Pro Čechy jsou při výběru půjčky nejdůležitější úroky

Každý druhý Čech má aktuálně nesplacený úvěr. Pětina z dotázaných (20 %) má dva až tři úvěry, více než čtvrtina (27 %) má úvěr jeden. Naprostá většina (76 %) také vypověděla, že každý úvěr splácí zvlášť. Konsolidaci úvěrů zatím využilo jen 14 % dotázaných. Vyplynulo to z říjnového průzkumu Sberbank.
Graf: Sberbank

Mezi nejdůležitější faktory při výběru spotřebitelského úvěru je pro dvě třetiny Čechů úrok a RPSN, pro šest z deseti lidí je to výše měsíčních splátek a pro polovinu délka splácení úvěru. Zhruba 14 procent z 880 respondentů říjnového průzkumu Sberbank uvedlo, že „neví, nevyzná se v tom“ a pěti procentům „je to jedno“.

Zhruba polovina českých domácností podle průzkumu aktuálně splácí minimálně jednu půjčku. Dočasný výpadek či omezení příjmů a nejistota ohledně dalšího vývoje zvyšují riziko neschopnosti tyto závazky splácet. Ačkoliv má podle každý pátý dotázaný dva až pět úvěrů, naprostá většina poté úvěry splácí zvlášť a nevyužívá možnosti sjednocení půjček.

„Konsolidace může pomoci se splácením několika různých splátek s odlišným úrokem a v různých termínech. Spojením splátek do jedné lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích a ulevit tak domácím rozpočtům pod tlakem pandemie,“ říká tisková mluvčí Sberbank Radka Černá a dodává, že „klienti by měli v prvé řadě sledovat, kolik je úvěr stojí“.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB