Přísná měnová politika přispívá k vynikající výkonnosti tureckých trhů

Názor
Na svém zasedání v tomto týdnu potvrdila turecká centrální banka svůj závazek k přísné měnové politice. Klíčová měnově politická sazba zůstala na 17 procentech, což dává Turecku naprosto unikátní pozici v současném světě, kterému dominují nulové či dokonce záporné úrokové sazby. Návrat k ortodoxní měnové politice je jedním z hlavních důvodů, proč se finančním investicím do Turecka v poslední době tak daří.
Letošní turistická sezóna v Turecku bude určitě výrazně lepší než ta minulá, kdy došlo k praktickému zastavení přílivu zahraničních turistů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Turecké akcie (MSCI Turecko) si ode dna na začátku listopadu připsaly 54 procenta, turecká lira za stejné období posílila o 18 procent a výrazných zisků se dočkali i držitelé tureckých dluhopisů.

Výnos desetiletého dolarového dluhopisu Turecka poklesl ze 7,5 procenta na aktuálních 5,3 procenta a výnosy do splatnosti lirových vládních dluhopisů s kratší splatností se pohybují okolo 13 procent.

Komentář centrální banky k rozhodnutí v tomto týdnu a předchozí vyjádření guvernéra Aqbala nasvědčují tomu, že přísná měnová politika bude v Turecku pokračovat i nadále, respektive minimálně do doby, než dojde k výraznému poklesu inflace.

Ta se nachází na 16 procentech a centrální banka by ji ráda do konce roku srazila k deseti procentům. My očekáváme první snížení úrokových sazeb zhruba v polovině roku, kdy by se již měl projevit očekávaný dezinflační trend.

PSALI JSME:
Turecká lira padá do propasti

Poslední týdny přinesly i další pozitivní zprávy spojené s Tureckem. Data o držbě tureckých akcií a dluhopisů zahraničními investory potvrzují jejich návrat do Turecka. Podobný obrat indikují i data centrální banky o chování domácností a firem.

Za poslední dva měsíce můžeme pozorovat pokles míry dolarizace tureckého bankovního systému a podle našeho názoru i platební bilance brzy ukáže pokles zájmu Turků o zlato jako alternativu k domácí měně.

Turecko má navíc před sebou několik pozitivních změn. Relativně dobře se mu daří zvládat pandemii, což umožní výraznější uvolnění restrikcí od začátku března. Návrat dětí do škol byl přitom zahájen již minulý týden.

Letošní turistická sezóna bude určitě výrazně lepší než ta minulá, kdy došlo k praktickému zastavení přílivu zahraničních turistů. Konkurenceschopný a exportně orientovaný průmysl by měl těžit z kombinace slabé liry a post-covidového oživení zahraniční poptávky. To by mělo částečně vykompenzovat restriktivní dopad přísné měnové a fiskální politiky na domácí poptávku.

PSALI JSME:
Turecko pokračuje v úspěšném boji o důvěru investorů

V neposlední řadě můžeme pozorovat ústup geopolitických rizik v souvislosti s pragmatickým přístupem prezidenta Erdogana a vlády ve vztazích s USA a EU.

Minulý týden turecká vláda naznačila ochotu „vyměnit“ omezení operativnosti sporného ruského raketového systému S-400 za omezení americké podpory Kurdům a již dříve došlo k obnovení rozhovorů s Řeckem o sporných otázkách, jako jsou námořní hranice nebo těžební práva.

I přes velké zisky považujeme turecké akcie, dluhopisy a měnu i nadále za atraktivní, i když se patrně vyčerpala značná část potenciálu pro posílení liry. Vysoké úrokové sazby a očekávané zlepšení klíčových fundamentálních veličin zůstávají neodolatelným lákadlem pro zahraniční kapitál.

Jeho příliv by měl pokračovat minimálně do doby, dokud hlavní globální centrální banky nezačnou s utahováním měnové politiky. V případě amerického Fedu (centrální banka USA – pozn. red.) by se podobné spekulace mohly objevit již v létě, a to může být spojené se zvýšenou volatilitou na finančních trzích, vůči které Turecko nezůstane imunní.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Křehkost turecké ekonomiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru