Přivýdělek z domova? Pozor na podvodné inzeráty

Poradna
do by si nechtěl k výplatě přivydělat pár stovek či tisícovek. A navíc z pohodlí domova, což nabízejí i některé inzeráty. Ne vždy ale jde o seriózní pracovní nabídku. Za inzercí nabízející práci z domova se mohou schovávat podvodníci, jimž důvěřiví lidé pošlou peníze a poté nedostanou, co jim bylo slíbeno. Jak poznáte, že jde o podvod?
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpočátku to vypadá jednoduše a důvěryhodně. Vaší pracovní činností z domova bude plnění obálek reklamními či jinými propagačními materiály, které následně pošlete zpět na poskytnutou adresu. Za každou správně naplněnou obálku pak můžete očekávat zaslouženou odměnu.

Zpozornět byste ale měli v případě, kdy po vás firma žádá peníze předem, aby vám mohla takové obálky poslat. Totéž vás může potkat, když odpovíte na inzerát nabízející kompletaci kancelářských potřeb nebo reklamních předmětů. Pokud se jako první informaci od svého nového zaměstnavatele dozvíte číslo účtu, kam máte poslat peníze za zboží, které vám má být zasláno, zbystřete všemi smysly.

„Buďte ostražití vždy, když po vás někdo požaduje počáteční investici ještě předtím, než získáte odměnu za odvedenou práci,“ radí Radovan Hypš, ředitel pracovního portálu JenPráce.cz. Během své dlouholeté praxe se setkal s různě rafinovanými nástrahami podvodníků, kteří se snažili prostřednictvím inzerátů nabízejících snadný zisk vylákat z důvěřivých lidí peníze.

Zásadní je tedy nikdy neposílat peníze předem a pečlivě si přečíst obchodní podmínky.

Už proto, aby vám firma nezprostředkovala jinou práci, než jakou slibuje v inzerátu. A podvodné inzeráty? Zpočátku vypadají seriózně. Jenže realita je v mnoha případech bohužel opačná. A co mají tyto lživé nabídky společného? V drtivé většině se objevují na portálech s inzercí zdarma. Díky platbě za inzerát je totiž podvodník snáze dohledatelný.

„Pokud má pracovní portál inzerci zpoplatněnou, s podvodnými nabídkami se zpravidla nesetkáte,“ popisuje své zkušenosti Hypš. „V začátcích projektu JenPráce.cz zkoušeli podvodníci umístit své nabídky i k nám. Inzeráty ale vždy kontrolujeme, takže se uživatelům zobrazovat nezačaly. Neumožnujeme ani placení za inzerci přes anonymní platební metody, tudíž jsme se s podvodnou nabídkou už delší dobu nesetkali, “ dodává.

Podstatným detailem je i výše sumy, již si podvodníci chtějí nechat poslat. Většinou jde o stokoruny, případně tisícovky. Podvodníci totiž dobře vědí, že hranice trestného činu, a tedy i mnohem důraznější a rychlejší reakce státních institucí, je stanovena až na pět tisíc korun.

PSALI JSME:
Volnější pracovní doba pro matky s dětmi. Opravdu to nejde?

Dobře si tedy promyslete, zda chcete někomu neznámému předem poslat takovéto částky. Vymoci je zpět může být kvůli tuzemským soudům velmi zdlouhavé, časově náročné a s nejistým výsledkem. Ve finále vás zkušenost s podvodným pracovním inzerátem může přijít na víc peněz, než kolik byste si vydělali.

Jakou prací a kolik si nejčastěji můžete přivydělat z domova?

1) Vyplňování on-line dotazníků na webu: Desetikoruny až stokoruny za dotazník, případně slevy ve stejné hodnotě.
2) Telefonické dotazníky: Stokoruny za dotazník.
3) Pravidelné online dotazníky přes webkameru : Až tisíc korun.
4) Plnění obálek: Zhruba 10 Kč za kus.
5) Kompletace kancelářských potřeb a reklamních předmětů: 100–120 korun za hodinu, dle šikovnosti i více.
6) Vedení kurzů či doučování: 120 korun za hodinu a více, záleží na odbornosti kurzu.

PSALI JSME:
Chcete si přivydělat pár nezdaněných tisícovek?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost pozvolna narůstá

Za poslední měsíc se míra nezaměstnanosti v ČR zvýšila o jednu desetinu procentního bodu na 3,8 %. Na to, jaký propad česká ekonomika zažila, jde stále o příznivé nízké číslo.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru