Pro většinu samoživitelů nejsou Vánoce veselé, ale chudé

Průzkum
Vánoce nejsou pro všechny domácnosti svátkem klidu a hojnosti. Pro většinu samoživitelů představují nejvíce stresující a finančně náročné období roku. Mnozí si musí půjčit, aby svým dětem dopřálo, další za dárky a potraviny utratí úplné minimum. Ukázal to rozsáhlý průzkum, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na osm set rodičů.
Ve většině neúplných rodin mohou na štědré Vánoce zapomenout. Ilustrační foto: Pixabay.com

Různé finanční „výpadky“ a neustálá nestabilita ovlivňuje domácí rozpočet neúplných rodin prakticky bez výjimky. Vánoční svátky se podobně jako začátek školního roku řadí v tomto ohledu mezi nejnáročnější období. Další ranou do rozpočtu rodin, kde žije jen jeden rodič s dětmi, je koronakrize. Finanční dopad tak pociťuje až 81 procent dotázaných.

„Dcera už není malá, a tak vnímá, že se nemáme nejlépe. Snažím se ušetřit každou korunu, abychom alespoň na Vánoce měli všeho dostatek, a já mohla dceři koupit alespoň jednu věc z toho, co si přeje. Sama se ale těším, až budou svátky za námi,“ svěřila se například maminka Martina.

Musím přemýšlet, co koupit

Koronavirová krize, výrazné zdražování, děti na domácí on-line výuce, a také scházející alimenty, jsou nejčastějšími důvody, proč rodičům samoživitelům chybí finance více než obvykle. Do jaké míry jsou rozpočty dotázaných ovlivněné aktuální situací, vyjadřují odpovědi některých samoživitelů z průzkumu:

PSALI JSME:
Kdo je v Česku ohrožen příjmovou chudobou?

„Příšerné zdražení všeho pociťuji značně. Nemůžu si dovolit to, co dříve se dříve jakž takž dalo zafinancovat.“
„Od léta 2021 cítím, že za stejné peníze koupím méně jídla.“
„Musím ještě více přemýšlet, co můžu koupit, a co musí počkat.“
„Kvůli distanční výuce dětí jsem přišla o stálé zaměstnání.“
„Musím obracet každou korunu a přemýšlet, zda vůbec můžu dětem koupit ovoce či ne.“
„Koronakrize velmi ovlivnila mé finance. Po prodělaném covidu nakupujeme více vitaminových doplňků, léků, neboť jsme oslabení a více nemocní. S tím souvisí nižší finance z důvodu čerpání nemocenských dávek.“

Na dárky tisícikoruna

Z toho důvodu za vánoční dárky utratí 36 procent samoživitelů do dvou tisíc korun. Někteří rodiče se však přiznali, že utratí maximálně tisícikorunu, jiní ale na Vánoce nemají peníze žádné. „Snažím se dětem vštípit, že Vánoce nejsou o penězích a že i ovoce pod stromečkem může být dárek,“ dodává maminka samoživitelka Dana.

V úplných rodinách naopak výdaje za dárky a další vánoční nákupy neustále rostou. Aktuální průzkum agentury Nielsem Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit ukázal, že jen za dárky hodlají Češi v průměru utratit více než sedm tisíc korun. Ještě v roce 2016 to přitom bylo 4,5 tisíce a vloni něco přes šest tisíc korun. Celkové výdaje za vánoční nákupy pak výrazně přesáhnou 12 tisíc korun.

PSALI JSME:
Češi letos budou na vánočních dárcích šetřit

K podobným číslům došel rovněž výzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci. Podle těchto zjištění utratí Češi za všechny vánoční nákupy v průměru 12 700 korun. Zhruba desetina dotázaných si plánuje půjčit, v průměru 10 600 korun. A to i přesto, že si 95 procent lidí myslí, že půjčka na vánoční dárky není obecně dobrý nápad.

Spirála snižující se úrovně

V neúplných rodinách jde nedostatek příjmů ruku v ruce s takzvanou „spirálou snižující se úrovně“. Na jejím počátku je snaha o co možná nejefektivnější propojení péče o děti a zajištění finančního zabezpečení domácnosti. Kvůli péči o rodinu se ale často snižuje flexibilita rodičů samoživitelů a časové možnosti v zaměstnání.

Distanční výuka a koronavirová krize se staly v posledním roce dalším aspektem, který se na této spirále významně negativně podílí. A přestože se více než polovina dotázaných samoživitelů snaží i v této nelehké době hledat alespoň brigádu, přibližně třetina rodičů na další pracovní přivýdělek nezbývá čas.

PSALI JSME:
O předvánoční brigády není zájem, firmy hledají mezi cizinci

A tak zatímco v loňském roce si na Vánoce půjčilo peníze 12 procent samoživitelů, letos se číslo zvýšilo na 19 procent. Zadlužení se však stále snaží za každou cenu vyhýbat 70 procent rodičů samoživitelů. Zbytek dotázaných se snaží dárky nakupovat v průběhu roku nebo prosí o finanční pomoc u svých nejbližších.

„Především o Vánocích je pro rodiče samoživitele velmi obtížné nesplnit přání svých dětí a je pro ně těžké odolat nabídce půjček, které by jim v daný moment zdánlivě pomohly. To, že se rodiče samoživitelé snaží vyhýbat půjčkám, je pozitivní zpráva, protože půjčovat si na vánoční dárky je nerozumné,“ řekla Dagmar Vogtová z programu VašeVýživné.cz

„Každý musí dobře zvážit, jestli půjčku opravdu potřebuje a má-li na splácení dostatečné a pravidelné příjmy. Pravidlem je, že pokud si musíme půjčit, pak životnost věci, na kterou jsme si půjčili, musí přesáhnout dobu splácení. Může se pak lehce stát, že z radosti pod stromečkem vzniknou starosti v nadcházejícím roce,“ dodala.

PSALI JSME:
Vánoce za cizí prachy: Na elektroniku a hračky si letos půjčí sedm procent lidí

Na štědrovečerní večeři nemáme

O špatné finanční situaci se rodiče samoživitelé snaží se svými potomky mluvit, shodlo se na tom  55 procent dotázaných. Asi třetina tím ale nechce děti zatěžovat a snaží se, aby si Vánoce maximálně užily. Deset procent rodičů přiznalo, že jsou si jejich děti vědomé špatné finanční situace a nečekají velké dárky.

Na dotaz, co musí rodiče samoživitelé svým dětem během Vánoc odepřít, se shodlo celkem 46 procent na tom, že jejich děti nelyžují nebo nejezdí na hory. Celých 39 procent dětem nemůže kupovat velké a nákladné dárky. Mnoho samoživitelů si nemůže dovolit ani klasickou štědrovečerní večeři a snaží se o levnější alternativu. Až sedm procent rodičům musí svým dětem odepřít svou přítomnost u štědrovečerního stolu, bývají totiž v období svátků v práci.

PSALI JSME:
Obliba štědrovečerního kapra mezi dětmi klesá, vítězí kuřecí řízek

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den ano jsem samoživitelka. Vánoce pro mě nejsou už vesele ale smutné.Přišla jsem o práci.Deti si přeji dárečky. Je těžké jim to splnit. Ale jsme spolu a to je hlavní. Touto cestou přeji všem klidné vánoce a pohody.

    • A to nemáte rodiče nebo tchýni či tchána. U nás je to běžné, že krom toho, že mají děti spoustu dárků od rodičů, tak mají i peníze od nás prarodičů a to právě na ty dražší dárky nebo pobyt na horách atd.

    • Ano s tím naprosto souhlasím. Pro nás samoživitele jsou opravdu chudé. A když, chcete si před Vánoci ještě vydělat , tak vám zakážou přesčasy. Aby prostě, Vaše děti neměly, žádné Vánoce.

  2. Lituji lidi co mají děti a žijí v tomto chudém státu kde je problém se uživit i bez dětí. Já šetřím už 20 let na pořádné auto(dnes už jedině elektrické),když ostatní budou nařízením z Bruselu brzo zakázána.Bohužel žiju na pomezí Česko-Slovenské hranici a platy tu jsou fakt almužny……Ani po dvaceti letech šetření na Teslu nemám!Jak budu dojíždět do práce až zakážou spalováky opravdu nevím.Snad se toho nedožiju.Díky,všemocná vládo v Bruselu…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že podle jeho názoru půjdou v červnu úrokové sazby opět vzhůru. Zároveň však dodal, že současná bankovní rada …

Svět má další problém – příliš silný dolar

Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB