. U nás jsme k tomu však ještě, jak je patrné z různých vyjádření politiků a jejich konkrétních kroků, mentálně nedospěli,“ říká Koblic.

Šéf pražské burzy se také vyjádřil na adresu IPO Kofoly: „Hlavním problémem této konkrétní emise je malý freefloat. Díky tomu je emise prakticky neinvestovatelná pro institucionální investory, a tudíž je její likvidita nízká. Bohužel likvidita a free float jsou spojené nádoby.“ Chyba se podle něj stala při přípravě IPO, kdy investiční banka nedokázala přesvědčit (i když se o to intenzivně snažila) prodávajícího akcionáře o tom, že je potřeba umístit na trh větší podíl emise.

Na otázku, proč pražská burza za téměř čtvrt století své existence nedokázala zavést jednoduché pravidlo pro listované akcie, že rozhodné datum pro nárok na dividendu (včetně ex-date) nemůže předcházet datu valné hromady, odpověděl Koblic takto: „Jsme si této situace samozřejmě vědomi a nemáme z ní radost. Nechceme být však vůči emitentům direktivní, také na to nemáme moc pák, a snažíme se je přesvědčit, aby tuto praxi změnili sami. Bohužel v některých případech ta jednání nejsou jednoduchá. Není praxe, kterou bychom na trhu rádi viděli.“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.