Připravuje se Sberbank na odchod z Česka?

Ruská banka Sberbank CZ se zřejmě připravuje na odchod z České republiky. Redakci o tom informoval Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, s tím, že sankce, které vůči jejímu většinovému majiteli, ruskému bankovnímu domu Sberbank, zavedli tento týden západní spojenci v čele s USA jako reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, likvidačním způsobem dopadá na její obchodní aktivity i v ČR.
Většinovým vlastníkem tuzemské Sberbank CZ je Ruská centrální banka. Ilustrační foto: FAEI.cz

Banky Sberbank ve střední Evropě a na Balkáně (včetně České republiky, ale bez Slovenska a Ukrajiny) spadají pod rakouskou Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni. A tu vlastní skupina Sberbank – největší ruská banka se sítí dvaceti tisíc poboček.

V bance podle dostupných informací drží 60procentní podíl Ruská centrální banka, ostatní akcie jsou obchodovány na akciových trzích. Odhadovalo se, že 12 procent akcií mají ruští investoři (podle agentury Reuters jde o ruské miliardáře, pozn. red.) a že asi pětinový podíl připadal na investory, kteří nejsou z Ruské federace.

Připomeňme, že ruská Sberbank odkoupila v roce 2012 aktiva Volksbank International v Bosně a Hercegovině, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, na Slovensku, ve Slovinsku, Srbsku a na Ukrajině. Dohodnutá kupní cena činila 585 až 645 milionů eur. Transakce zahrnovala i českou Volksbank CZ, která přesně před devíti lety změnila název.

PSALI JSME:
Rusko se v pondělí probudí jako Severní Korea. Rubl čeká volný pád

Sberbank CZ, která má v tuzemsku 25 poboček a asi 120 000 klientů, tento týden čelila tzv. runu. Ve čtvrtek a v pátek se totiž před pobočkami banky tvořily fronty lidí, kteří chtěli vybrat peníze, zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky. V pátek nefungovalo internetové bankovnictví Sberbank CZ.

Podle Lukáše Kovandy banka navíc prudce ztrácí důvěru veřejnosti, české i zahraniční, která vnímá sobotní dojednání dalšího sankčního balíku Západu. „Ten má potenciál přivodit krach rublu, rozvrátit celý ruský finanční systém, a tedy i vést ke kolapsu právě bankovního domu Sberbank,“ domnívá se ekonom.

„Nelze tak rozhodně vyloučit, že Sberbank se bude snažit rychle vyklízet pozice, které v zahraničí skrze své dceřiné společnosti má. O tom, že Sberbank CZ chystá ochod z Česka, může svědčit to, že právě nyní, ve vypjaté situaci, když mimořádně uzavírá své pobočky v ČR, citelně omezila svoji komunikaci s veřejností,“ uvedl Kovanda.

PSALI JSME:
Lidé v Česku se o své peníze ve Sberbank bát nemusí

Jako příklad uvedl ekonom to, že například Radka Černá, mluvčí a PR manažer banky, už na webových stránkách Sberbank CZ neuvádí své telefonní kontaktní údaje a z příslušných stránek zmizela také její fotografie. „Na jejím linkedinovém profilu se objevila informace, která naznačuje, že si hledá novou práci,“ dodal Kovanda.

Vklady klientů u každé v tuzemsku působící banky jsou ze zákona pojištěny do 100 000 eur (zhruba 2,5 milionu korun, pozn. red.) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny. Česká národní banka, která dohlíží na finanční trh v ČR, uvedla, že situaci kolem Sberbank monitoruje a z pozice dohledu i řeší.

„Klienti Sberbank CZ by si měli své úspory z této banky co nejrychleji převést do jiné banky, případně přeměnit v hotovost, bude-li to možné. Do částky odpovídající 100 tisícům eur jsou úspory ze zákona omezeny, takže o ně klienti za žádných okolností nepřijdou. Málo pravděpodobné je, že by o své úspory přišli, i pokud tuto částku přesahují. Obezřetnost je ale rozhodně na místě,“ doporučil ekonom Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Poslední pozitivní zpráva od Sberbank

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.