Pro děti je recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií velká neznámá. Napraví to soutěž EkoEDA

Žáci mateřských, základních i středních škol po celé České republice budou od února do května soutěžit ve sběru nepotřebných či vysloužilých elektrozařízení a baterií. Díky soutěži EkoEDA by se měli naučit, co do této specifické kategorie „smetí“ patří a jak s ním správně ekologicky naložit. V rámci zvláštní výzvy mohou navíc bokem vytřídit staré mobily nebo tablety, čímž podpoří ochranu goril nížinných v Africe prostřednictvím Zoo Praha. 

Obecně platí, že na ekologickém chování dětí a zejména jejich výchově k respektování životního prostředí mají největší podíl rodiče. Děti totiž napodobují a přebírají to, co vidí doma. Nicméně velkou měrou může v tomto ohledu k jejich edukaci přispět určitě i mateřská, základní nebo střední škola. Tam totiž dítě tráví poměrně hodně času. Právě proto se snaží zmíněné dva póly navzájem propojit ekologická soutěž EkoEDA. Její myšlenkou je motivovat prostřednictvím škol jednotlivé domácnosti s dětmi k lepšímu třídění odpadu a jeho odevzdání k ekologické recyklaci. Soutěž se navíc úmyslně zaměřuje na oblast vysloužilých elektrozařízení a baterií, která je dětem asi nejvíce vzdálená.

„Pravidla a podstata třídění a recyklování plastu, skla nebo papíru jsou dětem většinou docela blízko. O těchto skupinách odpadu se častěji mluví, školáci si všímají kontejnerů, více o nich diskutují s rodiči. Oproti tomu vysloužilá elektrozařízení či baterie jsou pro ně již trošku vzdálenější. Do této skupiny často spadají věci, které děti nepoužívají, nebo zkrátka neví, jak se s nimi naložilo, když dosloužily. Nejedná se o třídění na denní bázi, kdy jsou po snídani přinuceni rodiči vyhodit kelímek od jogurtu do speciálního koše,“ vysvětluje David Vandrovec ze společnosti REMA, která se specializuje mimo jiné právě na sběr a recyklaci starých elektrozařízení a baterií a uspořádala zmíněnou soutěž už počtvrté.

Děti přinesou vysloužilá elektrozařízení a baterie do školy, ta objedná bezplatný odvoz

Ideou soutěže EkoEDA je přiblížit všem správný proces třídění a recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií, kam patří například nepoužívané elektrické spotřebiče, mobilní telefony, klávesnice a myši, přenosné baterie i akumulátory nebo staré CD a DVD nosiče. Právě nefunkční baterie jsou třeba předmětem, který končí velmi často v obyčejném koši, což je zásadní chyba. Z baterie se dají znovu získat různé vzácné kovy, navíc obsahuje škodlivé látky, které se s jejím rozkladem mohou dostat do půdy, podzemní vody nebo ovzduší. Žáci proto přináší zmíněné výrobky do školy a ta je uchovává ve speciální sběrné nádobě, jež získá zdarma s registrací do programu Zelených škol. Když je potřeba, škola objedná odvoz, který zajistí organizátor soutěže zdarma kolikrát jen bude potřeba, a to od 1. února do 22. května 2018, kdy soutěž končí.

Kdo vytřídí nejvíce? A kdo se stane „strážcem pralesa“?

Zvítězí instituce, jejíž žáci odevzdají nejvíce nepotřebných nebo vysloužilých elektrozařízení a baterií po přepočtu celkové hmotnosti na jednoho žáka. Odměnou pro ně budou věcné ceny. Soutěžící jsou přitom rozděleni do dvou kategorií, na mateřské školy a školy základní plus střední. Zájemci se mohou přihlásit ještě do speciální výzvy „Staň se strážcem pralesa“, kterou organizuje Zoo Praha. V rámci této doplňkové soutěže mohou školy posílat již nepoužívané mobilní telefony a tablety, které budou zoologickou zahradou použity pro podporu projektu na ochranu goril nížinných. „Aktivity na ochranu goril v přírodě patří již řadu let k prioritám Zoo Praha. Výtěžek z projektu Staň se strážcem pralesa putuje na naše sbírkové konto, ze kterého nejen podporujeme strážce biosférické rezervace Dja v Kamerunu, ale zejména připravujeme vzdělávací programy pro místní obyvatele, především děti. Naším cílem je zamezit nelegálnímu lovu ohrožených druhů, mezi nimi i goril. Od počátku projektu v roce 2010 už evidujeme téměř 62 000 odevzdaných mobilních zařízení. Propojení se soutěží EkoEDA vítáme jako příležitost náš projekt dál rozšířit a zefektivnit,“ konstatoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Vítěz, který odevzdá opět nejvíce vysloužilých zařízení po přepočtu na jednoho žáka, se bude moci zúčastnit netradičního zážitkového programu přímo v zoologické zahradě.

Více informací o soutěži najdete na webu pořadatele, informace o výzvě pak na webu ZOO Praha.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni půjčit vůbec žádné peníze. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Poštovní spořitelny, který mapuje finanční chování a návyky Čechů.

ČSOB: Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních podnikatelů a firem nezažije. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybírá. A z těch, co si pracovní oddech dopřejí, se jen 37 procent naplno věnuje odpočívání a vypouští práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci …

Equa bank zvyšuje úročení spořicího účtu HIT na 1 % p.a.

Od 20. srpna 2018 zvyšuje Equa bank bonusový úrok u spořicího účtu HIT z nynějších 0,6 % p.a. na 0,8 % p.a. Se standardní úrokovou sazbou (0,2 %) tak mohou být vklady na tomto účtu zhodnoceny až 1 % p.a. Od počátku září navíc banka upravuje podmínky pro získání této bonusové sazby. Nově bude stačit v daném měsíci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru