Pro Čechy jsou při výběru půjčky nejdůležitější úroky

Každý druhý Čech má aktuálně nesplacený úvěr. Pětina z dotázaných (20 %) má dva až tři úvěry, více než čtvrtina (27 %) má úvěr jeden. Naprostá většina (76 %) také vypověděla, že každý úvěr splácí zvlášť. Konsolidaci úvěrů zatím využilo jen 14 % dotázaných. Vyplynulo to z říjnového průzkumu Sberbank.
Graf: Sberbank

Mezi nejdůležitější faktory při výběru spotřebitelského úvěru je pro dvě třetiny Čechů úrok a RPSN, pro šest z deseti lidí je to výše měsíčních splátek a pro polovinu délka splácení úvěru. Zhruba 14 procent z 880 respondentů říjnového průzkumu Sberbank uvedlo, že „neví, nevyzná se v tom“ a pěti procentům „je to jedno“.

Zhruba polovina českých domácností podle průzkumu aktuálně splácí minimálně jednu půjčku. Dočasný výpadek či omezení příjmů a nejistota ohledně dalšího vývoje zvyšují riziko neschopnosti tyto závazky splácet. Ačkoliv má podle každý pátý dotázaný dva až pět úvěrů, naprostá většina poté úvěry splácí zvlášť a nevyužívá možnosti sjednocení půjček.

„Konsolidace může pomoci se splácením několika různých splátek s odlišným úrokem a v různých termínech. Spojením splátek do jedné lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích a ulevit tak domácím rozpočtům pod tlakem pandemie,“ říká tisková mluvčí Sberbank Radka Černá a dodává, že „klienti by měli v prvé řadě sledovat, kolik je úvěr stojí“.

PSALI JSME:
Odložit splátky nebo konsolidovat úvěry?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB